Тиждень профілактики меланоми

Останні два-три десятиліття в Україні, як і в цілому світі,  спостерігається різкий ріст ракових захворювань шкіри. Пов’язано це з поганою екологічною ситуацією, збільшенням сонячної активності за рахунок зменшення товщини зовнішнього шару атмосфери, а також з тим, що люди дуже часто нехтують профілактичними заходами і пізно звертаються на прийом до лікаря. Одна з найзлоякісніших пухлин не тільки шкіри, а й усього організму є меланома.

Меланома – злоякісна пухлина, яка розвивається з меланоцитів – пігментних клітин, які продукують меланін. Однаково часто вражаються як чоловіки, так і жінки.

Найчастіше локалізуються в шкірі, сітківці ока, слизових оболонках рота, піхви, прямої кишки.  Це одна з найбільш небезпечних злоякісних пухлин людини, яка часто рецидивує і дає метастази в усі органи людини.

У США за один рік злоякісна меланома вбиває 8 тисяч осіб. У Росії – 7 тисяч осіб, і ця кількість продовжує зростати.

Захворювання на меланому у порівнянні з 1950 роком у даний період збільшилось на 600 відсотків. Смертність від меланоми в Україні дуже висока – 90 відсотків. У США – тільки 10 відсотків. Кожного року у світі реєструється приблизно 200 тисяч хворих на меланому. 65 тисяч – гинуть.

Дуже часто ризик появи меланоми залежить від типу шкіри людини. Блідошкірі рудоволосі люди, у яких багато родимок та світловолосі з ніжною чутливою шкірою найбільше перебувають у зоні ризику. Люди зі смаглявою шкірою володіють більшим імунітетом до меланоми.

Існують такі розрахунки: людина, у якої понад 20 родимок, має підвищений ризик захворіти на меланому,  а якщо близькі родичі мали ракові або передракові стани, ризик занедужати підвищується в 15 разів.

Згідно зі статистикою найбільше злоякісних утворів шкіри з’являються на голові, обличчі, тулубі і кінцівках, а також у місцях постійного тертя одягу, взуття. У 70-80 відсотках випадків меланому мають люди, яким поза 50. Однак, пухлина може бути навіть у дітей.

Як вже зазначалося, меланоми розвиваються із невусів (родимок). Найчастіше причиною переродження пігментних плям  у меланому є травма (сонячний опік, удар, видавлюваня, зрізування). Одним з головних чинників появи меланоми є інтенсивне, однак – нерегулярне перебування  під палючим сонцем.

Це стосується також і тих, хто постійно працює в приміщенні, але відпустку чи вихідний проводить засмагаючи на пляжі. Підраховано – якщо в дитинстві хоч раз отримати сонячний опік з пухирцями, то ризик появи меланоми у дорослому віці зростає удвоє, а це тому, що рак шкіри може розвинутися аж через 20 років , чи й більше , після опіків.  Наша шкіра, пам’ятає кожен сонячний опік упродовж життя, і  ця пам’ять акумулюється в ній.

Як розпізнати меланому? По-перше – це асиметрія родимки. На перших стадіях розвитку меланома переважно несиметрична. Звичайні ж родимки круглі та симетричні. По-друге – нечіткі краї. Краї ранньої меланоми часто нечіткі, розмиті, або зубчасті. Звичайні родимки мають чіткі рівні краї. По-третє – неоднорідний колір або розподіл пігменту у родимці.

Рудувато-брунатна або чорна пляма – це одна з перших ознак меланоми. З часом вона може набирати червоного, білого або синього кольору. Звичайні родимки зазвичай рівномірно коричневого кольору. І остання  рання ознака переродження невуса в меланому – це різке збільшення невуса в розмірі.

Також ознаками переродження родимки можуть бути поява вузликів на її поверхні, почервоніння шкіри навколо неї, поява  біля основної пухлини маленьких дочірних новоутворів. Дуже часто меланома може протікати у вигляді кровоточивої виразки на місці пігментної плями.

У ділянці  пухлини може появитися біль, свербіння. Меланома дуже  швидко росте, рано метастазує в лімфатичні вузли і життєво важливі органи (печінку, легені, мозок).

Парадокс меланоми в тому, що коли її вчасно виявити, вона легко лікується.  А на стадії метастазів вона майже не піддається лікуванню препаратами та опроміненням. Лише 3-5 відсотків пацієнтів з метастазами можуть прожити до п’яти років.

У зв’язку з тим, що меланома являється дуже небезпечною для життя  хворобою, важливе місце займають профілактика і рання діагностика цієї хвороби. Як вже згадувалося вище, існує прямий зв’язок між сонцем та раком шкіри.

Вплив сонячних променів на шкіру не лише призводить до її швидкого старіння, а й може призвести до новоутворів на ній, адже в спектрі променя є альфа, бета та гама випромінювання. Останнє є найшкідливішим, адже впливає на процес поділу клітин шкіри, викликаючи її переродження.

Якнайменше перебувайте на сонці, особливо – між 10 і 16 годинами, коли випромінюванні шкідливого ультрафіолету є найбільшим. Крім того, перший контакт шкіри з сонцем не має перевищувати 10 хвилин.

Наступного дня – на 5 хвилин більше, адже таким чином шкіра виробляє захист від ультрафіолету. Засмага – не що інше, як захисна реакція шкіри, коли меланоцити починають виробляти спеціальний пігмент – меланін, який і надає смаглявості.

У гіршому становищі  – люди зі світлою шкірою та світлим волоссям (у них  виробляється найменше меланіну), а тому шкіра швидше згоряє на сонці та більш схильна до переродження. Любителям засмаги в соляріях хочу сказати, що лише 20 хвилин у солярії рівнозначне чотирьом годинам перебування на сонці.

Мудро робить той, хто правильно користується сонцезахисними кремами. За 30 хвилин до виходу на вулицю треба намаститись сонцезахисним кремом широкого спектру дії з фактором захисту не менше 15. Далі кремом  потрібно маститися кожні дві години.

Дітей до шести місяців кремом мастити не можна. Носіть захисний одяг: довгі штани, сорочку на довгий рукав, капелюх з широкими крисами, сонцезахисні окуляри. З раннього віку потрібно навчати дітей, як берегти себе від сонячних опіків. Кожні три місяці ретельно оглядайте свою шкіру – від голови до п’ят.

Пам’ятайте, що коли ви помітили, що ваша родимка збільшилась, поміняла форму і колір, або коли ви травмували її одягом, взуттям чи іншим стороннім предметом – потрібно негайно звернутись до лікаря,  адже на початковій стадії меланома виліковна.

Консультацію і огляд ваших родимок, інших утворів на шкірі ви можете отримати у лікаря-дерматолога в шкірно-венерологічному відділенні  міської поліклініки за адресою: вул. С. Бандери, 44-в, в лікаря-онколога або у сімейного лікаря.

Зеновій ЯЦУРА,

завідувач шкірно-венерологічним відділенням  міської поліклініки

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: