ГІПЕРТОНІЧНА ХВОРОБА — ПРИЧИНА, А НЕ НАСЛІДОК!

Згідно зі статистикою, артеріальна гіпертензія забирає із собою до 80 відсотків життів в Україні, стаючи причиною розвитку всіх гострих судинних катастроф (інфарктів, інсультів), тому, що ніхто серйозно не ставився до свого артеріального тиску. Навіть від СНІДу і раку людей помирає менше, ніж від страшних наслідків артеріальної гіпертензії. Як грамотно поводитися і що робити, щоб не опинитися в руках цієї підступної «дами».

Хто винен? Основна причина показника 80% — спадковий фактор (якщо хто-небудь з родини хворів на гіпертонію, переніс інфаркт чи інсульт), і це науково доведений факт. Наступною причиною може бути ваш спосіб життя. Недарма ж про гіпертензію кажуть, що це хвороба «невідреагованих емоцій». Всі пригнічувані вами емоції перетворюються на бомбу уповільненої дії. Атеросклероз судин може бути спадковим, а його появу провокують несприятливі фактори: куріння, робота в нічний час, нерегулярне і неправильне харчування.

Остеохондроз шийно-грудного відділу хребта виникає від малорухливого способу життя — гіподинамії, в результаті чого порушується відтік і приплив крові до головного мозку, що веде до підвищення артеріального тиску, болей голови та запаморочення.

Що робити? На запитання «Який ваш артеріальний тиск?» близько 80% респондентів дадуть відповідь: «А який повинен бути?». Ворога потрібно знати в обличчя! Регулярно, мінімум 1 раз на місяць, варто вимірювати свій артеріальний тиск (АТ) у спокої і після навантаження. Нормальними цифрами АТ вважаються параметри 110/70-139/85 мм рт. ст. у спокої. На тлі фізичного навантаження АД може і повинен підвищуватися, але через 10-15 хв вже відновлюється до норми.

Все, що вище даних значень, може бути початком серйозної хвороби — артеріальної гіпертонії. До речі, за даними Європейських та Американських рекомендацій з лікування АГ за 2018 рік, АТ не повинен перевищувати вищевказані параметри незалежно від віку.

 Основні симптоми при підвищенні АТ: головний біль у потиличній і скроневій області, зниження гостроти зору,  нудота на висоті головного болю, носові кровотечі, озноб під час підвищення артеріального тиску, важкість в області серця. Якщо цифри АТ коливаються в межах 140/90-140/95 мм рт. ст. — слід звернутися до кардіолога для обстеження. Якщо лікар вам поставив діагноз «гіпертонічна хвороба», то негайно потрібна медикаментозна корекція, підбір гіпотензивних препаратів (для зниження АТ).

Гіпертонію не лікують «курсами», АТ не треба «збивати», його потрібно підтримувати регулярно, приймаючи препарати для зниження тиску. Не займайтеся самолікуванням, грамотно підібрати препарати, які будуть підтримувати ваш АТ, може тільки лікар. Потім лікарські препарати потрібно приймати регулярно, постійно і довготривало! Якщо на фоні терапії АТ нормалізувався, значить лікування підібрано грамотно і не слід його припиняти, тому що, як тільки ви перестанете приймати гіпотензивні препарати, АТ може знову різко підвищитись (гіпертонічний криз) і носитиме ускладнений характер. Тільки регулярний прийом препаратів дозволяє підтримувати АТ в нормі!

Увага! Не надійтесь тільки на нетрадиційні методи лікування – все це тільки віддаляє вас від профілактики судинних катастроф, а в подальшому може ускладнити медикаментозне лікування артеріальної гіпертензії! Якщо не лікувати гіпертонію, то починають страждати так звані органи-мішені: головний мозок, серце, нирки, оскільки саме вони більш чутливі до підвищення тиску і можуть постраждати в результаті вашої хвороби.

ЯК ЛІКУВАТИ ГІПЕРТОНІЮ?

Важлива складова лікування гіпертонічної хвороби – підбір та постійний прийом антигіпертензивних препаратів. Гіпертонічна хвороба – це хронічне захворювання, яке потребує постійного прийому препаратів, доза яких може коригуватися залежно від стадії захворювання. Хворі повинні перебувати під наглядом сімейного лікаря з обов’язковим щорічним обстеженням.

Препарати від гіпертонії включені у перелік державної програми «Доступні ліки», які пацієнти можуть отримати безоплатно або з доплатою у найближчій аптеці за місцем проживання. Ці ліки переважно вітчизняного виробництва і не є оригінальними препаратами. Однак, враховуючи важкий фінансовий стан українців, цю можливість все ж варто використовувати. Втім, якщо пацієнт має можливість придбати оригінальний, бажано комбінований препарат (дво- чи трикомпонентний), це, звичайно, підвищить ефективність лікування гіпертонії.

Підготувала  Н. ДЕМКОВИЧ, лікар-кардіолог.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: