ПОДОРОЖ У КРАЇНУ КНИГИ З ЛАРИСОЮ НІЦОЙ  

У понеділок, 16 листопада в актовому залі Стрийської ЗОШ № 5 ім. В. Стасюка відбулася казкова зустріч учнів молодших класів з відомою українською дитячою письменницею, талановитим педагогом, лауреатом всеукраїнської премії «Гілка золотого каштану», дипломантом міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова», автором 18 дитячих книжок, громадською діячкою та активісткою, членом Національної спілки письменників України Ларисою Ніцой. Деякі її книги увійшли до програми початкових шкіл.   

Запросив її у наше славне місто Стрий ветеран АТО, вчитель, голова спостережної ради ГО «Молодь Стрийщини» Михайло Шмігельський. Пані Лариса знає як зацікавити малюків читанням і перетворити це у захоплення на все життя. З першої хвилини Лариса Миколаївна захопила увагу школярів історією написання та видання своїх дитячих книг. Діти з цікавістю слухали дитячу письменницю про те, як народжуються сюжети майбутніх книжок та створюються ілюстрації. Вона відкрила юним читачам чимало таємниць і навіть показала відеосюжет як друкуються її книжки.

Дітвора поринула у цікавий світ створення дитячої книги. Який буває папір, як художники малювали до них ілюстрації, що відбувається у видавництві – про все це авторка дитячих книг розповідала дуже цікаво, ілюструючи мультимедійною презентацією. Із захопленням діти слухали про пошуки ідей для написання. Мене здивувало вміння Лариси Миколаївни зацікавити, тримати увагу, вести бесіду у формі діалогу з юними школярами. Пані Лариса зачарувала як дорослих, так і малих своїм вмінням говорити просто про складні і серйозні речі. Кожна яскрава книжка Лариси Ніцой – це маленький світ доброти, який вміло входить у дитяче серце: як берегти природу і любити тварин, дбати про екологію і поважати батьків, як ставитись до ровесників з особливими потребами і вміти радіти життю.

Ларису Ніцой називають казкаркою, хоч пише вона про цілком реальні речі, піднімає у своїх творах чимало соціальних проблем. Так у її творчому доробку є книга під назвою «Дві бабусеньки у незвичайній школі або скарб у візку». Ця книга розповідає про людей з інвалідністю, які прагнуть бути самозарадними. Не змогла письменниця оминути увагою і вкрай болючу тему війни на сході України. Її книга «Незламні Мураші» дарує позитив та віру бійцям, які нині захищають Україну від російських та проросійських бойовиків на наших східних кордонах. Зворушливим був і відеосюжет, як бійці 8-го батальйону Української Добровольчої Армії «Аратта» на чолі з їхнім знаменитим командиром Андрієм Гергертом «Червень» читають вголос книгу «Незламні мураші», яку їм подарувала пані Лариса.

Зустріч з українською дитячою письменницею подарувала школярам неймовірно позитивні емоції, гарний настрій та залишила чудові враження. Водночас надихнула юних школярів пізнавати сучасну українську літературу та читати більше українських казок.

У розмові зі мною дитяча письменниця зазначила, що письменники є найкращими мотиваторами для того, щоб малеча розгорнула книжку і що найголовніше захотіла її прочитати. Не менш важлива і якість видання, яка потрапляє у дитячі руки.

Наприкінці зустрічі юні школярі Стрийської ЗОШ № 5 та їх класні керівники подякували Ларисі Ніцой за таку теплу, яскраву та цікаву зустріч.

Досьє: Лариса Миколаївна Ніцой (дівоче Єфи­менко) – народилася 17 березня 1969 року в смт Капі­танівка, Новомиргородського району, Кіровоградської області. Українська письменниця, педагог, громадський діяч та активіст, член Національної спілки письменників України. Автор 18 дитячих книг.

У 1986 року закінчила середню школу в смт Голованівськ, Кіровоградської області.

У 1996 році закінчила Кіровоградський державний педагогічний університет – факультет української мови і літератури. Викладала в Кіровоградській школі українську мову та літературу.

У 1999 році переїхала до Києва. Ініціатор щорічного «круглого столу» «Книга на захисті дитячої душі», присвяченого Міжнародному Дню захисту дітей, за участі посадовців, письменників, діячів культури та освіти.

У 2012 року ініціювала, за підтримки голови фонду «Нові традиції Сергія Бондарчука, щорічне свят­ку­вання в Україні Всесвітнього дня письменника. 

Організатор Всеукраїнського руху «До­рослі читають дітям», Всеукраїнської акції «Почитай мені, татку!».

Автор серії уроків для загальноосвітніх шкіл «Бібліотечний урок веде письменник», ініціаторка першого письменницького флеш-мобу в Україні «Читаємо дітям».

Одна з трьох авторів театрального українсько-білорусько-російського проєкту — вистави «Ярик і дракон» для Мінського театру «Зьніч». Казки — Лариса Ніцой (Україна), сценарій — Лявон Нікіта (Білорусь), музика — Ілля Прудников (Росія). 17 березня 2016 Лариса Ніцой розширила формат своєї акції «Дорослі читають дітям» і започаткувала в соцмережах Всеукраїнську хвилю «Дорослі читають дітям». При цьому Лариса Ніцой зауважує, що читати дитячі книжки повинні люди різних професій та віку: поліція, по­жежники, лікарі, будівельники, актори, бабусі, дідусі, тати, мами, хто має дітей і не має.

У 2007 році стала дипломантом літературного кон­курсу «Коронація слова», а у 2014 році – лауреатом Всеукраїнської літературної премії «Гілка золотого каштану» у галузі соціальної прози.

Одружена, чоловік – Андрій Ніцой, діти – Ярослав та Леся.

Михайло ОЛІЙНИК. Фото автора.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: