Синьо-жовтий стяг –  символ боротьби і втілення національної єдності

23 серпня, в День Державного Прапора України, Преосвященний владика Тарас в катедральному храмі Успіння Пресвятої Богородиці, освятив синьо-жовте знамено. Відтак, представники духовенства, влади, громадськості міста та численні стрияни, урочистою ходою з державним прапором пройшли на Майдан Незалежності, де національний символ було піднято.

Святкову колону очолив Муніципальний естрадно-духовий оркестр «Стрий» (директор Орест Пістракевич), мелодії якого збирали юрбу людей звідусіль. Учасники Народного танцювального ансамблю «Стрияночка» (кер. Олексій Боровницький) у національному вбранні з прапорцями у руках граційно рухалися та вітали містян. Освячений прапор несли військовослужбовці та пластуни.

Право підняти прапор надали: Василю Бичку та Оресту Галицькому учасникам першого в Україні підняття прапора над державною установою 14 березня 1990 р. у м. Стрию; міжнародним гросмейстеркам, чемпіонкам України, Європи та світу з шахів Анні та Марії Музичук; Святославу Гасюку – чемпіону світу з кікбоксингу серед молоді; Роману Мазяку – голові осередку ветеранів спорту Стрийщини. Гімн України виконав Андрій Юник.

Звертаючись до присутніх, владика Тарас зокрема, сказав: «У 2004 році було встановлене свято Державного Прапора України, але цей прапор майорить над українською землею і впечатаний в історію України вже тисячоліття. І коли ми торкаємося думкою про ці два: синій та жовтий кольори, мусимо усвідомити, що в них є прихована величезна надія і мрія всього українського народу. Найперше – це символи єдності неба і землі, часу і вічності. А це означає, що мрія і слава України – це не щось дочасне, але благословенне з небес, що триватиме вічно, бо матиме завжди своє продовження в небі. Це також свобода як віковічна мрія українського народу і хліб – золотисті пшеничні ниви, котрі знаменують достаток і добробут цілого народу, де ніхто не буде ані останній, ані забутий, ані голодний. А третє, що приходить на думку – це символ відповідальності і миру, заради якого тисячоліттями стають в обороні під синьо-жовтими прапорами великі полки наших славних попередників, відповідальності за те, що ні мир, ні справедливість, ні достаток не дістаються нам просто так, але ціною великих жертв самопосвяти і відданості».

Привітав зі святом багаточисельну громаду й міський голова Стрия Олег Канівець: «Дорогі краяни, сьогодні відзначаємо День Державного прапора в Україні. Наш національний синьо-жовтий стяг протягом віків був символом боротьби і втіленням національної єдності, честі та гідності. І нехай ці кольори назавжди будуть у серцях тих, хто відданий українській справі та національній ідеї».

Зразковий танцювальний хореографічний колектив «Лілея» Народного дому с. Нежухів (кер. Іванна Ярич) «запалив» серця велелюдного майдану патріотичним танцем у національних кольорах прапора. Ввечері стрияни знову зібралися на майдані Незалежності, де відбувся святковий концерт з нагоди Дня Прапора у якому взяли участь кращі колективи та виконавці Стрийської ТГ.

Якщо повернутися у недалеке минуле, власне 2004 рік, коли указом другого президента України Леоніда Кучми від 23 серпня встановлено «День Державного Прапора України» з метою виховання поваги громадян до державних символів України, то можна прослідкувати певну тенденцію того, що того ж року Помаранчева революція дала певний поштовх до піднесення  національної свідомості. Відтак, Революція Гідності і війна теж  дала ще більше розуміння того, що ми нація, а не маса людей. Такі події – це стрес у масштабі країни, в масштабі ідентифікації себе, як українців. Як результат, ми з величезною пошаною почали ставитися до національних символів, за синьо-жовту стрічку ворог ладен вбити, а ми до останнього подиху готові захищати наш Прапор, Герб, Гімн.

Наталія КАРПЕНКОВА. Фото автора

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: