НОВА ГРОМАДА. НОВИЙ ЛІДЕР. НОВІ МОЖЛИВОСТІ.  Іван ЗРАЙЛО: «ЗБУДУЄМО РАЗОМ ЄВРОПЕЙСЬКУ СТРИЙЩИНУ»

Топ-темою сьогодення попри пандемію і карантин є місцеві вибори, які відбудуться 25 жовтня.  В межах реформи децентралізації на території Стрийського району затверджено три громади – Стрийську, Моршинську та Грабовецько-Дулібську. Завершено реєстрацію претендентів на посаду голови Стрийської ОТГ. Команда «Європейської Солідарності» визначилася з кандидатом. Цю політичну силу представлятиме сорока шестирічний Іван Зрайло. Він діючий депутат Стрийської міської ради (у 2015 році балотувався від партії «Партії «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ». Очолює Філію публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» «Львівський комбінат хлібопродуктів». Сьогодні Іван Зрайло гість «Фортуни».

– Іване Івановичу, стрияни знають Вас як успішного керівника, мецената, громадського діяча, депутата міської ради. Чим мотивоване  Ваше рішення бало-туватися на посаду голови ОТГ?

– Зазначу, десять років депутатського досвіду працюючи далеко не в найлегшій комісії, я усвідомив для себе, що вперше у нас є можливість змінити відношення владних структур до соціальних проблем населення. Я хочу, щоб громада брала активну участь у прийнятті адміністративних рішень, у процесі законотворення нового ОТГ. А це можливо тоді, коли голова ОТГ має досвід господарської, соціальної, культурної, освітянської сфери.

На сьогоднішній день проблеми і села,  і міста є  надзви-чайно  актуальні. Немає інституту об’єднання прийняття адміністративних рішень громади і влади. І впоратися з цим зможе людина, яка не просто є фахівцем в одній галузі, а має досвід у різних сферах і також людина, яка має на кого спертися – це команда. Для мене це виклик самому собі й величезна відповідальність перед тими, хто довірив мені цю об’єднавчу місію.

Вважаю себе керівником нової генерації, освоїв новітні методи менеджменту, зокрема в кризових умовах. Стресостійкий і не приймаю спонтанних рішень. Вважаю, що маю достатньо знань і досвіду, щоб очолити громаду проблеми якої знаю, бо сам стриянин, тут формувався як особистість. Я свідомий відповідальності, яку візьму на себе, якщо громада довірить мені очолити Стрийську ОТГ.

– Вперше до міської ради Ви прийшли без партійної приналежності. Нині  йдете в команді «Європейської солідарності». Чо-му саме ця політична сила ?

– Однозначно – це чи не єдина політична сила, яка має чітку позицію розвитку України, як Європейської, самодостатньої держави. З такою концепцією, звісно ж, мені по дорозі.   Візьмемо тільки два фактори – безвіз і Томос, це ті важливі кроки, які показали Європі, що ми гідні і здатні бути з ними. Наш напрямок європейська солідарність. Відповідно, мій вектор в роботі  ґрунтуватиметься до європейського  розвитку міста і ОТГ загалом.  Зручне географічне розташування Стрия і району, близькість до кордонів з Європейськими країнами дає нам шанс при розумній внутрішній політиці вийти на міжнародну арену.  Європа  хоче бачити наші кроки, зокрема, на партнерських засадах ми зможемо створити європейську Стрийщину. Ми матимемо змогу залучати не тільки їхніх експертів, програми, а й отримуватимемо фінансову підтримку, для того, щоб втілювати  європейський досвід у нашому ОТГ.

– На жаль, Європу більшість наших краян розглядають, як місце для заробітку.  Що Ви зможете запропонувати людям, щоб вони не кажу –  поверталися, щоб ті, хто ще залишився не виїжджали?

– Розповім із свого власного досвіду. Першою проблемою, з якою я зіткнувся на підприємстві, коли його очолив у критичний період – це відсутність гідної заробітної плати. Тому єдиним фактором на сьогоднішній день стримання виїзду наших людей, як заробітчан за кордон є заробітна плата. І будь-який керівник підприємства, кризис-менеджер чітко усвідомлює, можна зробити багато чого, коли є з ким.

Першим моїм кроком має бути створення умов праці для фахівців інтелектуального рівня та робітничих професій. А це офіційне працевлаштування, соціальний захист, створення комфортних умов праці.   Для цього потрібен інвестиційний фонд, інвестиційне бачення, інвестиційний розвиток нашого регіону.  Відтік кадрів – це загальнодержавна проблема. Щоб виховати потенційного фахівця, нам потрібно не менше 5 років для того, щоб він себе реалізував у тій чи іншій галузі. Однозначно, потрібне створення максимальної кількості робочих місць, а це можливо при сприятливому інвестиційному кліматі. І голова ОТГ має про це дбати.

Маємо хороші приклади, коли іноземні підприємства успішно працюють на наших теренах. Наше завдання збільшити їх кількість,  створити умови для того, щоб вони комфортно і відкрито працювали. Інвестори готові співпрацювати, тому, що наші люди проявили себе за кордоном як сумлінні фахівці та  дисципліновані працівники.

– Які ідеї, першочергові кроки Ви плануєте, якщо отримаєте мандат довіри від стриян?

– Ідей насправді дуже багато. Ось одна  з них  – це створення громадської організації, можливо навіть не організації, а союзу чи комітету успішних людей Стрийщини. Його завдання: спільно брати участь у всіх послідовних кроках адміністративної об’єднаної територіальної громади. Так, ми залучимо їхній досвід, їхнє економічне, не тільки регіональне, але і загальноукраїнське бачення розвитку  громади. Чому не звернути увагу на ті підприємства, які в економічно-складних умовах по сьогоднішній день платять заробітну плату гідну Європи? Давайте почуємо їх. Якими кроками вони йшли і будемо це впроваджувати, на ті підприємства, які на сьогоднішній день зупинені. На ті сільськогосподарські господарства, які нині не рентабельні. Ми можемо розвивати ці напрямки перепрофільо­вуючи. А це дозволить і людей зберегти, і надати додаткову послугу на ринку.

Ми з командою однодумців маємо масштабний проєкт будівництва муніципального басейну на Стрийщині. Скажіть, яка школа має можливість навчати дітей плаванню? Жодна. Яке село має можливості займатися з дітьми плаванням? Жодне. А це тисячі дітей. Треба зробити для цілого ОТГ спортивний комплекс з басейном, де проходитимуть безкоштовні заняття плавання. А також подбати, щоб у кожному селі були спортивний і дитячий майданчики, щоб Стрий став зеленішим, було більше парків і місць, де б могли молоді мами з дітьми весело проводити час.

Обов’язкова реконструкція майдану Ринок. На сьогоднішній день у мене є чітке бачення середмістя Стрия. Тут має бути  ратуша. Проводили обговорення зі священнослужителями, істориками. Всі одностайні у тому, що  майдан Ринок має бути  історично пам’ятним. Ратуша посередині, можливо із залом для прийому офіційних делегацій, де  ми б могли зустрічати тих же європейців. Буде кілька фонтанів, квітучі алеї. Загалом не вистачить шпальти вашої газети, щоб викласти детально всі ідеї.

– Чи є побоювання у мешканців району, що з об’єднанням в ОТГ,  село втратить усі повноваження?

– Насамперед, великий плюс цієї реформи в тому, що сформувавши ОТГ було чітко сформовано алгоритм його роботи. На мій погляд позитивним і результативним в організації ОТГ є запровадження посади старости, яких будуть обирати місцеві ради, але з подання громадськості. Це є величезний плюс. І кожен староста автоматично стає членом виконкому. Виконавчий комітет вирішує повсякденні й нагальні проблеми і громада буде представлена в цій раді своїм старостою, який відстоюватиме інтереси села. Звичайно буде алгоритм, будуть положення, статут згідно з якими працюватиме цей староста. Коли кожне село матиме представника у виконкомі, це рівноправне членство з прийняття рішення по ОТГ.

Кожен староста чітко знає проблеми свого села. Він розуміє проблему селищної ради, чи це дорога, чи це екологічна проблема, чи це водопостачання, чи це школа. І виконавчий комітет не може його не почути, по тій простій причині, що він уже у неї входить. Наша задача консолідувати цю роботу спільно, розуміючи один одного. Наприклад, ні земельне питання, ні будь-яке інше не може бути розглянуте без старости – члена виконавчої влади. І громада буде мати в повному обсязі можливість прийти до нього і спитати, наскільки повноцінно він відстоює їхні проблеми. І в разі невиконання ним, вони мають повноцінний механізм його змінити. У нас є зараз унікальний шанс децентралізації. Я вважаю, що хто би як не критикував цю реформу, хто би як не хотів подати її на сьогоднішній день не працюючою, позитиви, покроковість дуже добра.

Моє особисте бачення, і моя тверда думка, у нас немає поділу на місто і на село. Давайте візьмемо до цього питання трошки інакший ракурс. Дуже багато людей працює у місті з села. Чимало стриян, їдуть до родини в село, вони точно себе там чужими не відчувають. Ми розуміємо проблеми села, так вони трохи інші, ніж проблеми міста. Ми розуміємо відсутність повноцінної доступності села до медицини, освіти, бібліотеки, того ж басейну. Так, їм важче, але не потрібно розмежовувати проблеми. Не роз’єднювати, а консолідувати потрібно. Вирішення проблем на поверхні. Будуть хороші дороги та комфортний транспорт і питань з добиранням не буде. І це реально зробити.

– Проблеми  Стрия, Ви як депутат двох каденцій і як мешканець міста знаєте не з розповідей. Що б Ви змінили кардинально?

– Що стосується загалом комунальних підприємств, я більше ніж впевнений, що потрібно міняти саму структуру відношення до комунального підприємства. Починаючи зі сміттєзвалища, проблем водоканалу і закінчуючи транспортом – у нас є наскільки велике поле бездіяльності, що нам потрібно на цьому робити великий акцент.

Насамперед, я хочу, щоб кожен керівник, особливо це стосується районної лікарні, тому що їм підпорядковується велика кількість ФАПів, звернули увагу на забезпечення. Що може сільсь­кий лікар? Він може надати пораду, може надати консультацію, це вже не мало, але на сьогоднішній день він обеззброєний перед такою великою проблемою, як коронавірус. Наша спільна задача –  технічне і медикаментозне забезпечення.

Переходячи до комунальних проблем міста, скажу відверто, їх є настільки багато, що мабуть потрібно роки, щоби їх вирішити у повному обсязі. Візьмемо проблеми водоканалу. Найбільше, що цікавить людей, це тарифікація води і оплата. Так, звичайно, це дуже важливо для громадян, тому що мешканці рахують кожну копійку. Але давайте візьмемо якість води, зокрема, її очищення. Ми всі розуміємо, що організм, це вода. Давайте подбаємо за належний стан  очисних споруд міста. Розуміючи ці проблеми і потенціал затрат – розумітимемо тариф. І не буде  нерозуміння чому підняли вартість. Люди мають знати, що вони п’ють набагато кращу,  очищену воду ніж в інших регіонах України.

Що стосується сміттєзвалища – це екологічна проблема нашого регіону. Сказати,  що ми це вирішимо одним днем, це дати обіцянку, яку не стримаємо. Я так не звик, я звик називати речі своїми іменами. Ми будемо створювати інвестиційний клімат для того, щоби на Стрийщині був побудований завод по утилізації відходів. Це стратегічний план цілого регіону, це проблема і біда всього регіону. Але враховуючи досвід європейських міст, враховуючи досвід інвестицій в аналогічні заводи, ми маємо можливість створити таке підприємство у нас.

Я також розглядаю питання облаштування рекреаційної зони на березі річки Стрий. У нас немає жодного пляжу, який був би  для людей зоною відпочинку, а не ризику. Потрібно організувати місця відпочинку. Можна зробити просто «цукерочку». До нас і зараз приїжджають  люди зі Львова, області, тому що у них немає такої оази.  Давайте використаємо цей природній потенціал. Люди  у Стрийському ОТГ повинні насолоджуватися життям. Давайте віддамо їм комфорт, а собі залишимо зону вирішення незручностей.

Транспорт, ще одне болюче питання для міста і району.   На сьогоднішній день на наших теренах працює перевізник-монополіст. І відповідно керівництво міста вимушене погоджуватися з умовами, які диктує перевізник. У нас не має впливу на тариф оплати проїзду. Моє  бачення вирішення проблеми – створення великого кому­нального транспортного господарства, який би підпорядковувався безпосередньо виконавчій владі, яка платитеме за проїзд пільгових тарифів. У нас є не завжди комфортні  маршрутки і немає жодного  автобусу який міг би  зручно перевозити людей з інвалідністю. Відсутній транспорт пристосований для людей у візку. Що робити цим людям? Потрібно запровадити соціальні автобуси, які будуть їздити з певним графіком. І  тоді люди старшого віку, люди з інвалідністю частіше зможуть бувати серед товариства, зможуть відчувати себе повноцінними членами суспільства.

– Щоб виборець міг зрозуміти Вас не тільки, як господарника, депутата поділіться власними життєвими цінностями. Які пріоритети: родина, майно, духовність?

– Цінності це те, заради чого ти живеш.  Однозначно моєю життєвою цінністю є діти і рідні люди. Чому? Скажімо так, мамі я вдячний за те, що дала можливість зробити щось людям добре. Я не приводжу до банальності народила на світ. Я кажу про те, що коли людина себе самореалізовує, вона має можливість набагато більше  зробити добра іншим. Це моє кредо.

Друге – дружина. Це людина, яка йде з тобою  поруч, яка тебе сприймає у різних настроях: і в доброму, і в пригніченому та ділить твої складності й турботи. Кохана розділяє це зі мною і це важливо.

Третя цінність – діти. Усі батьки прагнуть, щоб діти були щасливі. Ми все робимо для того, щоб жилося легше і комфортніше. Думаю, потрібно виховати дитину так, щоб вона була забезпечена завтра розумом і думкою. А взагалі тільки не матеріальні цінності можуть допомогти людині стати справжньою. Вміти любити, співпереживати, допомагати, підставляти плече тим, хто цього потребує.

– Яке місце віри у Вашому житті?

– Без віри немає нічого. Я починав ходити до церкви ще навіть можливо до кінця не усвідомлюючи, яка функція людини в церкві. Я був молодим хлопчиком, коли прийшлось тримати хоругву. Я для себе це сприймав як якийсь рівень визнання, що мені довірили, мене переповнювало почуття відповідальності. І тільки з часом, з роками я зрозумів ті істинні цінності, які заклала моя мати по відношенню до віри і  церкви загалом. Кожен хоче жити в мирі, і в любові до Бога. Церква кличе до молитви. Обов’язком кожного християнина є підтримка розвитку духовності і релігійних цінностей громади.

– Що для Вас бути патріотом?

– Ніхто навіть не міг подумати, що маючи незалежну державу українці будуть гинути на війні. Починаючи від Майдану і до сьогоднішнього дня болить душевна рана. Ми кожен день стикаємось з проблемою реабілітації воїнів, і допомогою армії, волонтерам. Мабуть мій патріотизм у тому, що я не стою осторонь цього. Стрийщина  має своїх  героїв Небесної сотні. Серед депутатів фракції «ЄС» Стрийської міської ради ще кілька років тому була дуже добра ідея – створення пам’ятника героям Небесної сотні. Вона втілилася у проєкт, який пройшов погодження містобудівної ради. Та довший час проєкт залишалася лиш на папері й  макеті. Й можливо так би і залишився не зреалізованим, якби я особисто не познайомився з ковалем, який до речі, учасник АТО, і виготовив макет. У людини горять очі коли він говорить про побратимів і тремтить голос, коли згадує загиблих друзів. Можливо скептики скажуть, що є головніші проблеми, ніж встановлювати пам’ятники та я для себе прийняв однозначне рішення відновити цей проєкт. Результат всі побачать вже 14 жовтня, коли   у Стрию буде відкритий пам’ятний знак героям Небесної Сотні. У  сквері Юрія Дяковського (Ю. Липи, 6), що поруч з редакцією газети «Фортуна» пройде чин освячення цього монумента.

Це теж патріотизм, бо даємо урок  нашим дітям, як потрібно шанувати новітніх героїв. Заповнюємо білі плями історії щодо ОУН-УПА, бо саме на Покрови відбудеться освячення.  Та головне не дати це забути. Не дати забути імена усіх героїв, і якщо ми це почнемо робити від сьогодні, у нас є тверда думка, що майбутні покоління  про це будуть пам’ятати.

– Нині актуальним є питання внут­рішнього туризму. Що Стрийщина може запропонувати у цьому сегменті?

– Стрий  на сьогоднішній день являється вузловим містом західної  України. У нас поруч Карпати, лікувальні джерела у Моршині, Трускавці і  дорога до них лежить через Стрий. Їдучи до них, не можна пройти повз нас. Ідучи до них, не можна не помітити такої родзинки західної  України, якій більше ніж 600 років. Ну невже нам не має що показати? Звісно є! Це і сакральні споруди, і еко-ферми, музеї, криївки, монастир. Ентузіасти вже склали туристичні маршрути бойової слави нашого краю, цікавих місць. Та треба, щоб аматорство перейшло у фазу професійності. Ми маємо отримати членство  на мапі туристичної Львівщини. А ще як розбудуємо інфраструктуру, зокрема, рекреаційні зони, то вірю, що  змінимо Стрийщину з  транзиту на туристичну зону.

– Це все в планах. А що Ви зробили, чим можете пишатися?

– Якщо говорити про мої дві депутатські  каденції, а це 10 років, то перших п’ять років, я мабуть бажаючи дуже сильно і  швидко допомогти стикнувся з проблематикою, що втілення потреб виборців можуть бути далеко не в першому і не в другому році. На жаль, оця динаміка погоджень і узгоджень плану економічного розвитку міста має певні свої терміни і відповідні межі виконання. Перших 5 років я, мабуть, віддав на те, що міг сам особисто вирішувати зразу, а для чого потрібні були затрати міста, переходило на 2-3-річний період. Намагався розставляти пріоритети і вивчав механізми втілення в життя запланованого.

Як результат, мені не соромно прийти до себе на округ. Не буду деталізувати та, як депутат, домігся багато чого. Це стосувалося  асфальтування, освітлення, бруківки, облаштування фасадів, дахів будинків, чи впорядкування під’їздів. Загальна вартість робіт виконаних на окрузі становить 6,7 млн грн. Це можна назвати рутинною роботою міського обранця. Має значення почути і втілити. У нас є багато справді європейських вулиць і подвір’їв.  І так, приємно відчувати свою причетність до їхнього облаштування. Хочу свій депутатський досвід в окрузі  спроектувати на максимум – на ОТГ. Не боюся проблем і викликів. Розумію, що як правило, коли людина виходячи з квартири, в якій сама собі створила побут хоче бачити аналогічний комфорт і безпеку на вулиці. І моя задача і команди «Європейської Солідарності»  зробити так, щоби кожен мешканець міста чи села пишався своєю малою батьківщиною і виїжджав тільки у відрядження чи відпустку. Ми маємо це зробити. Звісно ж вибір за вами, та хочу запевнити земляків, що ми не підведемо і не зрадимо довірі. Підписуйтеся на мої сторінки у Facebook та Інстаграм: https://www.instagram.com/ivanzrailo. А також додавайтеся до мого телеграм-каналу: t.me/IvanZrailo. На моїх сторінках та каналі буде багато інформації про мою діяльність, бо охопити усі сфери життя  в одному інтерв’ю неможливо.

 

Розмовляла Наталія КАРПЕНКОВА.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

НОВИНИ КРАЮ

У Стрию та Дрогобичі нові керівники поліції