Виставка з ефектом «вав»!

«Портрет на тлі епохи», так називається  виставка, яка експонується у виставковій залі Стрийського краєзнавчого музею «Верховина».  Автор ідеї стриянка Таїсія Гайдукевич. На широкий загал представлено унікальні світлини в побутовому інтер’єрі галицьких родин поч. ХХ ст. Це перша виставка такого формату з окремими інсталяціями на наших теренах і її презентація пройшла у формі екскурсії.

Це виставка з ефектом «вав!», бо захоплює з першого експонату,  занурює в час, коли в пріоритеті була шляхетність і освіченість, витонченість і оригінальність. Атмосфера виставкової зали налаштовує на роздуми про минуле, а  меблі, предмети побуту, посуд, тканинні матеріали, вишивки, картини, книги, альбоми, різні аксесуари – аутентичні з 20-30-х років XX ст. (крім одягу на манекенах та жіночих капелюшків) з фондів музею та від приватних осіб – це як машина часу, яка переносить відвідувачів у чорно-біле німе кіно.

Треба віддати належне натхненниці та організаторці виставки пані Таїсії, яка надзвичайно любить рідний Стрий, вивчає його історію, знає кожен камінчик у старій частині міста й захоплюється не тільки архітектурою, а й людьми, які творили історію нашого краю.  Вона продумала все до найдрібніших деталей, тому скомпоновані в інсталяціях «кімната швеї», «вітальня», «жіночий куток», «кабінет», «дитяча кімнатка» мають цілісний характер. Родзинкою експозиції є уявна фотостудія з міні-виставкою фототехніки другої половини XX ст. Капелюшки та інші предмети одягу, які можна використовувати для власних фотосесій у ретро стилі.

Виставка незабаром закриється, тому поспішайте побачити й оцінити працю багатьох ентузіастів, які намагаються зберегти і примножити культурні надбання рідного міста. Тут представлено близько 80-ти фотографій – портретів стриян, що охоплюють період з кінця XIX до середини 40-х років XX ст. Більшість виконано у місцевих фотоательє, але є також і ті, що відзняті на вулиці, на стадіоні, у Народному домі, в саду та на інших локаціях.

Показовим є те, що всі фото (окрім трьох) зроблено у Стрию, про що свідчать логотипи фотоательє, печатки, а також самі знімальні майданчики. Представлені світлини в основному копії (чорно-білі та в кольорі сепії), бо оригінали зберігаються у приватних колекціях. Портрети умовно можна поділити на декілька категорій: групові, індивідуальні (жіночі та чоловічі), парні, весільні, дитячі. Значна частина – це так звані «парадні портрети». Окремі особи, що зображені на індивідуальних портретах, не відомі. Переважна більшість світлин ніколи не експонувалася і не публікувалася.

Багато фотографій є високомистецькими творами. Зокрема, одна з весільних світлин у свій час була відзначена у престижному фотоконкурсі – це шлюб Вікентія Микласевича і Ольги Левицької датований 1917 роком. Цікаво буде розглянути представлені логотипи стрийських фотоательє.

Навіть якщо ви ніколи не захоплювалися історією чи фотографією після цієї виставки, ви потрапите в полон мрій та фантазій про минуле. Це виставка, яка налаштовує на лірично-мажорний лад і спонукає взяти з полички якусь цікаву книжку чи пошукати у Всесвітній павутині маловідому інформацію про перше фотоательє чи когось з відомих стриян.

До теми, лаконічний вислів іспанського драматурга, поета Мігеля Сервантеса: «Історія – скарбниця наших діянь, свідок минулого, приклад і повчання для сьогодення, застереження для майбутнього». Точніше й годі сказати. Виставка «Портрет на тлі епохи» – це унікальна можливість екскурсу в історію рідного міста.

 Наталія КАРПЕНКОВА. Фото автора.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: