ПРЕЗЕНТАЦІЯ ВИСТАВКИ. Мистецький лабіринт, де кожен знайде власний вихід

16 лютого у виставковій залі Стрийського краєзнавчого музею «Верховина» відбулося відкриття персональної виставки мисткині з м. Дрогобич Лідії Крипак «Лабіринт». Життєве кредо художниці: «Поки є любов, віра і надія – життя прекрасне». Звісно, гості вернісажу були у медичних масках, бо триває адаптивний карантин, та очі, як дзеркало душі випромінювали радість і захоплення від побаченого, а затишна атмосфера ніжно огортала відвідувачів і заманювала у мистецький лабіринт, де кожен шукав власний вихід.

Що таке лабіринт? Це дуже складний Всесвіт, незбагненність і рух вперед. Погодьтеся, лінія лабіринту означає вічність, безперервність, непередбачуваність, подекуди страх і надію знайти вихід. Лабіринт можна порівняти із рухом Сонця, його сходом та заходом. Лабіринт своєрідний мотиватор шляху і символізує ідею руху людини до істини, змушує не зупинятися, виводить із стану інертності. Пройшовши через лабіринт, ніби оновлюєшся, перезавантажуєшся, радієш кінцевому результату. Лабіринт митця, а конкретно талановитої дрогобичанки Лідії Крипак – це її світ у міфах, казках, віруваннях, фантастиці та історичній реальності, де все переплетено і є невід’ємне одне від одного.

Представлені роботи у Стрию на виставці умовно можна поділити на 4 розділи: шкіра, графіка, живопис та експериментальні картини. Через хворобу в дитинстві, художниця втратила слух і проблеми мовні вона компенсує спілкуванням з оточуючими мовою мистецтва. І тут її красномовству немає рівних. Чоловік Лідії Андрій Уваров під час презентації розповів, що кохана ніколи не втрачала сили духу, фантазії і свого духовного простору. Вона любляча дружина й мама 4-х дітей, яка займається улюбленою справою і відчуває себе по-справжньому щасливою.

У своїх графічних творах художниця розмірковує про сенс жит­тя з його надіями, радістю, розчаруванням, мріями, ба­жан­нями… Окремою темою кожної роботи проходить лінія снів, що на­дає цілісності людському буттю. Сюжети живопису життєствердні, а зображає їх Лідія з використанням різних матеріалів: каміння, тирси, полотна, воску, фарби, сусального золота…

Зі Стриєм дрогобичанку Лідію Крипак поєднує навчання у Стрийському художньому технічно-професійному училищі, яке закінчила у 2000 році, а вже у 2003 році отримала диплом Дрогобицького педагогічного університету ім. Івана Франка – факультет образотворчого мистецтва. Директор художнього училища Роман Берездецький розповів під час відкриття виставки, що пам’ятає Лідію дуже відповідальною і спраглою до знань студенткою  та з архіву закладу приніс її першу художню роботу – проєкт вітражу, чим розчулив мисткиню до сліз. «Сьогодні тут присутні студенти нашого училища і ваша виставка, ваші роботи, творчість загалом має стати для них певним стимулом і дороговказом у житті. Титанічна праця помножена на талант формує справжнього митця. Ми пишаємося нашими випускниками і радіємо, коли вони обравши художню професію не покидають її попри труднощі реалізації в повсякденному житті», – наголосив пан Роман.

Чоловік мисткині пан Андрій розповів, що Лідія паралельно з навчанням шукала різні види художніх робіт та експериментувала над ними. Робила ікебани з сухотрав, захоплювалася змістовним графіком й малювала картини на стружці. Також цікавилась і рельєфним ліпленням на стіні. Останнє ж захоплення – створення картин з натуральної шкіри стало її постійною роботою. І як побачили стрияни – результат вражаючий.

Модерувала імпрезу заступник директора Стрийського краєзнавчого музею «Верховина» Зена Ханас, яка з пієтетом говорила про мисткиню, її творчий шлях, родину і виставку «Лабіринт», яку планували презентувати у нашому місті ще минулого року та через карантинні обмеження довелося відтермінувати. «Ваші роботи, чи то сучасне мистецтво, чи то графіка і шкіра настільки витончені та поетичні, що надихнули мене взяти томик віршів Лесі Українки, а моя колега Марія Медюх підібрала фортепіанні етюди, так утворився наш творчий дует. Експозиція співзвучна ліриці великої поетеси. Ми виконаємо для гостей виставки та авторки ліричні мініатюри, щоб підкреслити нашу повагу до творчості двох дивовижних жінок», – сказала пані Зена. І заворожила присутніх поетичним словом.

Мисткиня збирала компліменти, як від нових знайомих – стриян, так і від дрогобичан, які приїхали розділити з нею радість відкриття персональної виставки. Батько, подруга, класний керівник зі школи №14 м. Дрогобич, молодші донечки Ярина й Валентина раділи її успіху та бажали невичерпної творчої енергії.

Виставка «Лабіринт» тільки відкрилася і у стриян буде достатньо часу, щоб її відвідати. Триватиме вона до 16 квітня. Запрошуємо усіх поціновувачів прекрасного до виставкової зали краєзнавчого музею «Верховина» за ковтком свіжого творчого натхнення. Химерні сни, казкові міфи, ультрасучасні картини, графіка і живопис – це квінтесенція буття. Пройдіть цим лабіринтом, надихніться, задумайтеся над вічним – мистецтвом. Воно панує над нами попри життєві негаразди, катаклізми, тільки треба зробити йому крок на зустріч. Замилуйтеся і зачаруйтеся!

 

Наталія КАРПЕНКОВА.

Фото автора.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: