Майстер-клас від Оксани Кирилів

Розкішна, витончена, вражаюча та запашна – все це можна сказати про магнолію. Ранньою весною, в період цвітіння, з нею може позмагатись, мабуть тільки сакура. Відомо близько 240 видів магнолії, які  в залежності від виду відрізняються за формою, кольором  та силою аромату квітки.

У середу, 11 листопада, на базі Стрийської станції юних натуралістів за ініціативи голови ГО «Молодь Стрийщини», автора акції «Стрий – місто магнолії» Михайла Шмігельського відбувся майстер-клас по вирощуванню магнолій з насіння, який провела директор СЮН Оксана Кирилів. Учасниками майстер-класу були вихованці гуртків СЮН: «Екологи – краєзнавці», керівник Галина Онуфер, «Загальна біологія», керівник Тетяна Блажієвська, «Знавці лікарських рослин», керівник Ростислава Романовська   та  «Цікава астрономія», керівник  Оксана Федькович. Такий майстер-клас на станції проводиться не вперше. Цього разу юннати працювали з насінням магнолії Суланжа, яка є гібридним сортом отриманим від схрещування магнолії оголеної та магнолії лілієцвітої. Виведена у Франції в 1820 році агрономом, колишнім дипломатом французької армії Етьєном Суланж-Боденом, на честь якого і названо рослину.

У цікавій і доступній формі Оксана Кирилів розповіла дітям про передпосівний процес підготовки насіння який є простим, однак вимагає тривалого часу, оскільки не всі насінини при стратифікації проростають, а відсоток саджанців, які приживуться і добре вкоріняться ще нижчий. Проте, милуючись красою цих екзотичних дерев, які з’явились  ще тоді, коли по Землі бродили динозаври, а в повітрі кружляли птеродактилі, розумієш, що зусилля цього варті.

Отже, якщо ви вирішили розм­ножувати магнолію  насінням, перше, що потрібно зробити – роздобути насіння. 🙂 Найкращий спосіб – зібрати насіння самостійно восени. Збирати їх потрібно повністю дозрілими. Дізнатися, що плід дозрів можна за кольором ягід – вони повинні бути яскраво забарвленими, в залежності від виду – від яскраво-оранжевого до темно бордового кольору. Насіння добре видно в тих місцях, де плід тріснув. Зібрані плоди спочатку залишають у сухому прохолодному приміщенні на один-два тижні, щоб лусочки шишки максимально розкрилися. Тоді багато насінин самі відокремляться від шишки і їх буде легко витягнути. Потім, насіння поміщаємо на добу (або трохи довше) в ємність з водою, щоб оболонка насіння (саркотеста) краще відокремлювалася від кісточки. Хоча, можна видалити шкірку  і без замо­чування. Добре очищені насіння вигля­дають ідеально чорними і блискучими. Відразу ж після відділення саркотести  їх потрібно промити міцним розчином марганцівки, сполоснути чистою водою і помістити на зберігання ( страти­фікацію). Тривала, 3-4-місячна, страти­фікація насіння магнолії при температурі 1-4 ° C сприяє проростанню насіння і гарній схожості.

Оптимальний спосіб зберігання насіння магнолії – у вологому субстраті в холодильнику (у відсіку для овочів). Насіння поміщають у будь-яку скляну або пластмасову ємність і засипають суб­стратом у співвідношенні 1:2. Як суб­страт для пророщування можна вико­ристовувати перліт – він найкраще тримає вологу і повільніше пересихає. При цьому бажано брати не дуже дрібну фракцію, це забезпечує доступ повітря до насіння. Якщо немає перліту, його можна замінити мохом сфагнумом, кокосовим волокном, грубозернистим піском або тирсою (їх попередньо ошпарюють окропом і дають охолонути).

Насіння магнолії не повинні пересихати під час зберігання, тому  потрібно регулярно (раз в два тижні) оглядати субстрат, провітрювати, струшувати (для кращого повітрообміну) і зволожувати. Зволоження не повинно бути надмірним, субстрат повинен бути вологим, але не мокрим (при його стисканні в кулаці не повинна литися вода). Якщо  виявиться, що насінини покриваються пліснявою,  треба замінити субстрат, а  насіння промити рожевим розчином марганцівки або фунгіцидом. До посіву приступати, як тільки покажуться корінці.

Висівати магнолії можна в лютому-березні в теплицю або контейнери на підвіконні, оскільки сходять вони довго  –  від одного до трьох місяців. Якщо були дотримані всі правила стратифікації, схожість у магнолій буде досить високою. Далі потрібно стежити за вологістю ґрунту, щоб земля не сильно пересихала  влітку, тому що магнолії люблять досить вологий грунт і дуже погано реагують на пересушування. Досвідчені садівники  рекомендують, як тільки з’являться перші сходи, поливати  їх препаратом Превікур (нова назва Магнікур).

Спробуйте і ви виростити свою магнолію з насінини! І хоча період від сходів насіння до рясного цвітіння може зайняти кілька років, проте, неперевершена краса та естетичне задоволення  буде вам гарантовано.

 

Ліліана ОПРИШКО,

методист Стрийської станції юних натуралістів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: