«Книжковий Дворик на колесах» — наступна зупинка Біла Церква.

«Яка різниця скільки ро­ків твоїм кедам, якщо ти гу­ляєш в них Парижем» – го­ворив Андрій Кузьменко. «Кеди» учасників вже відо­мого, як то кажуть, в народі «Книжкового Дворика на ко­лесах» здається не зносяться ніколи, адже їхня місія натх­ненна і надто цінна.  На цей раз команда мистецької еліти Львівщини помандрувала в мальовниче, таке значиме історично місто на Київщині Біла Церква. 

Протягом кількох перших днів липня в місті проходив Перший Мистецький фестиваль ART ПАНОРАМА під патронатом Міністерства культури, Національної спілки композиторів України, Біло­церківської міської ради та Народного депутата Верховної ради України Хвича Мепарішвілі.

Поїздка з Львівщини відбулась за сприян­ня Львівської обласної державної адміністрації. Організатором та натх­ненницею  стала Любов Хомчак – керівник ГО «Книжкова Толока». Фестиваль об’єд­нав різні жанри та різні види мистецтва. Рок, поп, фолк, а також класична музика. Книжковий форум, літературний лекторій, майстер-класи народних ремесел, дитячі лялькові театри, різноманітні перфор­менси та аутентичні обряди.

На декілька днів Біла Церква перетворилась у невгамовний мистецький вулик, до якого зліталось все більше від­відувачів, щоб зануритись у фантастичний світ, де кожен міг знайти для себе саме те, чого потребує його душа. Літературний світ фестивалю створювали мандрівники «Дво­рика на колесах». Письменники, поети, барди ділились своїм високим словом  з кожним охочим до творчого спілкування. Книжкова Толока розта­шувалася у парку  імені Т. Шевченка. Всі відвідувачі мали можливість придбати цікаву різножанрову літературу різних, виключно, українських видавництв, серед яких були представлені відомі «Видавництво Старого Лева», «Астролябія», «Піраміда», «Коло», «Тріада+», «Урбіно», «Свічадо», «Апріорі» та інші.

Сцена «на фонтані» в центральній частині парку ніколи не пустувала, адже безперервно там проходили виступи відомих письменників. Тут ви могли зустріти Марію Чумарну, Дмитра Білого, Зиновія Суходуба, Марію Ткачівську, Лану Перлулайнер, Катерину Немиру, Любов Відуту, Івана Гентоша, Андрія Аркана, Василя Габора, Галину Міколяш, Василя Щербюка, Літературно-мистецьке об’єднання «Лелітки», Мистецьку спілку «АБО» та багатьох інших. За межами сцени відбувались невпинні автограф-сесії та фотосесії з улюбленцями пера.

Оскільки фестиваль відбувався на цих теренах вперше, відвідувачі спочатку дещо неохоче і з острахом долучались до мистецьких подій. Та все ж таки книги знаходили свого читача, автори знаходили свого слухача і місто помалу перетворювалось в оазу людей, які читають і цінують українське. Книга – це незлічима кількість всесвітів, і при бажанні кожен зможе віднайти саме свій. Емоції вирували і наповнювали місто невідомими досі кольорами. Ось молода мама веде за руку маленьку донечку, в руках якої красується новенька чарівна кольорова книга казок. Ось цікавий підліток обирає детектив собі до смаку. Пан, більш зрілого віку, занурився в історичний роман, а пані недалеко від нього розглядає книги про українську вишивку. А ще хтось у пошуках психології чи пригод, філософії чи кохання гортає сторінки досі незнайомих йому книг. Так помалу кожен літературний шедевр потрапляє у правильні руки, щоб згодом стати частинкою душі свого читача.

Учасники фестивалю в свою чергу мали можливість поринути в неймовірну красу видатної пам’ятки  садово-паркового мистецтва України дендропарку «Олександрія». Величезна територія парку поєднала в собі незабутні природні пейзажі з численними архітектурними спорудами – альтанками, павільйонами колонадами, містками, фонтанами з романтичними назвами «Водоспад Руїни», «Турецький будиночок», «Китайський місток», «Колона смутку», колонада «Луна». Окрім цього своєю красою в жаркі літні дні манила річка Рось.

Що мені, як учасниці фестивалю запам’яталось найбільше? Мабуть відчуття перебування в колі родини. Кожного разу, коли наш літературний десант зручно вмостившись на сидіннях рідного нам автобуса з його рідними незмінними водіями, ми вирушаємо в нові мандри з думкою, що ось тут моє місце, ось тут можна бути собою, тут про тебе піклуються, тут тебе підтримують, допомагають, зігрівають – треба розмовою, а треба і пледом. Кожного разу ми покидаємо свій буденний світ зі звичними справами і турботами, і всією душею за­нурюємось у світ світлого чистого спраглого невтомного мистецтва, який веземо комусь у дарунок – щиро і  віддано. Обійми, посмішки, розмови, які просто не вичерпуються, пісні, які не стихають, очі кожного повні блиску, хтось плаче від радості, хтось танцює від щастя. Наші «кеди» з «Двориком на колесах» уже обійшли добру частину України – Запоріжжя, Маріуполь, Черкаси, Херсон, Чернігів, Краматорськ, Слов’янськ, а тепер і Білу Церкву, за що низький уклін пані Любі Хомчак, яка створила таку потужну люблячу натхненну мистецьку родину і протягом стількох років підтримує її невтомну роботу та затишок.

Яскравою подією фестивалю стало відзначення 70-річчя відомого мовознавця Миколи Зубкова, яке випало саме на ці дні. Заслуги генія українського слова неоцінимі для України та українців. Щирі вітання лунали на адресу ювіляра як зі сцени так і поза нею. Многих благих творчих натхненних літ бажали друзі та читачі. А повертаючись додому сам Київ привітав салютами іменинника.

Отже, ще одне місто України познайомилось з талановитою Львівщиною, а Львівщина всім серцем полюбила зворушливість, величність  і щирість Білої Церкви. Відгуки про фестиваль змушують бути впевненими в тому, що наступна ART ПАНОРАМА обов’язково відбудеться, і стане вона ще захопливішою і яскравішою. До наступних книжкових мандрів! Пакуємо кеди!

Марія ПАК.

Фото із соцмережі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: