Іловайськ 2014. «Де ми? – Там де й були. На нашій не своїй землі»

24 серпня в Стрию відбувся допрем’єрний показ фільму режисера Івана Тимченка «Іловайськ-2014» заснованого на реальних подіях серпня 2014 року. Окрім самого перегляду фільму глядачі мали змогу поспілкуватись з творцями та героями фільму, які також були присутніми.

Герої фільму не тільки професійні актори, але й добровольці, учасники подій — ветерани батальйону «Донбас». В основі сюжету – правдиві історії українців, які пройшли через Іловайський котел. Над сценарієм фільму працював журналіст і письменник Михайло Бриних, який більше двох років створював його на основі численних матеріалів у пресі і реальних історій ветеранів-добровольців, які брали участь в операції із звільнення Іловайська.

Автор ідеї та головний герой фільму, який зіграв самого себе, колишній командир штурмової групи батальйону «Донбас» Тарас Костенчук розповідає:

«Ми намагались створити саме художній фільм для того, щоб він подобався як твір мистецтва. Щоб ви розуміли, 90 відсотків того, що ви бачили, це все  реальні події аж до дрібниць, ми відтворювали все що відбувалось дійсно зі мною, з побратимами, з батальйоном. Звичайно, цей фільм – це епізоди, тому що війна була широкомасштабною і той же «зелений коридор» ми показали тільки  найстрашніший трагічний епізод цього коридору. Власне? коли росіяни, які обіцяли, що вони будуть тільки спостерігати, що в них команда не стріляти, почали гатити танками, артелерією і так далі. Ми не показала продовження… Можна зняти окремий фільм суто про «зелений коридор», коли бійці просто вели бій, захоплювали  гармати і бились до останнього патрону, коли вже не було чим битись. Цим фільмом ми показали сторінку, подвиг українських героїв добровольців з точки зору батальйону. Ви могли бачити, що в нас є питання до тих, хто крім Путіна винний в тому всьому, що в один момент  загинуло близько чотирьохсот бійців. Ми ставимо запитання. Ми не даємо відповідь чому це сталось. Я сподіваюся що з часом ми отримаємо свою відповідь, коли справа по Іловайську буде передана в суд. Тому ми показали зсередини як ми це бачили, як ми це відчували, як ми це пережили. Ми показали також, що в нас в батальйоні різні були люди, і з протилежного боку також різні. Не всі однозночно негідники або хороші. Різні люди, які потрапили на війну, яку ніхто сюди не хотів. Привела війну Російська Федерація, а постраждали всі».

Іван Тимченко – режисер фільму,  зазначає, що в такий спосіб  вони хотіли подякувати не тільки «Донбасу», але всім хто воював і воює, хто, на жаль залишився там і  не дожив до сьогоднішнього дня.

Офіційна прем’єра фільму відбудеться сьогодні, 29 серпня в усіх  170-ти кінотеатрах по всій Україні. Також фільм відправлений на Канський фестиваль, і вже підписано  контракт про показ фільму з двома країнами.  Планується подання фільму ще  на кілька фестивалів в Торонто і Берлін для того, щоб він набув якнайбільшого  поширення.

Фільм «Іловайськ 2014» – це картина великої трагедії і великого героїзму. Це не вигадана замальовка трилеру, а живі люди нашого часу, які ще буквально ніби вчора спокійно стояли поруч з нами в черзі магазину, чи їхали поряд у громадському транспорті… а вже за мить опинились з автоматами в руках дивлячись в обличчя смерті. Фільм розгортає правдиву картину часу і подій, з усією кровожерливістю, підлістю, зрадою…а також звитягою, хоробрістю, вірністю і честю. Широкі соняшникові поля…і шеренги танків. Стіни школи розмальовані яскравими кольорами…і кров вперемішку з патронами. Хтось посеред цієї війни ризикує життям рятуючи собаку, а якийсь псевдоукраїнець говорить «Вот введет Путин войска и от всей етой мрази украинской мокрого места не останется». Закривавлений синьо-жовтий прапор…та назавжди вписані в історію своєї держави всі «Шульци», «Франки», «Енеї» «Усачі», «Фокси»… «Бішути». Лише за офіційними даними в Іловайському котлі загинуло 366 бійців, 429 військових було поранено, близько 300 потрапили у полон, 158 пропали безвісти.

Цей фільм говорить вустами людей, які вже не розкажуть нічого і нікому, ні про страх, ні про хоробрість, ні про біль, ні про любов. Отож, рекомендую до перегляду «Іловайськ 2014» з надією, що в серцях українців відізветься голос героїв, і війна ця не буде марною, а наша земля стане нарешті своєю.

 

Марія ПАК.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: