Голокост у Стрию – трагедія тисяч

Впродовж своєї великої історії людство неодноразово переживало трагедії, людство створювало ці трагедії, людство не завжди отримувало справедливе покарання за свої дії. Одна з таких темних і страшних сторінок писалась у період 1941-1944 роках під назвою Голокост в Україні. Систематичне жорстоке винищення євреїв на українських територіях, окупованих нацистською Німеччиною – це було ніщо інше, як смерч, що стер в людях все людське, відібравши їм повагу до цінності життя.

Стрий – одне з тих міст, що пережило страту єврейської громади на своїй території. Саме тому в День пам’яті жертв Голокосту, фракція ЄС, на чолі з Сергієм Ковальчуком, в супроводі депутатів Стрийської міської ради, вшанували пам’ять невинно убієнних запалавши лампадки та поклавши квіти до пам’ятного знаку, що знаходиться на території поблизу Стрийської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2. Таким чином вони попросили вибачення в усіх євреїв світу, в тих нащадків, чиї родини загинули в цей страшний час.

За період з 1941 до 1945 року на українських землях загинуло близько 6 000 000 цивільних осіб (українців та представників інших етностів), з яких близько 900 000 євреїв, які проживали в Україні.

Перед окупацією Стрия німецькими військами 2 липня 1941 року у місті проживало приблизно 12 тисяч євреїв. 22 серпня 1941 року німецька служба безпеки (СД) за сприяння української поліції заарештувала в місті 1000 євреїв, в тому числі й єврейську інтелігенцію міста. Заарештованих доставили до двору місцевого магістрату, де їх впродовж двох тижнів били, ображали, катували, морили голодом і спрагою. Всім євреям було наказано носити пов’язки із зображенням Зірки Давида і їхнім трудовим номером. В один із днів вересня 1942 року єврейські квартали були раптово оточені СД, жандармерією та українською поліцією. В процесі акції близько 5000 євреїв були захоплені і доставлені до місцевої залізничної станції, де були завантажені на вантажні автомобілі та відправлені до табору знищення Белжець.

У лютому 1943 року СД заарештували в лісі біля Стрия кілька молодих євреїв, які належать до єврейського підпільного руху, які готували єврейський опір. В результаті відплати в місті було захоплено 1500 євреїв та страчено в с. Голобутові.

У березні 1943 року гетто було оточене СД, поліцією безпеки, українською допоміжною поліцією та СС формуваннями, що складались з російських військовополонених. Старих євреїв витягували з будинків і доставляли до місцевих синагог. Діти, які безцільно ходили в гетто, а також ті, хто не підходив для перевезення або намагались чинити опір, були вбиті на місці. Євреїв залишили в синагозі на декілька днів без їжі. Близько 2600 євреїв було доставлено до лісу біля Голобутова. Там їм наказали роздягнутись, після цього їх розстріляли із кулеметів. Ще довго можна вести літопис трагедій, що приніс цей страшний   період в історії України, та знати істинний жах може тільки той, хто його пережив. 22 серпня 1943 року в Стрию та в районі відбулася остання акція знищення старих євреїв.

На жаль, час не дає другого шансу, щоб виправити і не допустити цих знущань і смертей. Єдине, що ми можемо сьогодні, з повагою і скорботою згадувати тих, чиї життя так безглуздо обірвалось через людську ненависть, відсутність милосердя і поваги до іншої нації. Скільки в світі зла, яке ми самі ж і творимо. Наше завдання – ніколи не забути на що здатна людина, якщо її душу покидає світло. Нехай свічка пам’яті ніколи не погасне.

Марія ПАК.

Фото автора.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

ФУТБОЛ. ФК «Скала 1911» (Стрий): екватор пройдено

Після тривалої перерви футбольний Стрий знову представлений у чемпіонаті Львівщини серед команд першої ліги.