Повернення Стрийської чудотворної ікони

27 грудня, в храмі Благовіщення Пресвятої Богородиці м. Стрия відбулося урочисте повернення чудотворної ікони у престіл Матері Божої церкви. Біля бокового престолу, де встановлено ікону (до речі, боковий престіл, який церква придбала у 1938 році – робота відомого українського різьбяра Андрія Коверка) відбулася урочиста Служба Божа, яку відправили настоятель храму Успіння Пречистої Діви Марії у Стрию о. Мирон Гринишин, парох Стрийської церкви Всіх Святих українського народу о. Іван Барабаш, парох церкви Благовіщення о. Василь Процик зі священиками храму.

Після Святої Літургії миряни спільно помолилися перед чудотворним образом Стрийської Одигітрії, віддавши себе під опіку Матінки Божої. На пам’ятку про цю знаменну подію були виготовлені образочки чудотворної ікони з молитвою Акту посвяти Матері Божій, яку зачитали присутні у храмі.

А ось як написала про цю чудотворну ікону заступник директора з наукової роботи Стрийського краєзнавчого музею “Верховина” і парафіянка церкви Зеновія Ханас на своїй сторінці у ФБ: «Вже другий тиждень вірні церкви Благовіщення Пречистої Діви Марії перебувають під враженням від споглядання древніх ликів Ісуса і Богородиці. Чудотворна ікона Діви Вселенної чотирьохсотлітньої давності у невимовній красі і славі повернулася до храму після реставрації».

Дивний шлях, сповнений таємниць і небезпек, здолала ця Реліквія духовності, створена древніми іконописцями. Нас ще чекає ретельне наукове дослідження історії чудотворної ікони, а сьогодні лише схематично можна описати її долю.

Скупі інформативні джерела свідчать, що кілька століть тому на місці сучасної церкви Благовіщення Пречистої Діви Марії стояла церква Різдва Богородиці, яка після чергового нападу татар на Стрий згоріла у 1667 році. Парафіяни не мали коштів, щоб побудувати нову. То ж погодилися перевезти з Заплатина невелику дерев’яну церковцю Благовіщення Пречистої Діви Марії, що належала розформованому на той час монастирю Чину святого Василія Великого. Разом з церковцею на Лани прибула чудотворна ікона, що протягом століть була гордістю Ланів – передмістя Стрия.

Жителі Ланів були добрими господарями, і з праці рук дороблялися статків. Тому наприкінці ХІХ століття вирішили побудувати нову муровану простору церкву. У 1886 році будівництво було завершене. Якийсь час ці дві церкви стояли поряд, про що свідчить давня світлина. Чудотворну ікону і два престоли перенесли до нового храму. Згодом іконостас, правдоподібно, продали в Лавочне, а саму церковцю – у Малі Дідушичі.

Чудотворна ікона зайняла достойне місце на бічному престолі, дивуючи своєю магічною красою вірних зі Стрийщини і дальших околиць. Наші краяни раділи, що мали у своїй церкві Всемогутню Заступницю, яка у бідах допомагала, потішала в журбі.

Сумнозвісний комуністичний режим поставив під загрозу існування чудотворної ікони. Сьогодні вже немає серед живих тих парафіян, які одного дня побачили зміни в лику їх Заступниці. Очевидно, що за тодішньої влади вони боялись про це говорити, бо енкаведисти переслідували вірних, вилучали такі реліквії або нищили їх. На той час настоятелем парафії був о. Михайло Хавлюк, духівник, колишній ректор духовної семінарії, людина обізнана у сакральному мистецтві. Очевидно, саме він подбав про захист ікони. До речі, про її чудотворність за радянських часів привселюдно ніхто не згадував, так само, як не згадували про незвичайні властивості ікони Ліської Богородиці у храмі Успіння Матері Божої.

За часів виходу УГКЦ з підпілля до церкви Благовіщення вірні повернули ікону, ідентичну з тою, що знаходилася на престолі. Вона роками перебувала у будинку отця настоятеля Василя Процика. Саме ця ікона визнана фахівцями як оригінал, а на престолі була представлена копія, виготовлена у другій половині ХХ століття. Під час реставрації оригіналу було знято три шари фарби, після чого з’явилися автентичні лики Богородиці та Ісуса. Фахівці стверджують, що ця ікона створена у ХVІ-му столітті майстрами школи іконопису в Судовій Вишні” (21 грудня 2020 р.)

Галина ДАНИЛЬЦІВ. Фото автора.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: