ЛЮДИ, БРЕНДИ ТА ІДЕЇ. Кому Стрийщина і Жидачівщина довірять місце у парламенті.

Позачергові вибори до Верховної Ради, які відбудуться 21 липня, дещо збаламутили стратегії політичних сил і окремих кандидатів. Щодо мажоритарних виборів, то очевидну перевагу отримали ті, хто працював в окрузі й раніше, а не вискочив в останню мить, як Пилип з конопель.

Утім сьогодні тренд такий, що реальним людям на виборах протистоятимуть віртуальні бренди. І хоча в більшості своїй ні «Слуга народу», ні «Голос» не спромоглися залучити у свої мажоритарні лави справді популярних і впливових осіб, завдяки широкій розкрутці брендів певні шанси з’явилися й у них. Якщо не на перемогу, то, принаймні, на спробу створити конкуренцію.

Однак повернімося до округу №126. Цьогоріч за депутатський мандат від Стрийщини та Жидачівщини змагатимуться 11 кандидатів – практично футбольна команда у повному складі. П’ятеро з них належать до котроїсь із партій – Ярослава Карпінська («Українська партія»), Мар’ян Калин (НРУ), Андрій Гергерт («Свобода»), Олег Канівець («Громадянська позиція») та Василь Загородний («Аграрна партія»). Щоправда, позиції перелічених політичних сил на наших теренах не настільки потужні, аби їхні бренди змогли суттєво додати кандидатам електоральної підтримки.

Перспективніше у цьому контексті могли б виглядати кандидати від «Слуги народу» чи «Голосу», однак тут ключове слово «могли». Бо прізвища висуванців від партій шоуменів не викликали політичного екстазу ні у Стрию, ні в Жидачеві, ні в Ходорові.

Так, Зе-команда висунула по округу маловідомого заступника завідувача кафедри міжнародних відносин факультету міжнародних відносин Київського національного університету культури і мистецтв. Здається, люди зі структури «юного орла», співаючого ректора Михайла Поплавського в наших краях балотуються вперше.

Із кандидатом від «Голосу» виникли проблеми дещо іншого штабу. Колишні АТОвці та волонтери звинуватили Володимира Гаврона у, делікатно кажучи, неетичній поведінці під час волонтерських збірок для майданівців і вояків на сході. Низка жидачівських волонтерів навіть оприлюднили свої відеозвернення до Святослава Вакарчука з проханням зняти, чи поміняти «недостойного», на їхню думку, кандидата. Відео стрімко шириться інтернетом. А пану Гаврону, знаючи педантичне ставлення Вакарчука до іміджу своєї партії, зараз більше годиться думати не про перемогу, а про те, чи часом «Голос» не відкличе його, як це сталося з кандидатом по Дрогобичу.

Андрія Гергерта, колишнього бійця «Правого сектору» жителі округу можуть трохи пам’ятати ще з минулих виборів. Навіть попри те, що у міжвиборчий період особливою активністю він не відрізнявся. Нині Гергерт представляє ВО «Свобода» – партію, яка має своїх прихильників, однак вже давно не має тих позицій, які були у неї років десять тому. До того ж друге місце Гергерта на минулих виборах було частково зумовлене підтримкою команди Олега Канівця. Нині ж Канівець балотується сам, то ж навряд чи перейматиметься результатами свободівця. До речі, під питанням залишаються людський і матеріальний ресурс Андрія Гергерта.

Олег Канівець свого часу вже був народним депутатом. Досить активно працював в окрузі ще років 6-7 тому, однак його імідж суттєво зіпсував політичний конфлікт. Канівець, не знайшовши порозуміння з колегами із тодішньої демократичної опозиції в парламенті, покинув лави Об’єднаної опозиції, чим накликав на себе гнів частини своїх виборців, які вважали його зрадником. Минулі вибори пан Канівець пропустив і до останнього часу більше часу проводив у Києві, займаючись, зокрема, штабною роботою в партії «Громадянська позиція».

До речі, міцна партійна прив’язка може зіграти з Олегом Леонідовичем поганий жарт. Не секрет, що у лідера партії Анатолія Гриценка є певний сентимент до новообраного Президента, який проявляється і у його заявах, і у рекламних роликах. Натомість неоднозначні заяви і дії членів Зе-команди (референдум про мову, перегляд квот на телебаченні, незрозуміла політика щодо стосунків з Росією), яка потрохи нищить рейтинг «Слуги народу», зачіпає й рейтинги його потенційних партнерів, в даному разі «Громадянської позиції».

Безперечним фаворитом цьогорічних перегонів є діючий депутат Андрій Кіт, який іде на вибори як самовисуванець. За даними соціологічних досліджень, отриманих від інсайдерів із різних штабів, Кіт упевнено випереджає своїх основних конкурентів.

До речі, Андрій Богданович єдиний, хто запропонував цілісне бачення розвитку регіону, яке охоплює і Стрийщину, і Жидачівщину, і навіть прилеглі райони. За концепцією, яку опрацьовує команда Кота, Стрий має всі шанси стати потужним регіональним центром з власною розвинутою інфраструктурою та аеропортом. Ідея «Великого Стрия» в разі реалізації може перетворити місто і прилеглі райони в потужну економічну зону, що вплине на збільшення кількості робочих місць і конкурентність заробітної плати.

Власне, економічні пропозиції Андрія Кота цікаві і в політичному контексті, оскільки виводять виборчу кампанію на новий якісний рівень – змагання ідей. Погодьтеся, що це корисніше для суспільства, ніж змагання брендів і телевізійних картинок.

Роман ОНИШКЕВИЧ,

директор Центру експертних досліджень «ТЕМА».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: