У МУЗЕЙ НА ПОБАЧЕННЯ З МИНУЛИМ

Напередодні Дня міста Стрия у меморіальному музеї Ольги Бачинської відбулося відкриття виставки ретро-фотографії «СТРИЯНИ І СТРИЯНКИ», яку присвятили рідному місту. Ідея краєзнавиці Таїсії Гайдукевич. Експозицію поділено на три тематики: «стрияни і стриянки», «краяни – спортовці» та «вулицями міста». Представлено світлини, зроблені у 20-30-х роках ХХ століття. На стендах розміщено 68 фотографій з приватних колекцій: Тереси Лановенко, Тетяни Кравченко (Тимчій), Радислави Шепарович, Марії-Тетяни Гнатів, Теодори Савчинської-Латик, Романа Мазяка, Лідії Чабан, Арети Глущишин.

У день презентації виставки у музеї звучала музика композитора  Богдана Весоловського, яка співзвучна тематиці й налаштовувала перших відвідувачів на ретро лад. «Саме таку мету ми собі ставили, коли вирішили облаштувати  виставку, – розповідає науковий працівник музею Романа Савчин. – Це не данина моді, це данина шани історії нашого міста, подарунок від тих, хто безмежно любить Стрий, досліджує, знаходить і зберігає інформацію про те, як жили наші пращури, чим захоплювалися,  займалися, як одягалися. До створення цієї експозиції доклалося багато небайдужих людей і символічно, що саме в музеї О. Бачинської старі фотографії  отримують «друге життя»».

Про ідею, яку виношувала не один рік та про своє дослідження в царині фото-графії натхненно і цікаво розповіла Таїсія Гайдукевич. «Світлопис або світлописання (саме так розшифровується слово «фотографія») вже на самому початку своєї історії викликав не тільки захват у пересічних людей, а й глибокий інтерес в урядових та наукових колах початку ХІХ століття. Фотографією цікавився Т. Шевченко, перебуваючи на засланні, і навіть просив придбати фотокамеру. А перша, сучасного типу фотокамера побачила світ у 1888 році. До цього часу в Стрию уже більше десяти років працював фотосалон Давіда Леопольда. Хіба це не дивовижно! Маленьке провінційне містечко, до якого лише у 60-х роках провели телеграф, а у 1872 році побудували запізничну лінію до Львова, мало вже на початку сімдесятих власне фотоателье. І з роками їх ставало все більше», – зазначила пані Таїсія.

Ця виставка – перша з серії «ретрофото». Краєзнавиця хоче й надалі влаштовувати фото-вернісажі, де щоразу експонуватимуться світлини різних років, наприклад, дорадянський період, воєн-ний, після воєнний.  На щастя, є багато матеріалу, є люди, які готові ділитися своїми сімейними архівами. На першій виставці Таїсія Гайдукевич акцентувала увагу на стенді «вулицями міста». Як свідчать стрияни у своїх спогадах, по неділях на корзо (головна вулиця міста від перехрестя вул. Дрогобицької та п-та Чорновола до будівлі міської ради –  колишнього суду) виходили фотографи з триногами, на які прилаштовували малі апарати, а перехожі подавали знак, що хочуть «зазнимкуватися». Вони просто йшли, а їх фотографували. Через кілька днів треба було зайти у відповідний заклад, заплатити і забрати фото. В основному так і робили. Хто ж не прийшов по фото, тих «карали», виставляючи світлини на вітрину, щоб усі бачили «лінивого» чи «жадібного» клієнта. Ці фото демонструють моду тридцятих років. Десятки фасонів капелюшків і торбинок, суконь і жакетів.

Запрошуємо на побачення з минулим. Придивіться у привітні обличчя стриян минулого століття, полюбуйтеся красенями та красунями на портретних світлинах, весільних, групових. А які цікаві фото спортивної тематики, із молодіжних забав, під час праці, відпочинку, маскарадів у Народному домі. Ця виставка, як  «машина часу» у минуле, яке так притягує й інтригує, закохує і надихає. Чекаємо. Далі буде…

Наталія КАРПЕНКОВА. Фото автора.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: