РОДИННИЙ АРХІВ ОМЕЛЯНА ТА ОЛЕГА НИЖАНКІВСЬКИХ У СТРИЙСЬКОМУ КРАЄЗНАВЧОМУ МУЗЕЇ «ВЕРХОВИНА»

У приміщенні Стрийського осередку Союзу українок відбулася зустріч з чудовими гостями нашого міста Зоєю Лісовською-Нижанківською та її дочкою Ладою-Аріяною Нижанківською, які мали приємність слухати твори Нестора Нижанківського у виконанні вихованців музичної школи імені Остапа Нижанківського Софії Мусів (викл. Н. Невядомська), Анастасії Качмар (викл. А.Вакс) та Сергія Лабусевича (викл.С. Дорожкіна) на відреставрованому фортепіано родини Нижанківських.

Рівно рік тому Зоя та Лада Нижанківські відвідали Стрий під час презентації книги «Зоя Лісовська: Джерела пристрасті. Малярство, графіка», авторства художника, історика та мистецтвознавця Романа Яціва, яку представляв мистецтвознавець і краєзнавець, громадський діяч Богдан Сидорак. Пані Зоя подарувала тоді примірники книги з автографом Стрийському Союзу українок, музичній школі ім. О. Нижанківського, шанованим союзянкам. До речі, тоді, рік тому, сімейна реліквія – фортеп’яно, якого торкалися пальці Остапа і Нестора Нижанківських, Олекси Бобикевича, Євгена Олесницького – було щойно віднайдене і чекало серйозної реставрації. В травні відбулася презентація цього музичного інструменту після реставрації (в рамках заходів до 100-річчя трагічної загибелі о. Остапа Нижанківського), тоді Ігор Чума з роду Нижанківських виконав на ньому декілька музичних творів.

Нині ж, слухаючи твори рідних у такому ніжному дитячому виконанні пані Зоя тихцем витирала сльози – обидві гості були неймовірно зворушені… Але повернімося до головної мети їхньої цьогорічної поїздки, а її направду важко переоцінити. Отож цього разу шановані гості завітали до Стрия, аби передати родинний архів Омеляна та Олега Нижанківських на довічне зберігання в Стрийський краєзнавчий музей «Верховина». Церемонія передачі архіву відбулася в міському Будинку культури – архівні документи від представниць славного роду Нижанківських прийняла директор Стрийського краєзнавчого музею «Верховина» Галина Верес. «Ми раді, що нащадки Нижанківських і досі не забувають про Батьківщину, про те, що саме тут їхнє коріння… Від щирого серця дякуємо вам, що незважаючи на різні обставини, ви приїхали до нас, і ще й не з пустими руками, а з великою кількістю архівних документів та особистих речей ваших славних пращурів. Ваш вклад є для нас безцінним», – наголосила ведуча заходу Ольга Калин.

Деяких сторінок життя визначних представників родини Нижанківських у короткій доповіді на початку урочистостей торкнулася заступник директора з наукової роботи Стрийського краєзнавчого музею «Верховина» Зеновія Ханас: «Для того, щоб на карті світу залишилася Україна, треба зберегти її ідентичність. Цю істину розуміли і плекали тисячі українських героїв… Саме до таких борців належать представники славного роду Нижанківських, що шаблею і батутом відстоювали Україну. Пам’ятати про них особливо актуально, адже у лютому цього року минуло 90 років від дня створення ОУН. До неї належали два представники цієї родини: Степан Нижанківський та його стриєчний брат Омелян… Сьогодні до наших послуг архів Омеляна Нижанківського, учасника визвольної боротьби за українську державність, сотника кінноти української армії, доктора музикології, піаніста, органіста, композитора, педагога та визначного громадського діяча. Його батько, отець Петро був рідним братом славнозвісного отця Остапа Нижанківського, сторіччя загибелі якого від рук польських шовіністів ми вшановували 22 травня цього року у цій залі. Документи і мемуари передали нам члени родини – пані Зоя Лісовська-Нижанківська та її дочка Лада, які присутні сьогодні на нашій імпрезі. Син отця Остапа Нижанківського Нестор також відомий піаніст, композитор, педагог, який присвятив своє життя розбудові українського музичного мистецтва в Галичині. Він був одружений з Меланією Семакою, донькою посла до австрійського парламенту, яка також писала статті на музичні теми. Їх син Олег став спі­ваком, виступав у швей­царських оперних ансамб­лях «Піколя опера» та же­невсь­кій опері. Брав участь у радіоконцертах, влашто­вував власні виступи з ор­кестром у Швейцарії, Німеч­чині, Франції…».

Дружина Олега Ни­жанківсь­кого, сина Нестора Нижанківського Зоя Лісовсь­ка-Нижанківська розповіла про життєвий і творчий шлях свого чоловіка та його дядька Оме­ляна Ни­жан­ківського, чиї архіви нині й передає до Стрийського музею, а принагідно – і щоденник Степана, брата Нестора Нижанківського. А далі – урочистий момент передачі архіву й історичні підписи директорки музею Галини Верес та Зої Лісовської-Нижанківської на дарчому листі, що підтвердив передачу архіву Олега та Омеляна Нижанківських у фонди Стрийського краєзнавчого музею «Верховина». «Це великий дарунок, який стане в нагоді музикознавцям зі Львова та Києва. Це вагома, цікава і важлива для нашого музею експозиція. Щира подяка та уклін за те, що ви подарували на користь стрийської громади, – підкреслила в подячному слові директор музею Галина Верес, додавши, що стан музейного закладу залежить від його фондів, наскільки він насичений ними, і тому нині особливий день для краєзнавчого музею – він поповнився документами музичних діячів – знаменитої родини Нижанківських – Омеляна та Олега. Пані Зоя з величезним хвилюванням відзначила також, як приємно їй усвідомлювати, що Стрийщина шанує пам’ять роду Нижанківських і як шкодує, що Омелян Нижанківський, чиїм єством була ідея соборності й незалежності України, не дочекався цього історичного моменту».

Привітав шанованих гостей і подарував на Боже благословення та на згадку про відвідини рідного міста копію чудотворної ікони Ліської Богородиці настоятель храму Успіння Пресвятої Богородиці о. Мирон Гринишин. Рід Нижанківських, – наголосив о. Мирон – пов’язний з Успенською церквою в Стрию. Захоплює й надихає діяльність отця Остапа Нижанківського, який багато зробив для розвитку не тільки священичого та музичного життя нашого краю, а й для економічного його розвою. Від міської і районної влади Зою і Ладу Нижанківських привітали та подякували їм за такий надзвичайно цінний дарунок для нашого міста заступник міського голови Стрия Роман Волинець та заступник голови РДА Оксана Мелень. А далі була святкова академія «Музика в родині Нижанківських» за участі української співачки Заслуженої артистки України, ініціатора і мистецького координатора багатьох проектів Лілії Коструби (концертмейстр – Орест Коструба), Муніципального чоловічого хору «Каменяр» та симфонічного оркестру Стрийської дитячої музичної школи (диригент – Заслужений діяч мистецтв України Степан Целюх). Зокрема, прозвучала знаменита кантата Остапа Нижанківського «Витайте нам, гості», пісня Омеляна Нижанківського (авторство музики) на слова Олеся Бабія «Зродились ми великої години», яка стала знаменитим гімном організації українських націоналістів, а нині є ще й гімном сучасної української армії. Звучали також твори на музику Омеляна та Нестора Нижанківських на слова Меланії Семаки, Уляни Кравченко, Романа Купчинського, Олеся Ольжича. Лауреат всеукраїнських та міжнародних конкурсів Юлія Крилата виконала на фортеп’яно «Вальс» Нестора Нижанківського.

Після святкової академії в рамках акції «Стрий – місто магнолій» за сприяння почесного голови ГО «Молодь Стрийщини» Михайла Шмігельського була висаджена пам’ятна магнолія родини Нижанківських біля Стрийської школи мистецтв. І звичайно ж, була зроблена спільна світлина на добру пам’ять про цю подію. А ще пані Зоя взяла з собою у далеку Швейцарію камінчик на згадку і гілочку з висадженої магнолії та неймовірно трепетні враження від поїздки. А в серці автора цих рядків залишилися теплі слова внучки Нестора Нижанківського доньки пані Зої Лади-Аріяни Нижанківської, сказані мені на прощання: «Дякую Вам за Ваш ентузіазм!».

А мені згадалися слова доброї знайомої: «Велич – у простоті» і я б ще додала – і в благородстві душі – чудових представниць величного роду Нижанківських. Справжніх Патріотів. Справжніх Митців. Справжніх Українців!

Галина ПУГА-ДАНИЛЬЦІВ. Фото автора.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: