У Стрию вшанували великого українця Ярослава Стецька

 

12 січня прогресивна громадськість Стрийщини, представники влади зібралися біля пам’ятника видатного українського політичного та військового діяча, активного діяча ОУН. З 1941 р. — першого заступника провідника ОУН-Б С. Бандери, а згодом – голови Проводу ОУН-Б, очільника Антибільшовицького блоку народів, великого Українця Ярослава Стецька – з нагоди 109-ї річниці від Дня його народження.

Розпочалися урочистості виконанням присутніми Гімну Українських Націоналістів. Поблагословили захід о. Іван Барабаш та о. Андрій Бінас. Після спільної молитви слово взяв голова Стрийської районної організації Конгресу Українських Націоналістів Микола Магас: «Ми сьогодні зібралися тут, щоб відзначити 109-ту річницю від дня народження Президента Антибільшовицького блоку народів прем’єр-міністра Ярослава Стецька, і ми, стрияни. Гордимося тим, що ми одні з перших поставили такий величний пам’ятник цій видатній особистості. Нині пам’ятник Ярославу Стецьку є тільки у селі Великому Глибочку, де його батько отець Семен був парохом, маємо погруддя в Тернополі, в селі Кам’янки́ у Підволочиському районі Тернопільської області і на Стрийщині у с. Волі Задеревацькій. А ще гордимося тим, що тут, у Стрию зберігається весь гардероб Ярослава Стецька, що його свого часу зберіг і передав мені Зеновій Красівський.

Я вже по частинках роздаю ці реліквії в музеї та в ті місця, де створюються музеї Ярослава Стецька, зокрема – у Великий Глибочок, зараз планується відкриття музею у Києві, й решту експонатів напевно віддам в наші стрийські музеї. Хочу похвалитися, що це єдиний в Україні весь гардероб Ярослава».

«Немає зараз потреби переповідати біографію Ярослава Стецька, – сказав далі виступаючий. – Вона аналогічна біографіям усіх наших провідників: дитинство, молодіжний пласт, революційна боротьба, польські та німецькі концтабори – усе це перейшов Ярослав Стецько. Я тільки зачитаю нині головне для нас – послання Ярослава Стецька до молодих націоналістів… Я прочитаю перші слова великого нашого активного діяча письменника Сергія Плачинди, прошу вслухатися в кожне слово: «…не може не вражати глибина аналізу явищ подій та історичної долі українства… я б сказав – узагальнюючий геній Ярослава Стецька. А головне – підпорядкованість усіх своїх дій і суджень, роздумів і теоретичних досягнень ідеї побудови Української Соборної Самостійної Суверенної Держави. Цій ідеї Ярослав Стецько віддав усе своє життя непохитного борця, націоналіста, дужої людини, великого українця. Однією з найбільших заслуг Ярослава Стецька перед українським народом, українською історією є його проєкт націоналістичної державницької політичної доктрини побудови української держави. Це суто військове вчення, яке годилося б узяти як дороговказ керівництву, президентові України і уряду з перших днів Незалежності… Якщо цього не зроблено, то це лише на шкоду Україні, і нам в тому числі…»

Ви знаєте, що Ярослав Стецько залишив нам праці, які зараз є в двотомному зібранні. Якщо звідти взяти головне, то я зачитаю такі пункти: найвищою цінністю для України, кожного націоналіста є ідея нації, інтерес нації, безкомпромісна боротьба та жертовна праця для добра і величі рідного народу, це є обов’язком кожного українця. Передумовою збереження і розвитку всіх духовних і фізичних сил української нації, запорукою миру та стабільності є Українська Самостійна Соборна Держава, принципи міжнародного співжиття національних держав на своїх етнічних теренах. А консолідувати і мобілізувати цю національну ідею мусить національна еліта, тобто найкращі з усіх соціальних прошарків народу». Виступаючий також зупинився на виховній роботі серед молоді та на тих визначних датах нашої історії, які відзначатимемо у січні.

Від міської влади букет до підніжжя пам’ятника поклали заступник міського голови Христина Грех та начальник відділу культури Стрийської міської ради Богдан Бойко.

Перед присутніми також виступили Михайло Алексеев (Правий сектор), Михайло Грицишин (Воля Задеревацька), Ярослав Ільків (Стрийська станиця Братства ОУН-УПА).  До пам’ятника Ярославу Стецьку був покладений також вінок пам’яті і вдячності від патріотичних сил Стрийщини. Завершився захід виконанням Державного Гімну України.

                Галина ДАНИЛЬЦІВ. Фото автора.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Збірна ДЮСШ Стрий – переможець турніру