МИСТЕЦЬКИЙ СТРИЙ. ІІ Всеукраїнський поетично-музичний бранч «Стрийська Каварня»

«Найвище завдання будь-якої творчості – знайти незвичайне в звичайному і звичайне у фантастичному», – саме так у свій час сказав видатний філософ Дені Дідро. Та він не знав про те, що втілення його слів відбудеться через десятки років у Стрию. Адже 13-14 березня наше місто зустріло незвичайно-звичайних поетів та музикантів з різних куточків України, яких об’єднав Другий Всеукраїнський поетично-музичний бранч «Стрийська Каварня». Мистці з’їхалися навіть з тих регіонів нашої країни, де палає відверта війна, і щоб опинитись на нашій сцені і донести  свою творчість, їм довелось подолати немало кілометрів. Це черговий раз доводить, що сила творчості є сильнішою понад усе, і ті, хто її несуть, є справжніми «прометеями», що дарують світло до життя.

Керівник ГО «Мистецька толока», поетеса Зоряна Кіндра­тишин, як один з головних організаторів дійства розповідає: «Коли виникла ідея провести такий бранчу в Стрию, адже перший був у Львові минулого року, мені перш за все захотілось показати красу міста гостям з усієї України, створити їм комфорт, гарну атмосферу і настрій. Звісно ж, дуже хотілось, щоб гості отримали пам’ятки про перебування у нашому місті, і я вдячна міському голові Олегу Канівцю за фінансову допомогу в цьому питанні, а також керівнику з питань культури, молоді та спорту Стрийської міської ради Богдану Бойку та всім працівникам відділу культури за посильну підтримку. Дякую всім партнерам і спонсорам, які працювали злагоджено і відповідально, адже завдяки цьому учасники бранчу повернулись додому із маленькою частинкою нашого міста Стрия в серці. Багато друзів обіцяли передати фотоальбоми «Стрий» до своїх обласних бібліотек, бо дуже хочуть, щоб про наше гостинне і чарівне місто дізналася вся Україна. Вже кілька днів поспіль отримую схвальні відгуки про все, що відбувалось в Стрию протягом двох днів, адже це справді стало морем подвигів, вражень та пригод. Тішуся, що всеукраїнська поетична родина росте, з кожним днем долучаються нові талановиті учасники, і з цього є гарні результати співпраці. На майбутнє, я думаю варто провести кількаденний поетично-музичний фестиваль, бо направду бажаючих долучитися і виступити є дуже багато і це не може не тішити. Проте у концертну програму на чотири години, де взяло участь біля 30 учасників, технічно було просто неможливо додати когось ще. Дуже хотілось перш за все, надати можливість виступити зі словом тим, хто за власний кошт приїхав здалеку, сподіваюся, що ті, хто живе ближче, це зрозуміють. Ще однією нашою з партнерами ідеєю є проведення фестивалю бардівської пісні на березі річки Стрий. Для мене ж особисто найважливішим є організувати в Стрию «Книжкову толоку», адже мрію, щоб справа пані Люби Хомчак жила і продовжувалась. Попередньо це планується на 8-10 жовтня 2021 року. Ми всі щиро сподіваємось, що ніякі карантини чи інші обставини не внесуть свої корективи у наші плани».

«Стрийська Каварня» відбувалась протягом двох днів, в яких було здається все найкраще, що могло дати наше місто для кожного його мистецького гостя. Якщо в перший день чотирьох годинний концерт на сцені міського Будинку культури ім. С. Крушельницької  грав всіма барвами поетичного та музичного слова – різно­жанрового, різнонастроєвого, різностилевого та різноемоційного, адже кожен учасник був унікальним по своєму, але всіх об’єднувала щирість, талант і бажання поділитись своїми відчуттями і роздумами зі світом. А вже наступного дня Юрій Комарницький провів для гостей бранчу костюмовану екскурсію містом, яка завершилась інсценізацією лицарського бою біля МБК. Там же, учасники разом з Михайлом Шмі­гельським висадили дерево маг­нолії, в пам’ять стриянам про теплу мистецьку зустріч. Окрім цього всі учасники мали змогу переглянути фільм «Стрий. Легенда» та стати свідками нагородження стрийського рекордсмена з вишивання бісером Івана Вінціва. На цьому насичена програма не завершилась, адже учасники бранчу долучились до святкування Дня підняття прапора в місті Стрию, який проходив на Майдані Незалежності. Зі словами привітання, патріотичною поезією та піснею виступили Мар’яна Горган із Одещини та Георгій Романець із Донеччини. Кульмінаційним і дуже зворушливим моментом Всеукраїнського поетично-музичного бранчу став сюрприз, який підготували друзі «поетичної родини» для Георгія Романця. Завдяки спонсору, який вирішив залишитись інкогніто, була видана перша збірка поезій Георгія «Пером із власного крила». Цю задумку всі причетні тримали у великій таємниці. Отож поет приїхав в інвалідному візку через всю Україну, із м. Курахово  Донецької області, аж до Стрия, щоб несподівано для себе, вперше потримати в руках власну поетичну «ластівку». Ведучі заходу Василь Щерб’юк  та Зоряна Кіндратишин, урочисто вручили книгу автору. Цей момент був сповнений сліз радості та не залишив байдужим нікого з присутніх.

Варто зазначити, що подія видалася оригінальною і пахла кавою. Затишно було завдяки Катерині Стасів, яка надала меблі для антуражу, а також Наталії Кухар, яка допомогла з оформленням квітами. «Кава від Стрийка» протягом заходу пригощала всіх неймовірним запашним напоєм. А «Яскраві миті» стали творцями фотозони.

Та мабуть найголовнішим було те, що зустрілись справді віддані друзі, більшість із яких мають змогу побачитись всього один раз на рік. Це створило справжнє свято в душі кожного. Обійми і посмішки, хвиля радості і натхнення, багато історій, які хтось привіз зі свого дому, і багато повезе в рюкзаку та душі назад. Отож, наснаги організаторам, подяка гостям, і нехай ніколи в жодному з нас не згасне ця іскра добра і творчості, адже саме це робить світ кращим. Знайдемо незвичайне у звичайному, і звичайне у фантастастичному.

Марія ПАК.

Фото Віктора Братана.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

НОВИНИ КРАЮ

Стрий –  член Асоціації органів місцевого самоврядування