НОВІ ТЕНДЕНЦІЇ – НОВІ ПИСАНКИ

«Котилася писанка Стрийщиною» – під такою назвою у Стрийському меморіальному музеї Ольги Бачинської розгорнули виставку писанок. За словами наукового працівника краєзнавчого музею «Верховина» Романи Савчин, цьогорічна виставка вирізняється від традиційних експозицій Великодніх писанок тим, що цей вернісаж поєднав вироби з її особистої колекції та кращі конкурсні роботи з районного конкурсу писанок з такою ж милозвучною назвою.

До речі, на конкурс писанок було представлено 187 робіт з 10 об’єднаних громад Стрийського району. Як зауважила пані Романа, сучасні майстрині багато експериментують, тому традиційних, класичних писанок на конкурсі не було. Нові тенденції – нові писанки. Це – квілінг, валяння, глиняні, оздоблені мушлями, витинанкою. «Роботи школярів можливо не є досконалими, зате всі вони оригінальні, цікаві, неповторні. Хочу звернути увагу на кілька цікавих Великодніх композицій від польського товариства ім. К. Макушинського. Якщо придивитися, то наприклад, писанки польські всеодно мають українське коріння. З історії знаємо, що на Лемківщині, Холмщині жили українці й відповідно зберіглися наші традиції у виготовленні писанок. Є звичайно, на виставці й суто польська писанка. Загалом роботи осучаснені й креативні», – розповіла вона.

Друга частина виставки – традиційна писанка. Це лиш невелика частка з колекції Романи Савчин, яка налічує більше ста різноманітних писанок. На початку 90-х років минулого сторіччя коли розпочався бум національного відродження знана стриянка Ірина Ольшанська з допомогою Дарії Михаць (нині голова мистецького об’єднання «Стрий-Ко») зібрала у міській раді бажаючих майстринь, серед яких були і музейні працівниці й вчилися писачками, воском відтворювати давні традиції писанкарства. Було мало інформації, матеріалу тому, хто що знав, тим і ділився.

Згодом у музеї «Верховина» напередодні Великодня у четвер і п’ятницю влаштовували майстер-класи для бажаючих навчитися писати писанки. Пані Романа пригадує, як здалека біля музею пахло розтопленим воском, який на електроплиті топила Зена Ханас. Зеновія Богданівна знана писанкарка серед музейників і радо ділиться й досі своїми таємницями у виготовленні писанок. Захоплюється писанкарством і директорка музею Галина Верес і науковий працівник Ірина Лазурко. Так музей і став осередком писанкарства у Стрию.

Тож на виставці  ми побачимо підбірку писанок, виконаних у техніці писання воском; писанки у темних кольорах з Сокальщини; писанки у стилі Коломийщини, Косівщини; особливі писанки майстринь з с. Гірне, що на Стрийщині; писанки-дряпанки і зокрема одна з яких зроблена художником, письменником, перекладачем Мироном Нестерчуком.

«Я мала мрію зібрати писанки з усіх сіл Стрийського району, – каже Романа Савчин, – та коли мені приносили до музею готовий виріб і я розпитувала, хто його виготовив, то у переважній більшості це були майстрині з с. Гірне. Так я зробила висновок, що на наших теренах в основному існує гірнянська техніка написання писанок». На наступний рік у планах музейників представити виставку Сколівської писанкарської школи.

Днями в музеї пройшов цікавий майстер-клас з розпису писанок за допомогою техніки травлення. Для учнів Стрийської ЗШ l-lll ст. №5 ім. Василя Стасюка провела захоплююче заняття майстриня  Наталя Лаганяк. Виготовлені писанки цією технікою теж представлені на виставці.

Пані Романа розповіла, що колись у Стрию була традиція на Провідну неділю виходити на вулицю і обмінюватися писанками, зробленими власноруч. Бо саме такі писанки створені з любов’ю і душею стають оберегами. На жаль, немає фактів як саме святкували Великдень у родині Бачинських, та ті речі, які збереглися, зокрема, зошит із записами містить рецепти солодкої здоби і звичайно Паски.

Помилуватися  сучасними і стародавніми писанками та послухати розповідь про історію виникнення і різні техніки виготовлення одного з атрибутів свята у музеї Ольги Бачинської можна протягом Великодніх свят, з дотриманням карантинних норм.

Наталія КАРПЕНКОВА. Фото автора.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: