«Писанкові шедеври» Лесі Мартинюк

1 квітня в музеї меморіального комплексу «Борцям за волю України» відбулася презентація виставки писанок Лесі Мартинюк з Володимира-Волинського з промовистою назвою «Весна – це сонця перемога у Великодній світлий час». Майстриня представила  писанки, оздоблені восковим розписом та сучасними техніками. Приймала гостей заступник директора Стрийського краєзнавчого музею «Верховина» Зеновія Ханас.

Пані Леся за фахом художник. Закінчила Прикарпатський університет ім. В. Стефаника. Нині викладач-методист декоративно-прикладного мистецтва та дизайну Володимир-Волинського педагогічного коледжу ім. А. Кримського. Писанкарством серйозно почала займатися з 2000 року. У її домашній колекції сотні писанок. Розповідає, що ази цього мистецтва  набула ще у дитинстві від бабусі, яка була знаною писанкаркою.

Напередодні великодніх свят до їхньої хати сусіди та знайомі зносили яйця. У пам’яті добре закарбувалося, як на лаві стояв здоровезний кошик з яйцями, а на столі лежали віск, свічки та кирсточка – так на Тернопіллі називали писачок. І бабуся встигала до свят всі ці яйця розписати. На Тернопільщині писанка завжди була у пошані.

І сьогодні вдома зберігаються яйця зі своєрідними орнаментами, виготовлені її бабусею, адже кожен регіон має свою ідентичну писанку. Галицька відрізняється від волинської, волинська – від подільської та інших областей України.

Це і спонукає  пані Лесю детально вивчати самій і навчати писанкарства студентів. До речі,  у педагогічному коледжі Леся Георгіївна разом із студентами організувала етнодизайнерський гурток «Сигма». Мовою писанкарів «сигма» – це «гармонія». А загалом це крива лінія, яку треба вміти гарно та витончено вписати на яйце.

Також завжди залучає найбільш талановитих вихованців до спільних писанкових вернісажів. Нині майстриня опановує холмську писанку, кожен її візерунок та символ, хоча здається, що про цей вид мистецтва знає уже все. А спонукав її до цього чоловік Ігор, родове коріння якого походить з Холмщини. А там зовсім інші візерунки і навіть техніка виконання.

 Роботи майстрині неодноразово бачили у Луцьку, Нововолинську, Києві. Її витвори прикрашають  експозицію музею писанки у Коломиї. У 2015 році Лесі Мартинюк присвоєно звання «Народний майстер». Вона володарка диплому Єлизавети Богуславської, нагороджена дипломом Модеста Левицького, це найвища нагорода обласного конкурсу за популяризацію та розповсюдження мистецтва писанкарства. Має безліч нагород за участь у різноманітних конкурсах.

До Стрия майстриня приїхала з групою підтримки в особі посестер із «Союзу українок». Вибаглива місцева публіка у захопленні розглядала писанкове диво і слухала розповіді Лесі Мартинюк, як народжуються її роботи, писанкові композиції, які експонуються на виставці, а також про техніки писанкарства й не скупилися на компліменти авторці без перебільшення писанкових шедеврів.

Майстриня використовує традиційні орнаменти, характерні для Волині й Тернопільщини. Розписує різні яйця: перепелині, курячі, качині, гусячі та навіть страусині. Її писанки мандрують світом, є вони у колекціях багатьох поціновувачів у Німеччині, Чехії, Великій Британії, Італії, США та Канаді.

Майстриня згадує, як колись за свої писанки на ярмарку просила по 30 гривень. Торг не дуже йшов. Та раптом підійшов якийсь чоловік, на вигляд іноземець, запитав ціну. А вона з пересердя сказала: «Тридцять євро!»  Покупець забрав одразу всі. Сьогодні пані Леся на продаж не пише.

Вважає, що кожна писанка – це власний шедевр. Робить писанки на хрестини, дні народження та інші важливі події у житті. Стрияни, що завітали на відкриття виставки, мали змогу поспілкуватися з майстринею, розпитати про технологію не тільки нанесення малюнка на яйце, а й фарбування. Як слушно зауважила радіожурналіст Галина Данильців, виставка Лесі Мартинюк – це  шикарний подарунок стриянам на Великодні свята.

Збагачуймось духовно, долучаймося до прекрасного. Майстрині – натхнення і творчого довголіття. Вернісаж працюватиме протягом місяця. Відвідати його може кожен бажаючий.

Наталія КАРПЕНКОВА

Фото Лева РІШКА та автора

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: