ОСОБЛИВОСТІ ВИБОРІВ-2020. Готуємось до виборів разом з «Європейською Солідарністю»

Вибори до ОТГ все ближче, але все ще є багато запитань стосовно виборчого процесу. Якщо з попередніх випусків нам вже стало зрозуміло про базові поняття ОТГ, то досі  громадяни цікавляться тим, хто і як буде голосувати, а особливо мешканців сіл та селищ цікавить питання «чи будуть вони обирати сільського голову?». Отож сьогодні юрист Юрій Рицак дасть на них чіткі та розгорнуті відповіді.

Кого мешканці Стрийської ОТГ будуть обирати на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року –  голову ОТГ чи міського голову? Хто крім мешканців міста Стрий обиратиме голову ОТГ (міського голову)?

Однозначно на перших виборах до Стрийської міської територіальної громади ми будемо обирати голову Стрийської ОТГ, тобто посада міського голови відтепер називається – голова ОТГ. Він буде обиратися як мешканцями Стрия, так і мешканцями сіл, селищ, які увійшли до складу Стрийської ОТГ, зокрема:  с. Гайдучина, с. Олексичі, с. Братківці, с. Вівня, с. Голобутів, с. Великі Дідушичі, с. Малі Дідушичі, с. Угільня, с. Добрівляни, с. Добряни, с. Жулин, с. Завадів, с. Загірне, с. Заплатин,  с. Діброва, с. Йосиповичі, с. Кавське, с. Ланівка, с. Кути, с. Лисятичі, с. Луг, с. Пукеничі, с. Миртюки, с. Слобідка, с. Нежухів, с. Райлів, с. Верчани, с. Комарів, с. Підгірці, с. Ярушичі, с. Зарічне, с. Лани-Соколівські, с. Подорожнє, с. П’ятничани, с. Розгірче, с. Семигинів, с. Сихів, с. Стриганці, с. Бережниця, с. Лотатники, с. Стрілків, с. Угерсько, с. Піщани, с. Ходовичі.

Як і в місті Стрий, так і у вище перелічених селах, селищах виборці отримують виборчий бюлетень і будуть обирати голову Стрийської ОТГ, фактично, посади сільського голови в селах, селищах не буде.

Якщо в селах, селищах не буде сільського голови, хто буде виконувати його обов’язки, куди звертатися пересічному мешканцю для отримання довідок, подання заяв, клопотань і т. д.?

На заміну сільським головам буде староста. Посада старости села, селища не обрана, а призначувана. Тобто старости будуть призначатися депутатами об’єднаної  територіальної громади за пропозицією голови ОТГ. Посада старости буде не в кожному селі, а в старостинському окрузі. Старостинський округ буде утворений депутатами ОТГ, і, скоріш за все, він буде збігатися з межами колишніх сільських рад.

За якою виборчою системою будуть обирати голів об’єднаних територіальних громад на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року?

Новий виборчий кодекс, за яким будуть проходити місцеві вибори у жовтні 2020 року, запроваджує різну систему виборів голови ОТГ залежно від кількості виборців у громаді. В громадах з кількістю виборців до 75 тисяч осіб, вибори голови проводяться за мажоритарною системою відносної більшості у єдиному одномандатному виборчому окрузі, тобто, наприклад, у Стрийській ОТГ кількість виборців менше 75 тисяч осіб, і відповідно вибори голови будуть відбуватися в один тур, тобто переможе кандидат, який набере найбільшу підтримку серед виборців, порівняно з іншими зареєстрованими кандидатами, які брали участь у виборах. У громадах, де кількість виборців перевищує 75 тис. осіб, вибори проводяться за системою абсолютної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі, тобто переможе кандидат, який набрав більше половини голосів виборців – 50% голосів, плюс один голос. Переважно у таких громадах вибори відбуваються у два тури.

Далі буде тільки цікавіше, не пропускайте наступні випуски газети «Фортуна».

Прес-служба «Європейської Солідарності» Стрийщини.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: