ДЕНЬ ВЧИТЕЛЯ. ЗНАННЯ ІНОЗЕМНОЇ МОВИ — ЗАПОРУКА УСПІХУ

«Програми в усіх школах одні й ті ж, підручники однакові, але шко­ли різні, тому що різні вчителі. Шко­ла — це передусім учитель. Осо­бис­тість учителя — наріжний камінь виховання», – Ва­силь Сухомлинсь­кий.

Як і більшість су­часних профе­сій­них свят, День вчи­теля бере свій поча­ток з середини ми­ну­лого, XX століття, а саме в 1965 році було затверджено, що раз у рік є законний привід віддати шану педагогам. З тих пір і в Україні щороку в першу неділю жовтня відзначають День вчителя.  Тож напередодні професійного свята гість газети «Фортуна» чудова вчителька, заступник директора з іноземних мов Стрийської спеціалізованої школи №4 з поглибленим вивченням англійської мови  Руслана Мельник.

Руслана Мельник закінчила Дрогобицький педагогічний університет, факультет іноземних мов, англо-французьке відділення. 1 вересня 1994 року як молодий спеціаліст прийшла на роботу у альма-матер, яка вже ось 25 років стала для неї єдиним місцем роботи. Одразу завоювала любов учнів та прихильність колег. Вимоглива, насамперед, до себе і, звичайно, до учнів зарекомендувала себе, як фаховий мовник, хороший організатор, відповідальна людина. Наступний кар’єний щабель – це заступник директора. Цю посаду обіймає з 1999 року. Неодноразово була відзначена грамотами відділу освіти, як міського так і обласного за відмінні успіхи на педагогічній ниві. Нинішній навчальний рік для Руслани Василівни виявився двічі ювілейний. Та в нашій розмові попросила увагу акцентувати не на її особистості, а на сучасній школі, успіхах учнів, колективі.

– На скільки змінилася школа за 25 років Вашої роботи?

– Звичайно прогрес величезний. Ми колись робили відбір учнів, попередньо проводили співбесіду тепер цього не має, але констатуємо, що діти щороку надзвичайно інтелектуально розвинуті й гнучкі до вивчення іноземних мов. Змінилося матеріально-технічне забезпечення у кращу сторону.  Колись користувалися тільки магнітофоном, тепер кожен вчитель використовує ноутбук, проектор, класи комп’ютеризовані, підключені до Інтернету.   Методична база надзвичайно різноманітна.

– Ваше життєве кредо педагога.

– Без успіху учня не буває успіху вчителя.

– Сьогодні вже нікого не потрібно переконувати у важливості воло­діння принаймні однією або двома іноземними мовами. Як Ви мотивуєте уч­нів?

– І учні, і їхні батьки мають надзвичайно сильну мотивацію до вивчення мов, оскільки в сучасному інформаційному просторі постійно відчувають у цьому потребу. Знання іноземної це ключ до відкриття кордонів світу та отримання рівних можливостей для здобуття якісної та різноманітної освіти як в Україні, так і за кордоном. До того ж Євроінтеграційний вибір України спонукає до розширення можливостей усіх громадян. У таких умовах постійне вдосконалення вивчення іноземних мов належить до цілей, яких потрібно досягнути задля виконання цих важливих завдань.

– Чим відрізняється Ваша школа від інших навчальних закладів Стрия у плані вивчення іноземних мов?

– Ось уже 25 років вчителі іноземних мов Стрийської спеціалізованої школи №4 з поглибленим вивченням англійської мови наполегливо працюють над тим, як краще і максимально ефективно передати учням знання з англійської, німецької, французької мов. Всі вчителі іноземних мов, а їх у школі налічується 17 (15 вчителів англійської мови: 2 вчителі-методисти (Мельник Р. В., Стародубова Н. О.), 2 старші вчителі (Стасик Г. Й., Гинда О. В.), 6 вчителів вищої категорії (Борис Н. М., Громова-Світич В. В., Копчій М. Р., Пастушкевич О. В., Стецюк І. С., Давиденко Г. І.), 2 вчителі І категорії (Мудра 3. М., Онишко Л. С), 3 вчителя ІІ категорії (Калічин Н. М., Муль Ю. М., Стаднишин Н. Р), 1 вчитель німецької мови (старший вчитель Муль М. О.) та 1 вчитель французької мови (старший вчитель Ромашок Л. Я.) постійно інтенсифікують процес навчання іноземним мовам, використовуючи сучасні методики та новітні технології, автентичні матеріали та посібники, а також, враховуючи реальне засвоєння матеріалу кожним учнем та його індивідуальні особливості. І роблять це небезуспішно, оскільки результати стабільно високі. Про це свідчить кількість переможців міських, обласних і навіть всеукраїнських олімпіад та мовних змагань різних рівнів.

– Розкажіть детальніше про кращих учнів.

– Залюбки. Щороку вісім-десять учнів 9-11 класів ССШ№4 здобувають 1-3 місця в міській олімпіаді з іноземних мов, троє-четверо наших вихованців стають призерами обласних олімпіад, а в 2015 році учень 11-го класу Павло Пляцок (вчитель Стародубова Н. О.) як переможець обласного туру, брав участь у Всеукраїнській олімпіаді з англійської мови в місті Рівне, де гідно представив Львівську область, увійшовши в топ-десятку найкращих знавців англійської мови.

Особливою гордістю нашої школи є учні 10-11 класів, які щорічно, починаючи з 2005 року, ставали національними переможцями американсько-української програми «FLEX» (програма обміну учнями «На підтримку свободи») і успішно навчалися у школах США, про що свідчать одержані нашою школою схвальні відгуки від урядів штатів, де вони перебували. Своєрідними «рекордсменами» з отримання схвальних сертифікатів стали Назар Микитин (випускник 2008 року, вчитель Станківська Н. Б,), Анастасія Сергеєва (випускниця 2010 року, вчитель Мельник Р. В.), Павло Пляцок (випускник 2016 року, вчитель Стародубова Н. О.) та Ростислав Нев’ядомський (випускник 2017 року, вчитель Стародубова Н. О.).

– Випускники Вашої школи демонструють також високі результати і при складанні ЗНО?

– Так. Починаючи з 2011 року ССШ№4 входить у 20-ку найкращих шкіл області за результатами ЗНО із 4-х предметів: української мови та літератури, історії України, математики і англійської мови: 2017 р. – 17-те місце, 2018 р. – 15-те місце, 2019 р. – 18-те місце. А у рейтингу 10 найкращих шкіл області з англійської мови наша школа постійно займала 4-е, 3-є місце, а цього року зайняла почесне 1-е місце. Із 30-ти випускників, які здавали англійську мову на ЗНО 15 учнів (50%) отримали 180 – 200 балів з цього предмету, що свідчить про високий рівень володіння іноземною мовою на профільному рівні В2 спеціалізованої школи. Інформація подається згідно з даними офіційного сайту МОН України. Дані, які розміщені на сайті zahid.net не є презентабельними, оскільки представляють тільки власну журналістську версію і не збігаються з офіційними даними сайту МОН України.

Вихованці ССШ№4 демонструють високий рівень володіння німецькою мовою. Так, у квітні 2018 р. учні 9-11 класів успішно здали іспит з німецької мови рівня А2, який проводили представники Інституту Гете. Вивчення французької мови в ССШ №4 є також на високому рівні. Доказом цього є той факт, що учень 9-Б класу Юрій Василюк взяв участь і переміг у конкурсі знавців французької мови «LinguaFortuna», який проводився минулого навчального року з двох етапів – письмового та усного. На першому етапі учні писали твір, на другому – брали участь у співбесіді по скайпу із засновниками проекту виключно французькою мовою. Наш учень у числі 17-ти школярів з усієї України провів у серпні місяці цілий тиждень  у мовному таборі у Бельгії. Школярам було цікаво проводити час у навчанні, спілкуванні, розвагах, спортивних змаганнях, квестах та екскурсіях. Особливо запам’яталось школярам відвідання замку Шіме та знайомство з принцесою цього замку, а також поїздка до столиці Бельгії Брюсселю. На думку Юрія Василюка, знання двох і більше іноземних мов дає неймовірні можливості для розширення власного кругозору і пізнання світу.

Про високий рівень володіння іноземними мовами наших учнів свідчить і той факт, що багато випускників школи обирають іноземну мову для професійної кар’єри. Вони стають успішними студентами престижних вузів України, Польщі, Італії, США, Канади. Ми гордимося випускниками різних років, яким добре знання англійської дало можливість піднятися в професійній кар’єрі і стати успішними в сучасному житті.

– Зрозуміло, успіхи учнів можливі завдяки високому методичному та професійному рівню вчителів, їх постійній наполегливій праці. Як удосконалюєте навчальний процес?

– Щоб якісно навчати інших, потрібно постійно підвищувати свою кваліфікацію та загальноосвітній рівень. Звідси активна    співпраця   наших вчителів з Британською, Американською, Австрійською радами з освіти, а також з Французьким центром при Львівському університеті ім. Івана Франка. Співпрацюючи з цими освітніми радами, вчителі іноземних мов мають змогу не тільки поповнювати свої навчальні кабінети (загалом їх налічується 10) науково-методичною літературою, автентичними   сучасними   матеріалами, але й практикувати розмовну мову на семінарах-практикумах, які проводять міжнародні методисти з вищезгаданих рад з освіти.

– Знаючи наполегливість директора школи Тараса Синюти та більшості педагогів впевнена, що Ви не зупиняєтеся в досконаленні навчального процесу.

– Справді наш колектив – це колектив однодумців і вчителів, які люблять свою професію, поважають унікальність кожної дитини й головне готові до самодосконалості. В нашій школі діють вже 2 комп’ютеризовані класи для вивчення іноземних мов, тому основне завдання, яке стоїть перед вчителями у новому навчальному році це ефективно оволодіти й використовувати на практиці найсучасніші методи викладання іноземної мови застосовуючи  комп’ютерні та інформаційні технології, модернізуючи, таким чином, навчальний процес. В результаті такого підходу ми переконані, учні нашої школи матимуть ще більше шансів у майбутньому навчатися в престижних вузах України та за кордоном, що стане запорукою успішного життя. Робота вчителя – безперервна праця та навчання. І ми не сумніваємося, що новий навчальний рік принесе нам нові задуми, нові починання і нові звершення.

– Як зазвичай проходить День вчителя у Вашій школі?

– Напередодні свята учні виготовляють сценівки, де кожному вчителю презентують віршовані рядки й звісно різними мовами вітання пишуть. Учасники художньої самодіяльності готують міні-концерт вітань.  Панує дуже весела атмосфера. Користуючись нагодою хочу привітати весь наш педагогічний колектив та усіх освітян міста і району з Днем вчителя. Наснаги нам і йти вперед та не зупинятися на досягнутому. А головне миру в Україні та реалізації реформи, яка виведе рівень освіти в нашій країні на новий європейський щабель.

Розмовляла Наталія КАРПЕНКОВА.

Фото автора.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: