ЗАПИТАЙМО В ЛІКАРЯ. Обережно, кліщі

Із настанням теплих днів розпочався сезон відпочинку на природі, в лісі, на дачі. У ці весняно-літні дні зростає активність іксодових кліщів. Іксодові кліщі зустрічаються на луках, в лісі, в парках, пасовищах, дачних і присадибних ділянках, а в останні роки, за умов інтенсивних процесів урбанізації, перемістились у паркові зони та сквери міст.

Кліщі можуть нападати на людину у будь-який час дня і ночі, в будь-яку погоду, але переважно більше в прохолодну, похмуру погоду. Саме тому під час роботи на дачних ділянках, при перебуванні біля річок, озер та ставків, необхідно пам’ятати про цих небезпечних переносників інфекційних хвороб.

Кліщі є переносниками кліщового вірусного енцефаліту та кліщового системного бореліозу або хвороби Лайма, які являються природно-вогнищевими захворюваннями з тяжкими наслідками. Якщо лікування хворого не проводити на ранніх стадіях, хвороба набуває хронічного перебігу, приводячи до тривалої непрацездатності та інвалідності.

Кліщі відчувають наближення людини за 15-20 м сидячи в траві чи кущах, вони чіпляються за одяг людини, що проходить поруч або торкаються гілок кущів, трав і проникають на вільні від одягу ділянки тіла. Кліщі присмоктуються до тіла людини не лише під час перебування людини на природі, але й коли повертається додому, коли кліщі залишаються на одязі чи речах. Крім того, кліщі можуть заноситись в оселю з букетом квітів або домашніми улюбленцями. Існує ризик нападу кліщів у громадському транспорті, якщо поряд є попутники, які повертаються з природи, дач. Причепившись до одягу людини, кліщі переповзають на тіло і присмоктуються до місць з найбільш тонкою шкірою: за вухами, на шиї, грудній клітці, животі, на руках, на ногах, під пахвами і в пахових складках. Тому, повернушись додому, треба обов’язково оглянути себе і домашніх тварин на наявність кліщів.

Зараження людини відбувається під час кровосмоктання кліща, при випадковому роздавлюванні кліща чи розчісуванні місця укусу та втиранні в шкіру зі слиною або тканинами кліща збудника інфекції та навіть при вживанні в їжу сирого молока інфікованих тварин.

Людина може незнати і невідчувати, що була атакована кліщем, так як укус кліща безболісний, оскільки в ранку разом із слиною кліщі вводять  анестезуючу (обезболюючу) речовину. Лише через декілька годин у людини виникає відчуття болю, появляється припухлість, свербіж, почервоніння. Найбільша активність паразитування іксолових кліщів припадає на весняно-літні місяці, а саме: квітень-травень, серпень-вересень.

У 2018 році за медичною допомогою, з приводу укусів кліщів звернулось 74 особи, 2019 році – 41 особа, в 2020 році –35 осіб. Станом на квітень 2021 року – 2 особи ( 1 особа з м. Стрия – укус кліща на березі р. Стрий і 1 особа зі Стрийського району – укус кліща на присадибній ділянці).

Кліщі досить агресивні у відношенні до людини, присмок­тавшись до тіла, можуть знаходитись до 10-12 днів. По мірі живлення тіло кліща поступово збільшується і може досягнути розміру горошини чи бобу. Іноді тіло кліща помилково плутають з бородавками, пухлинами внаслідок чого потерпілий звертається пізно за медичною допомогою. Його слід зняти якомога швидше. Що для цього потрібно? Насамперед треба не гаяти часу та звернутися до сімейного лікаря, лікаря-інфекціоніста, лікаря травмпункту або найближчого медичного закладу, де кліща видалять, оброблять місце укусу, нададуть необхідні рекомендації. Фахівці не радять видаляти кліща самостійно, адже при цьому можна внести до ранки інфекцію, та й провести цю операцію без відповідної практики доволі складно, адже можна розчавити кліща або не видалити цілком. Коли не має можливості звернутись за медичною допомогою тоді кліща видаляють самостійно. Потрібно повільно видаляти кліща разом з хоботком, розхитуючи його пінцетом чи ниткою. Після видалення кліща ранку слід змастити спиртом, йодом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його необхідно видалити стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом. Крім цього щоденно протягом двох тижнів слід вимірювати температуру тіла і слідкувати за самопочуттям. У разі появи будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервонінні, припухлість на шкірі в місці укусу необхідно звернутись до сімейного лікаря, лікаря-інфекціоніста. Важливо провести лабораторні дослідження.

Щоб попередити розмноження кліщів на присадибній ділянці, у саду, необхідно розчищати ділянки від старих пеньків, закопувати сухе листя та регулярно викошувати трав’янисту рослинність. Якщо до лісу брали з собою домашніх улюбленців їх теж необхідно ретельно оглянути, у разі виявлення кліщів необхідно зняти і обов’язково їх спалити! У жодному разі не можна викидати в сад чи смітник, адже після кровосмоктання самка кліща зможе дати покоління до 2000 екземплярів на тій території, де її викинули.

Щоб захистити себе від нападу кліщів необхідно дотримуватись певних правил:

– одянутися в світлий однотонний з довгими рукавами щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити кліщів, особливо необхідно застебнути комнір, застебнути манжети, сорочку заправити в штани, штани в чоботи або шкарпетки. Голову слід захистити головним убором;

– одяг та взуття можна змастити засобами, що відлякують кліщів;

– необхідно проводити само – та взаємоогляди кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;

– вдома змініть одяг, білизну, ретельно їх огляньте, виперіть та випрасуйте. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Слід пам’ятати, що витрушування одягу не позбавляє від кліщів.

-використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати слід наносити відповідно до інструкції. Користуватись репелентами слід з урахуванням особливостей свого організму. При виникненні алергічних реакцій необхідно звертатись до лікарів. Будьте здорові!

Марія ЗУБРИЦЬКА, лікар-паразитолог.          

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: