ОСОБЛИВОСТІ ВИБОРІВ-2020. Готуємось до виборів разом з «Європейською Солідарністю»

Продовжуємо нашу рубрику, в якій доступно роз’яснено нюанси виборчого процесу під час виборів до ОТГ 25 жовтня. Сьогоднішня рубрика передбачає розкриття теми: «За якою системою ми будемо обирати депутатів місцевих рад». Юрист з виборчого права Юрій Рицак підготував для нас чіткі роз’яснення на такі питання:

За якою системою ми будемо обирати депутатів місцевих рад у громадах з кількістю виборців більше 10 тисяч осіб?

Згідно з нормами виборчого кодексу, вибори у громадах з кількістю виборців більше 10 тисяч осіб,  депутатів обиратимуть за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками місцевих організацій партій у територіальних виборчих округах на які поділяється територія громади. Наприклад, у Стрийській ОТГ таких округів є 5.

Яким чином буде  відбуватися розподіл депутатських мандатів? Що означає єдиний та територіальний виборчі списки?

Як я вже роз’яснював вище, у громадах з кількістю виборців більше 10 тисяч осіб, депутатів ми будемо обирати виключно за партійними списками, тобто самовисування в таких громадах не допускається. Місцеві організації партії висувають єдиний список кандидатів у депутати до відповідної ради. Максимальна кількість кандидатів, які партія може висунути, не може бути більшою від загального складу відповідної ради. Наприклад: у громаді з кількістю виборців від 50 до 100 тисяч виборців, кількісний склад ради становить 38 депутатів. Відповідно в єдиному списку партія може висунути не більше 38 кандидатів. Всі кандидати з єдиного списку повинні бути включені в територіальні виборчі списки, які висуваються по територіальних виборчих округах, окрім першого кандидата у єдиному списку. Партія має право висунути по округах не менше 5 і не більше 12 кандидатів, з дотриманням принципу – в кожній п’ятірці не менше двох осіб однієї статі.

Як будуть встановлюватись результати голосування з виборів депутатів?

Для встановлення результатів голосування, найперше треба визначити виборчу квоту, тобто скільки голосів виборців необхідно для отримання одного депутатського мандата. Виборча квота визначається шляхом ділення кількості голосів виборців, які віддали свій голос за партії, котрі отримали більше 5% голосів виборців у громаді (ОТГ), та поділити на кількісний склад ради за виключен­ням тих мандатів, які партії отримали гаранто­вано, тобто перший кандидат в єдиному списку отримує гаранто­ваний мандат, якщо партія подолала 5% бар’єр.

Після цього встановлюємо кіль­кість мандатів по територіальних виборчих округах. Якщо партія набрала виборчу квоту у територіальному виборчому окрузі, вона отримує один депутатський мандат, а якщо отримала кількість голосів більше 1 виборчої квоти, але менше 2, то отримує 1 депутатський мандат, а решту голосів переходять на єдиний список. Розподіл мандатів у єдиному списку  на пряму залежить скільки голосів виборців перейде на єдиний виборчий список і кількість мандатів напряму залежить від виборчої квоти.

Якщо кандидат у територіальному виборчому списку набере більше 25 % виборчої квоти, то він стає першим у відповідному територіальному виборчому списку, незалежно під яким номером у даному списку  він був заркіплений.

Розподіл депутатських мандатів у територіальних списках відбувається у порядку черговості номерів у списку. Проте кожний кандидат може стати першим, якщо кількість голосів, відданих за нього буде більшою 25% виборчої квоти.

Окремо зауважую: виборець буде голосувати і за партію, і за окремого кандидата від партії з відповідного списку.

Сподіваємось, ця рубрика дає відповіді на запитання, які у вас виникали, стосовно виборів 25 жовтня. В наступному  випуску дамо роз’яснення та покажемо  форму виборчого бюлетня. Не пропустіть важливого!

Прес-служба «Європейської Солідарності».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

ФУТБОЛ. Футзал ФК «Галичина» Дрогобич – півфіналіс

Протягом п’яти днів, з 2 по 6 вересня в Одесі, в спорткомплексі «Black Sea» проходив Кубок України з футзалу серед ветеранів.