Літературна зустріч військових письменників

У понеділок, 6 травня, на Львівщині стартував перший в Україні Всеукраїнський форум військових письменників. Захід об’єднав понад два десятки письменників із Львівської та інших областей нашої України.

Розпочався цей захід із зустрічі з письменниками, які пишуть на сучасну військову тематику у Львові в Італійському дворику. Відтак, кожен охочий міг познайомитись та поспілкуватись з авторами. Серед авторів-презентантів – кіборг Олександр Терещенко. Герой втратив праву руку та кисть лівої і отримав численні поранення, рятуючи товаришів у Донецькому аеропорту. Свої спогади та життя опісля, військовий виклав у книзі «Життя після 16:30». «Я отримав поранення у жовтні 2014 року в Донецькому аеропорту, намагався витягнути гранату, яка залетіла в укріплення і вона розірвалась у мене в руках. Моя книга складається із коротеньких оповідань – це життєві ситуації в які попадаю я. «16:30» – це ті цифри, які написали мені ж моєю кров’ю, коли накладали жгути, щоб знати коли їх знімати. Це книга про те, як я живу після цих 16:30, написана без патетики, жалю. Кожне оповідання з певною мораллю, мотивацією, світлом у кінці тунелю», – розповів Олександр Терещенко. Також свої книги презентували Сергій Дзюба, Артемій Кірсанов, Влад Якушев, Наталя Нагорна, Назар Розлуцький та інші.

Автор книги «Карателі» Влад Якушев розповів, що назва книги «Карателі» – іронічна назва. «Так називали українських військових у російських новинах. А я би хотів, щоб той, хто візьме в руки цю книгу, зрозуміє це неспівпадіння назви і сутності людей, які захищали Україну. Книга «Карателі» це книжка для тих, хто боїться читати про війну. Адже книги про війну бувають важкими, емоційними. Це також є в книжці, але я постарався вмістити в неї і веселі історії», –  зазначив Влад Якушев. Форум тривав упродовж трьох днів на різноманітних локаціях, зокрема у Львівській обласній бібліотеці для юнацтва імені Романа Іваничука, Франковому університеті, Будинку офіцерів, Академії сухопутних військ. Відтак, упродовж форуму кожен охочий зміг придбати ту чи іншу книгу військових письменників. Також у рамках фо­руму автори книг здійснили поїздки у міста Львівської області, де презен­тували свої книги і мали можливість поспілкуються з читачами.

Одна з таких зустрічей відбу­лася 7 травня, в актовій залі Стрийсь­кої центральної районної бібліотеки. На зустріч із військовими пись­менниками – Назарем Розлуцьким (книга «Нотатки мобілізованого»), Ва­си­лем Паламарчуком (книга «Війсь­ковий непотріб») та Петром Сол­тисом (книга «370 днів в камуф­ляжі») завітали: парох церкви Всіх Святих Українського Народу, о. Іван Барабаш, начальник відділу з питань культури, туризму, релігії та національностей Людмила Курилишин,  члени Спілки ветеранів АТО Стрийщини Юрій Драпалюк, Олег Маланій, Роман Холодницький, студенти Вищого художнього училища зі своїм викладачем, бібліотекарі, просвітяни, представники ЗМІ Стрийщини. Модератор цієї зустрічі директор Стрийської центральної районної бібліотеки Галина Цуцуп, представила кожного із авторів та коротко розповіла їх життєвий шлях. Хотів би зазначити, що усі три військові письменники мужньо захищали свою країну із зброєю в руках і, одночасно, описували пережиті військові реалії, моменти тяжкого іспиту сучасного українського воїна-захисника та етапи зміцнення нашої армії. Їхні виступи слухали на одному подиху, під час яких кожний слухач перейнявся долею нашої неньки-України. Отець Іван Барабаш подякував авторам книг за презентації своїх творів, побажав їм міцного здоров’я та творчого натхнення і подарував освячені вервиці. Крім того, очільниця районного відділу культури Людмила Курилишин за доброю українською традицією подарувала кожному військовому письменнику по вишиванці. Закінчилася ця зустріч спільною фотографією.

Досьє авторів: Назар Розлуцький, народився в Івано-Франківську. Наразі живе у Києві та працює в Музеї української діаспори. За фахом історик, кандидат історичних наук, дослідник українського визвольного руху, поет, прозаїк, мандрівник, учасник АТО. Службу проходив на важких установках «Гіацинт-Б», у 55-й артилерійській бригаді з липня 2015 по червень 2016 рр., сектор «Б».  Нагороджений медаллю «За вірність у військовій службі» III ступеня.

Василь Паламарчук, уродженець Полтавської області, за фахом – юрист. У 2014 році став артилеристом, служив у 2-й гаубічній самохідно-артилерійській батареї, 28-ї окремої механізованої бригади. Його книга «Військовий непотріб» написана у жанрі військової прози, над якою автор працював 3 роки.

Петро Солтис, народився у м. Євпаторія (АР Крим), згодом переїхав у м. Здолбунів. Доброволець, артилерист 44-ї бригади ЗС України. Із першого дня служби в армії почав вести щоденник, у якому описував свої солдатські будні, від полігону до зони АТО. Воєнний щоденник охоплює період з вересня 2014 по вересень 2015 рр. Книга має назву «370 днів у камуфляжі (записки артилериста) – саме стільки автор перебував у лавах Збройних сил України. Нагороджений орденом «За заслуги» III cтупеня.

Михайло ОЛІЙНИК. Фото автора.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: