СХІД І ЗАХІД РАЗОМ. У запорізьких школах зробили свій «Вибір»

Днями відсвяткували 100-річчя від Дня Соборності України, коли Західна УНР об’єдналася з Україною Наддніпрянщини, адже лише єдиний народ може боронити себе від зовнішніх ворогів. Реалії сьогодення показують, що це був вірний крок і на захист східної України встала західна, а дітей з початку війни стали по-справжньому виховувати в дусі патріотизму до своєї Батьківщини.

«Вибір» допомагає бійцям

Ми побували в одній із російськомовних шкіл Шевченківського району міста Запоріжжя, колишній СЗШ №35. Тепер це навчально-виховний комплекс «Вибір», де директором працює Вікторія Александрова. Школа досить велика, має 26 класів і в ній добре поставлена робота з патріотичного виховання молоді.

Як розповіла педагог-організатор Олена Ярова, в цій школі вона працює вже п’ятий рік і робота в цьому напрямку тут ніколи не припинялась. Так, за цей період надавалась допомога бійцям АТО, а також пораненим дітям, які потрапили до нас з Донбасу. Наприклад, у 2016 році в Запорізьку дитячу обласну лікарню був доставлений 9-річний хлопчик Микола з Донецької області, якому відірвало обидві ноги. Вчителі із школярами ходили до нього в шпиталь, передавали необхідні речі, діти постійно спілкувались між собою. А потім ним зацікавилась одна з лікарень Канади, куди хлопця і перевезли. Там Миколці виготовили протези.

– Ви зустрічались і з ветеранами АТО?

– Так, у навчальному плані є такі виховні години, як День козацтва, День Захисника України і ми запрошували до себе ветеранів АТО. До нас приходив Валерій Мороко та його дружина Любов, яка є головою благодійного фонду «Лебедія». Ми з ними потім часто співпрацювали на таких заходах, як «Великодній кошик солдату». Тоді діти всіх шкіл району зносили до нашої школи речі, солодощі, та все що могло слугувати солдатам. Даний захід завжди проходить на базі ЗНВК «Вибір» і до нього залучаються різні волонтерські організації. На День перемоги ми також запрошували до себе солдатів та ветеранів АТО і серед них був наш випускник, який служить у Збройних Силах України – Андрій Гарбузов, – говорить Олена Володимирівна.

Зараз у країні стало більш спокійно і зустрічі з бійцями не такі часті, але школярі продовжують допомагати армії. Так, кожного року восени, школа проводить ярмарок, де діти продають свої власні вироби, а потім зібрані кошти, до останньої копійки, передають на закуплівлю замовлених солдатами речей. Діти постійно малюють та пи­шуть слова підтримки і над­си­лають листівки бійцям. А в перші два роки війни діти в школі плели маскувальні сітки для воїнів. Цьому їх навчила мама одного із учнів – Ма­рія Корягіна, яка активно зай­мається волонтерською діяльністю.

Ми різні, але єдині

У навчально-виховному комп­лексі «Вибір» є план виховних годин до відповідних державних свят. На­приклад, 6 грудня – День Захисника України. Класні керівники про­во­дять тематичні уроки в класі чи виїжджають у місто. Так, шко­лярі відвідували музей, який зна­ходиться на території 55-ої окремої арт­бригади. Також, до Дня писемності і в Шевченківські дні відповідні заходи проводяться протягом тижня. Святкують тут і День вишиванки, і в цей день одягають вишиванки, як діти, так і вчителі.

А на 100-річчя від Дня Соборності України ми зробили флешмоб та виховні години. Кожен класний керівник підготував тему уроку, під гаслами «Різні, але ми єдині!», а хореограф провів флешмоб з учнями школи, – зазначила Олена Ярова.

Також у нас кожного року в межах школи проводиться конкурс української пісні і кожен клас повинен обрати свою. Діти готують до конкурсу відповідні костюми, а жюрі оцінює організацію показу та виконання пісні. У цьому беруть участь не лише учні, а й класні керівники та батьки. А в 2017 році на конкурс української пісні до нас завітав навіть оркестр 55-ої артбригади і військові, разом з дітьми, завзято співали, – згадує Олена Володимирівна.

У школи є певний план з патріотичного виховання дітей та молоді і виховна тема, яка кожні 5 років змінюється. Потім ставиться нова тема, даються рекомендації і класні керівники над цим працюють. Зокрема, тема 2013-2018 рр. була: «Формування національно-патріотичних якостей учнів, шляхом впровадження новітніх технологій» і у кожного з них був свій проект. Наприклад, вулиці міста Запоріжжя, де розписувалося, які з них славетні, чи проект «Мій тато герой» – де діти розповідали про своїх батьків, які бралили участь в АТО. Минулого року цей проект закрили і цього року вже буде новий. В методичних рекомендаціях прописані визначні дати і кожен керівник під них готує теми.

Школа російськомовна, але виховують тут українських патріотів

У цьому переконана Олена Ярова та її колеги. А із введенням НУШ (нової української школи) тут тепер не лише документація, а й школа бере участь у Всеукраїнському проекті «Багатомовна освіта». І це правильно, адже всі ми повинні жити і виховуватись «З Україною в серці». До речі, тут відбулась і презентація книги з такою ж назвою місцевого автора Валентини Михайлової, яка розповіла школярам про свою працю над виданням.

Життя школи дійсно було насичене патріотичними подіями за останні 5 років. Так, у 2014 році з Києва до Хортиці привезли виставку з Донбасу «Моє місце», яка демонструвалась там два дні і школярі ЗНВК «Вибір» активно брали участь у ній. Організатори привезли з собою великі банери, де були зображені люди зі зламаними долями і дітям розповідали про це. Потім виставка мандрувала запорізькими школами, була і в ЗНВК «Вибір», куди приходили діти із сусідніх шкіл і вже учні нашої школи виступали там у ролі гідів.

Розповіла Олена Володимирівна і про те, що вони беруть участь в акціях «Серце до серця», де допомагають дітям, проводять збір пляшкових кришечок для протезів воїнам АТО. Також, 4 рік поспіль школа бере участь у конкурсі «Ми – це місто», який організував комбінат «Запоріжсталь». У нагороду дітям облаштували спортивний майданик, де встановлені сучасні тренажери та тенісні столи. Відкрили у 2017-му лінгвістичний центр, а в 2018 році інформаційно-просвітницький центр «Розумне. Добре. Вічне».

Газета «Запорозька Січ» Юрій ХАРЧЕНКО.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

НОВИНИ СТРИЯ

Перспективний план розвитку