ПРЕМ’ЄРА КНИГИ. Стрий в об’єктиві

Прем’єри цієї книги чекали всі: авторка, бібліотекарі, стрияни. Фотоальбом «Стрий» знаної на наших теренах громадської активістки, письменниці, художниці, майстрині хенд мейду Таїсії Гайдукевич презентували  у  читальній залі Стрийської міської Центральної бібліотеки ім. Маркіяна Шашкевича. 206 світлин рідного міста у чотири пори року, 16 – стародавнього міста, вірші 13 місцевих поетів і все це пронизане неймовірною любов’ю до древнього і водночас юного Стрия. 

Пані Таїсія розповіла, що намагалася показати місто, як живий організм, шукала нові ракурси і до фотоальбому ввійшли не банальні фото, а такі, що створюють настрій і в поєднанні з лірикою стають поетичною візією Стрия.  Такого якісного видання про наше місто ще не було. Це не просто зібрання світлин, це 96 сторінок поетичних візитівок Стрия,  оформлених оригінальними емблемами, впізнавані місця й мало відомі закапелки  міста у різні пори року, будівлі у поєднанні з природою.

Врешті-решт – це зізнання у безмежній любові авторки до вуличок, дворів, скверів та тих, не багатьох будинків, які досі зберігають дух старовини, які не потрапили під руйнівну радянщину і зберігають елементи колишньої розкоші та галицького колориту в поєднанні з європейським шармом.

Книга розпочинається есе у якому пані Таїсія пише: «Наш Стрий – типове галицьке містечко, в міру європейське, в міру провінційне, з глибоко вко­рі­неними  традиціями,  які так і не змогли знищити жодні окупанти, з вельми давньою й цікавою історією, що знала все: і стрімкі злети до вершин про­цвітання, і не менш вражаючі падіння до межі існування. Дві стихії сфор­мували його сьогоднішнє обличчя і викували характер мешканців. Безмежні у своїй силі й безжальні у жорстокості –  Вода і Вогонь.  Майже шістсот років місто жило між Водою і Вогнем: кожного року повінь і що кілька –  пожежа. 18 великих пожеж спопеляли  його дощенту,  тож не може Стрий похвалитися ані руїнами величного середньовічного замку, ані шедеврами дерев’яного будівництва, ані скромною Ратушею – одвічним атрибутом міста на «магдебурзькім праві»».

А далі одкровення авторки пропоную прочитати і переглянути видання усім, хто так само любить Стрий, як любить його Таїсія Гайдукевич. Оцінити її креатив змогли перші читачі, хто побував на презентації фотоальбому. Сама ж винуватиця прем’єри книги дивувала присутніх вікториною під назвою «Старе місто, що зникає», а ще світлинами, які не увійшли до видання, і вибраною поезією та відеокліпом до пісні «Стрийських магнолій цвіт» де спробувала  себе у ролі сценариста й режисера.

Із виходом у світ фотоальбому «Стрий» авторку вітали друзі. Галина Данильців схвильована тим, що вірші її батька Михайла Пуги так доречно доповнили образ рідного міста, подякувала Таїсії Іванівні й відмітила її талант бачити навколишню красу. Поетеса Зоряна Кіндратишин, віршовані рядки якої також увійшли до книги, прочитала власну поезію про Стрий та подякувала за співпрацю.  Про своє враження від видання та неабияку працьовитість і талант авторки говорила й поетеса Теодора Савчинська-Латик. А її вірш про осінь став ліричним доповненням затишної атмосфери презентації.

Таїсія Гайдукевич зізналася, що поштовх до реалізації ідеї видання фотоальбому дала директор Стрийського краєзнавчого музею «Верховина» Галина Верес. А ще віра й підтримка багатьох людей у її талант фотомайстра. Кошти на перший тираж у 500 примірників у сумі 94 тис. грн виділила міська рада. Верс­тати та макетувати альбом допо­магала Оля Калин. А вже у Дрого­бицькому видавництві «Коло» фахово завершили верстку та видрукували такий довгоочікуваний фотоальбом «Стрий».

Ви тримали коли небудь у руках книгу, яка щойно вийшла з друку? Це неймовірне відчуття, а для автора – щастя.  У неї особливий запах, навіть шелест сторінок – особливий.  Про книги  нові і не зовсім знає усе  завідувачка відділом обслуговування Центральної бібліотеки Надія Черепанин, яка підготувала і провела презентацію. Пані Надія зауважила, що це перша зустріч в бібліотеці після тривалої перерви у зв’язку з карантинними заходами. Тому ця презентація була такою довго­очікуваною й пройшла надзвичайно цікаво.

А завершу словами Галини Верес, що «тільки стриянка може так побачити Стрий». У цьому впевнена, переко­наєть­ся кожен, хто візьме до рук фотоальбом про місто, яке оспівували й прославляли ті, хто любить його не за щось, а просто так. Навіть за облуплений фасад бібліотеки, бо у великому вікні завжди оригінальні виставки, за рівну сучасну бруківку та змійки вулиць середмістя, мурали та магнолії. Та все ж головна цінність – це стрияни, які мають зберегти своє місто архітектурно привабливим, охайним та комфортним для життя.

 

Наталія КАРПЕНКОВА.  Фото автора.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: