Міні-виставка писанок

У Стрийському меморіальному музеї О. Бачинської напередодні  Великодніх свят науковий працівник музею Романа Савчин оформила виставку писанок з фондів музею та власної колекції. Представлено вироби з Сокальщини, Косівщини, с. Гірне Стрийського р-ну та майстринь інших населених пунктів. Завітавши сюди, ви почуєте від музейних працівників про особливості писанкарства нашого краю та традиційні техніки цього виду мистецтва.

Пані Романа з великим пієтетом говорить про тих, у кого в руках звичайне яйце перетворюється у головний атрибут Великодня. «Без писанки, як і без паски, годі й уявити великодні свята. Традиція розпису писанки сягає ще V – ІІ тисячоліття до нашої ери. Писанкарство було поширене за часів Київської Русі у Х – ХІІІ ст. (у 2013 році у Львові знайшли 500-літню писанку, виконану на шкаралупці яйця). Писанка стала провісником Христового Воскресіння. Вона дарує те життя, яке дарував нам Ісус Христос у своєму Воскресінні. Символізує світло, радість життя», – розповідає Р. Савчин.

На Стрийщині побутував розпис рослинними орнаментами – вазони, віночки, колоски, ялинки, рози – все це означало «дерево життя». Дубовий листок означає силу влади, авторитет. Вишня – символ дівочої краси, любові, щастя. Гілки смереки символізують юність, вічне життя. Малювали листки клена, берези, винограду, папороті. В селах Гірне, Воля-Довголуцька зародилась своя традиція розпису. Узори із вишивок помандрували на писанки. Спочатку яйце олівцем розграфлювали на дрібну клітинку, тоді акварельні фарби за допомогою пера творили чудові візерунки. Все це і набагато більше дізнаються відвідувачі музею.

Наталія КАРПЕНКОВА

Фото автора

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: