ДО 120-РІЧЧЯ НАРОДНОГО ДОМУ. ПРЕЗЕНТАЦІЯ ІСТОРИКО-КРАЄЗНАВЧОГО КАЛЕНДАРЯ

У читальному залі центральної міської бібліотеки ім. Маркіяна Шашкевича ЦБС міста Стрия відбулася неймовірно цікава пізнавальна і насичена емоціями презентація нового історико-краєзнавчого календаря «Народний дім м. Стрия – 120 років». На 14 сторінках друкованого видання вмістилася історія одного з найважливіших культурних осередків початку 20 століття у Стрию.

Чорно-білі фотографії, які зібрав краєзнавчий музей «Верховина», розповідають про театральне життя Народного дому, концертну діяльність «Стрийського Бояна», українських товариств «Просвіта», «Сокіл», відвідини історичних постатей, таких як Іван Франко, Микола Лисенко тощо. Чимало світлин з приватних колекцій стриян. Тираж календаря – 500 примірників, його роздарують під час святкових заходів з нагоди святкування ювілею Народного дому. Нагадаємо, Народний дім був збудований за народні кошти, архітектором якого став Іван Левинський. Урочисто відкрили та освятили будівлю 1 січня 1901 року.

Зазначимо, що з презентації  унікального видання фактично розпочалося цьогорічне грандіозне святкування 120-річчя з часу відкриття Народного дому у Стрию. Попереду –  масштабна наукова краєзнавча конференція, ряд інших заходів.

Автор і упорядник ка­лендаря та модератор зуст­річі, краєзнавець закохана у рідне місто  стриянка Таїсія Гайдукевич розповіла про те, як виникла ідея створення календаря, про процес збору світлин та про сам календар, його зміст, інформативно-візуальне  наповнення і поліграфічну сторону. Та найголовніше – виступаюча захопила своєю розповіддю про ті історичні часи, коли постав Народний дім, і до 39-го року, коли в ньому вирувало насичене багатогранне творче життя, про тих відомих стриян, меценатів, та знаменитостей, які тут побували… Вона допомогла присутнім зануритися в атмосферу справжнього європейського елегантного галицького містечка зі своїми глибокими традиціями і коренями.

– Я щиро дякую за співпрацю, – звернулася Таїсія Гайдукевич до присутніх, – тим  давнім стрийським родинам, які допомогли зі збором історичних світлин з приватних архівів, люб’язно надавши їх автору  календаря.

Подякувала Таїсія Гайдукевич також стрийським музейникам  та працівникам бібліотек міста, які долучилася до праці над календарем. Особливу подяку склала головному спеціалісту відділу з питань культури, національностей та релігій управління культури молоді і спорту Стрийської міської ради; редактору нового видання Ользі Калин та тодішньому начальнику Управління культури Богдану Бойку за те, що підтримав ідею цього унікального видання і всебічно сприяв втіленню даної ідеї в життя.

Директор ЦБС міста Стрия Людмила Яремко виступила з ініціативою висунути Таїсію Гайдукевич на здобуття міської премії імені Олекси Бобикевича у 2022 році, а директор Народного дому Олександр Ілечко організував експромт виконання пісні про Народний дім, яке очевидно стало дебютним.

І звичайно ж присутні дякували Таїсії Гайдукевич за пророблену титанічну роботу як завжди високо естетичну, вишукану й елегантну.

 На зустрічі виступили головний хранитель фондів Стрийського краєзнавчого музею «Верховина» Ірина Лазурко, колишній начальник Управління культури молоді та спорту Стрийської міської ради  Богдан Бойко, начальник відділу з питань культури, національностей та релігій Управління культури молоді та спорту Стрийської міської ради Ната­лія Катерняк-Трух, виконавець поліграфічної сторони календаря відповідальний за верстку і дизайн та за сам друк Тарас Шеремета, бібліограф ЦБС Світлана Зборовська, член Національної спілки письменників України поетеса Теодора Савчинська-Латик, голова Стрийської організації Українського Братства шанувальників Тараса Шевченка Ярослав Михайлюк.

Зокрема, Богданом Бойком  була висунута ідея, за старими світлинами відновити зна­мениту завісу Народного дому, спалену свого часу червоними «визволителями» на задньому дворі Народного дому. А Ярослав Михайлюк озвучив ще одну ідею –  будівництва у Стрию Шевченкової хати за проєктом, за яким свого часу Шевченко мріяв побудувати власну хатину, щоб перший на західній Україні Шевченківський музей – Кобзарева світлиця  у Стрию – мав власне приміщення.

Галина ДАНИЛЬЦІВ. Фото автора.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: