ОСОБЛИВОСТІ ВИБОРІВ-2020. Готуємось до виборів разом з «Європейською Солідарністю»

Поступово наближаємось до виборів – 25 жовтня, проте у виборців ще досі безліч запитань стосовно обрання кандидатів на посади: міського голови (голови ОТГ), депутатів обласної ради, депутатів районної ради та депутатів ОТГ. Всім зрозуміло одне – прийдешні вибори будуть відрізнятися від попередніх, а щоб зрозуміти як правильно проголосувати і яка буде форма бюлетенів, потрібна окрема тема для роз’яснення. Отож наш юрист із виборчого права Юрій Рицак підготував матеріал, де ми зможемо отримати чіткі відповіді на незрозумілі нам запитання, а також побачити зразок виборчого бюлетеня.

Які виборчі бюлетені будуть на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року?

Кожний виборець, який прийде на свою виборчу дільницю на місцевих виборах 25 жовтня отримає 4 бюлетені, а саме: бюлетень з виборів сільського, селищного,  міського голови (голови  ОТГ),  з виборів депутатів обласної ради, з виборів депутатів районної ради та депутатів ОТГ. Бюлетень з виборів сільського, селищного,  міського голови (голови ОТГ) матиме звичну для всіх форму, тобто кандидати будуть розміщені в ньому в алфавітному порядку із зазначенням прізвища, ім’я та по-батькові, суб’єкта висування, а у разі якщо кандидат висунутий шляхом самовисування, буде розміщена позначка «самовисування», рік народження , посада, місце проживання. Праворуч від порядкового номера буде розміщений порожній квадрат для голосування за конкретного кандидата. Такої ж форми буде виборчий бюлетень з виборів депутатів у громадах з кількістю виборців до 10 тисяч осіб.

Як буде виглядати виборчий бюлетень у громадах з виборів депутатів, де кількість виборців більше 10 тисяч ?

У громадах, де кількість виборців більше 10 тисяч осіб, тобто це громади, де депутатів будуть обирати за відкритими партійними списками, бюлетень принципово відрізняється від бюлетенів з виборів  сільського, селищного,  міського голови (голови  ОТГ) і депутатів у громадах з кількістю виборців до 10 тисяч осіб.

– Черговість розміщення партій у списку буде визначатись за результатами жеребкування, а не в алфавітному порядку. В такому бюлетені в одному ряді зліва направо будуть зазначені такі відомості: визначений жеребкуванням номер кожної організації партії, повна назва відповідної організації партії, прізвище, ім’я, по-батькові кандидата в депутати, який включений до єдиного списку під першим номером, тобто особа яка гарантовано стає депутатом, якщо партія подолала 5% бар’єр; два квадрати: перший порожній, для здійснення волевиявлення (голосування за політичну партію); другий квадрат з трафаретом – для волевиявлення щодо кандидатів, включених до відповідного територіального списку. Також у ньому буде прізвище та ініціали усіх кандидатів та їх порядкові номери трафаретними формами зверху до низу, за якими їх включено до відповідного територіального виборчого списку політичної партії у дві колонки.

 Важливо, у порожньому квадраті, який засвідчує волевиявлення виборця за політичну партію, можна ставити V або +, а у квадраті з трафаретом необхідно написати номер кандидата по трафареті.

Яким чином заповнити бюлетень правильно, щоб голос виборця був відданий і за партію, і за конкретного кандидата у списку?

Голосувати можна тільки за одну партію у бюлетені. У випадку, якщо виборець проголосує за дві партії, або не проголосує за жодну, то бюлетень буде  вважатися не дійсним. Якщо виборець поставить галочку у порожньому квадраті навпроти партії, але не підтримає жодного кандидата зі списку і  відповідно не впише жодний номер у квадраті з трафаретом, то вважається, що він підтримав весь список політичної партії. Якщо ж виборець поставить позначку і за партію, і в трафарет впише номер кандидата, то він підтримає і партію, і окремого кандидата, який у випадку підтримки кількості виборців більше 25 % виборчої квоти отримає 1 місце у відповідному територіальному виборчому списку.

Важливо: Якщо виборець проголосує за кандидата і впише номер у трафареті, а за партію не проголосує, то буде вважатись, що він проголосував за партію і підтримав весь список, а голос за конкретного кандидата не врахується.

Сподіваємось, ви отримали відповідь стосовно форми виборчого бюлетеня.  Наступні дописи будуть не менше важливими.

Прес-служба «Європейської Солідарності» Стрийщини.

Ілюстрація: Всеукраїнська громадська організація

«Громадянська мережа «ОПОРА»

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Стриянина «висувають» на здобуття Національної премії