“КРУГЛИЙ СТІЛ”. Наркотикам – стоп!

Не бути байдужим, не стояти осторонь чужої біди, бути свідомим громадянином і патріотом свого міста, країни. Це не просто слова – це принципи, якими керуються ті люди, які вміють співпереживати і хочуть допомагати. Ідея «очистити» Стрий від наркотиків вже давно обговорювалася серед депутатів Стрийської міської ради, фракції ЄС. І ось напрацювавши робочий план, виділивши першочергові кроки у подоланні проблеми, голова міської організації  партії «Європейська Солідарність» Сергій Ковальчук ініціював проведення «круглого столу» на тему «Стоп наркотикам!».

Цьому передувала копітка робота всієї команди. Депутат Стрийської міської ради Володимир Кам’янка провів перемовини з багатьма людьми, зокрема, медиками, освітя-нами, священнослужителями, право-охоронцями. Саме представники цих сфер і взяли участь у «круглому столі».  А ще, напередодні пан Володимир організував флешмоб «СТОП НАРКОТИКАМ», під час якого активісти «Європейської Солідарності» Стрийщини  спілку-вались з перехожими, дискутували, як можна запобігти вживанню та розповсюдженню наркотиків,  роздавали листівки з інформацією куди звернутись у разі виникнення проблем із шкідливими звичками. Основний меседж флешмобу та «круглого столу»: «Здорова молодь – гідність нації!», «Давайте жити без наркотиків».

«Наша основна мета – напрацювати алгоритм дій у боротьбі з наркотичним зіллям, – зазначив Володимир Кам’янка модеруючи «круглий стіл», – бо  наркоманія, як хімічна зброя руйнує еґо нації». Задавши серйозного тону зустрічі, пан Володимир надавав слово учасникам зібрання, які своєю чергою конструктивно висловлювали  думку щодо шляхів викорінення наркоманії на наших теренах.

Медичну сферу представляли директор КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Стрия» Іванна Салдан та головний лікар Стрийської дитячої міської лікарні Оксана Вишинська, які також є депутатами Стрийської міської ради. Вони розповіли про невтішну статистику дитячої та підліткової наркоманії й небажання публічного визнання залежності батьками, які недогледівши свої чада впадають у відчай і не знають, що робити. Для цього є «Клініка дружня до молоді», яка працює вже багато років при дитячій поліклініці та відділення сімейних лікарів, які при бажанні анонімно скерують до лікаря психіатра чи нарколога. Вихід завжди є. Головне вчасно звернутися, не приховувати проблему й не сподіватися, що вона сама собою мине.

Офіцер поліції, майор Ольга Марцинюк чи не найбільше отримала запитань від присутніх, бо побутує думка, що правоохоронці в цьому напрямку недопрацьовують. Реалії такі, що на сьогодні законодавча база недосконала й має багато «шпарин», які часто не дають довести справу з винуватцями у розповсюдженні чи  зберіганні (вживанні) до суду. Як слушно зауважив учасник «круглого столу» о. Мирон Гринишин, потрібно цю проблему вирішувати згори до низу, тобто на рівні держави прийняти такі закони, які б унеможливлювали б розповсюдження наркотиків, щоб покарання було адекватним шкоді від наркотичних речовин. Наразі тільки профілактика, бесіди, демонстрація тематичних фільмів у шкільних закладах, училищах, церкві можуть спонукати задуматися молодь «варто чи ні?». І така профілактична робота правоохоронцями і священниками проводиться.

Сергій Ковальчук та Іван Зрайло акцентували увагу на вихованні дітей вдома, прищепленні сімейних цінностей та позашкільній, гуртковій роботі, заняттях у спортивних секціях. Міські обранці вважають, що залучення ді-тей до активного життя зменшить кількість школярів, яких «виховуватиме вулиця» і відповідно через незайнятість виникатиме бажання спробувати щось заборонене.  Представники освіти: директор ХПТУ Роман Берездецький, директор Будинку працівників освіти Іванна Шимків та громадський активіст Михайло Шмігельський висловили свою точку зору на проблему. Зокрема, вони вважають, що потрібно зупинити оптимізацію кадрів, яка відповідно призводить до зменшення гурткової роботи та повернути до навчальних закладів медичних працівників, які внаслідок реформи потрапили під скорочення. Знайти спосіб фінансування освіти, культури, спорту – які є запорукою виховання здорової нації.

Депутати ЄС переконані, що спільні  дії на місцевому рівні здат-ні, якщо не подолати проблему, то мінімізувати її. Сергій Ковальчук та Іван Зрайло «взяли на олівець» першочергові завдання: посприяти освітленню вулиць та встановлення більшої кількості відеокамер, які стануть в нагоді правоохоронцям при виявленні правопорушень; ініціювати встановлення дитячих та спортивних майданчиків,  вести постійний  діалог з медиками  та освітянами, запровадити єдину анонімну телефонну лінію на яку б кожен свідомий громадянин міг подзвонити й повідомити наприклад, про сусідів наркоманів, чи так звані «закладки» з легкими наркотичними речовинами біля шкіл. А вже на ці сигнали б реагували ті чи інші компетентні служби. Таким чином було сформовано перший алгоритм дій у подоланні  проблем з наркотиками.

Зазначу, що «круглий стіл» проходив з дотриманням усіх карантинних вимог. І напрацьовані плани реалізовуватимуться від-повідно до вимог пов’язаних з COVID-19. І наступний захід ініційований командою ЄС – це «круглий стіл» з медиками нашого міста, де обговорюватиметься медична реформа, зокрема, потреби лікарів і пацієнтів.

 

Наталія КАРПЕНКОВА.

Фото автора.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

НОВИНИ КРАЮ

Автоперегони на день міста Борислава