ЗАПИТАЙМО В ЛІКАРЯ. ОБЛИСІННЯ

Усе прекрасне легко зіпсувати: бочку меду – ложкою дьогтю, сонячну погоду – раптовим дощем або чуттєву пісню – фальшивою нотою. Це також стосується і людської зовнішності. Навіть найпривабливішу статуру, витончені риси і елегантність у бранні можна зіпсувати якою-небуть безглуздою деталлю. Однією з таких деталей, які приносять дисгармонію в образі людини є залисини на голові чи рідке волосся. Облисіння – це захворювання, яке характеризується випадінням наявного волося і порушенням процесу росту волосся. Від такої недуги частіше страждають чоловіки, однак і жінок ця проблема не завжди обходить стороною. В Стрию, щоденно з такою проблемою звертаються 2-3 пацієнта.

Залежно від виду і форми алопеції, облисіння може бути частковим і повним.
Види облисіння.
Вогнищеве облисіння характеризується утворенням однієї або декілька округлих залисин з гладкою поверхнею. Волосся на місці ураження відсутнє. Шкіра не запальна. Це облисіння характерне при ураженні зубів, чи якою-небуть інтоксикацією. Дуже часто при цій алопеції виявляють глистяні інвазії, чи лямблії. Часто алопеція розвивається як ускладнення після важких захворювань або є симптоми токсоплазми, сифілісу.
Андрогенна алопеція обумовлена підвищенням рівня андрогенів (чоловічих статевих гормонів) і в більшості випадків є спадковою. Волосся випадає на скронях, тім’яній чи потиличній області.
Себорейна алопеція виникає на фоні себореї. При ній характерні симптоми себореї (жирна шкіра, вустя волосяних мішечків і сальних залоз запальні, розширені).
У жінок дуже часто випадіння волосся буває при вагітності, лактації (годування дитини грудьми), при фарбуванні та знебарвленні волосся, виcушуванні феном, а також при хворобах яєчників.
Дуже часто випадіння волосся виникає при ослабленні імунної системи, навіть якщо перехворіти звичайнісіньким ГРВІ. На ріст волосся впливають недостача вітамінів, мікроелементів, хвороби шлунково-кишкового тракту, порушення харчування.
Доведено, що при стресових станах може випадати волосся, що зв’язано з порушенням живлення волосся. Близько десяти років тому стався випадок, який запам’ятався мені на все життя: в молодої дівчини через три місяці, після втрати близької людини випало все волосся. А через деякий час ріст волосся почав відновлюватись.
Випадання волосся може бути обумовлено пораженням грибками. Але при цьому характерно, що вогнище, поражене грибком має чіткі краї, покрите лусочками. Волосся обломане на рівні шкіри, або на 0.7 см над рівнем шкіри, і в аналізах з поражених ділянок виявляють патологічні грибки.
Негативно на ріст волосся впливає побічна дія ліків. Окремі препарати не тільки лікують основну хворобу, але шкодять шкірі. Найбільше страждають нігті і волосся. Негативно на стан волосся позначається прийом протизапальних і сечогінних препаратів, антидепресантів і стероїдів.
Вагоме місце мають значення хвороби серця, при яких порушується кровообіг вустя волосяних мішечків.
Не можна упускати хвороби щитовидної залози, при яких у більшості випадків випадає волосся, а також залізодефіцитну анемію.
У кожному конкретному випадку лікар повинен встановити причину випадіння волосся. При необхідності лікар візьме аналізи, направить на відповідні обстеження чи направить на консультацію вузьких спеціалістів. Займатися самолікуванням не рекомендовано. Підібрана без порад лікаря терапія в деяких випадках не просто виявляється неефективною, а й призводить до ще більшої втрати волосся. В боротьбі із захворюванням допоможуть препарати, які мають стимулюючий вплив на волосяні фолікули, а також нівелюють дію статевих гормонів, а також препарати, які розслаблюють судини і прискорюють кровообіг волосяних фолікул.
Для лікування облисіння необхідно урізноманітнити і вітамінізувати свій раціон вітамінами та мінералами. Усунути з раціону гострі і жирні страви. Нормалізувати свій режим праці і відпочинку, займатися спортом. Захищати голову від прямих сонячних променів, а також морозів, не носити тугих головних уборів, не стягувати волосся гумками в тугий пучок, а також потрібний правильний гігієнічний догляд за шкірою голови.
При будь-яких проблемах шкіри чи інших захворювань, відносно гігієни звертайтеся до спеціалістів дерматовенерологів, які знаходяться в Стрийській міській поліклініці по вул. Шевченка, 59. Не займайтеся самолікуванням.

О. ДАШКО, лікар Стрийської міської поліклініки.
М. ДАШКО, доцент кафедри дерматології, венерології Львівського медичного університетуім. Данила Галицького.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: