МІНІ-ВИСТАВКА «УКРАЇНСЬКІ НАРОДНІ СИЛЯНКИ»

У музеї художника Петра Обаля, що у м. Стрию  експонується нова міні-виставка «Українські народні силянки» вихованців ЦТДЮ гуртка «Нанизування бісеру», керівник Лілія Улинець. Ошатні та оригінальні ґердани  з бісеру зі строкатими орнаментами та різноманітними відтінками вражають своєю витонченістю. Роботи можна оглянути до 15 квітня.

Оформила експозицію  молод-ший науковий працівник музею Ірина Ханик. «Я захоплююся такими роботами та керівниками гуртків, які вміють згуртувати навколо себе дітей і головне зацікавити займатися народними промислами. В наш час це і дивує, і вражає. Тому, залюбки  музей влаштовує такі міні-виставки для популяризації мистецтва й заохочення до творчості», – розповідає пані Ірина.

Представлені роботи – це нап-рацювання за кілька років гуртка «Нанизування бісеру», який запо-чаткувала 24 роки тому Лілія Улинець, прийшовши працювати у Стрийський Центр творчості дітей та юнацтва. За фахом Лілія Василівна вчитель початкових класів та ідею зайнятися відро-дженням на той час (1996 рік) народних  промислів, а саме бісе-роплетінням, сприйняла з ентузіазмом.  Нині в гуртку займаються дівчатка, і як не дивно хлопчики, молодшої та середньої шкільної ланки. У музеї це перша виставка. Зазвичай, роботи вихованців гуртка можна побачити на внутрішніх вернісажах чи презентаціях у ЦТДЮ.

Лілія Улинець із захопленням розповідає про те, як вивчають зі школярами ази бісероплетіння: «Це унікальний вид мистецтва пов’язаний, як не дивно з математикою, а ще він розвиває образне мислення, вчить естетики і вишуканості. Зараз працюємо з семикласницею із ЗОШ №9 Марічкою Каспрів над роботою, яку представлятимемо на обласному конкурсі. Прораховуємо кожну бісеринку. Це надзвичайно копітка робота. На виготовлення  однієї ґердани йде чимало часу. Загалом, залежить від наполегливості й таланту дитини. Ідеї беремо не тільки з Інтернету, а спочатку було дослідження бабусиних скринь у селах, зі спеціалізованих книжок. Одна з моїх учениць каже, що отримує задоволення від самого процесу роботи і торкання на дотик готового виробу. Можу лиш подякувати нашим предкам за збереження такого унікального виду народної творчості й рада зацікавленості до нашої скромної роботи».

Гердани або драбинки – національні прикраси з бісеру. Здавна в Україні жінки прикрашали ажурними кільцями голову та шию, а чоловіки – капелюхи. Найбільш поширеними вони були на Галичині, Буковині та Закарпатті, у той час як на сході України така прикраса була маловідомою. Вважається, що силянки (інша назва ґердан) походять з Угорщини та Румунії. У цих країнах були популярні маржеле – прикраси, дуже схожі на українські ґердани.

А ще здавна, бісер виконував дві функції – декоративну та захисну, а орнамент та кольори прикрас вказували на вік, соціальний статус власника. Сучасні прикраси з бісеру продовжують набувати популярності та зачаровувати своєю красою. На міні-виставці ви побачите, як юні майстри навчилися створювати майже досконалі вироби  вкладаючи в них свою душу та серце.

 

Наталія КАРПЕНКОВА. Фото автора.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: