Подія, яка повертає до оберегів нашого національного буття

По-літньому сонячний перший день вересня у Стрию зібрав у Народному домі поціновувачів стародавньої ноші із Львівщини: м. Жовква, Жидачівський р-н, Сколівщина – с. Коростів, смт Славське, с. Тухля і звичайно Стрийщина: смт Дашава, с. Великі Дідушичі, краєзнавчий музей «Верховина», музей Ольги Бачинської. Були і гості з м. Львова –  Товариство «Бойківщина», а також із м. Миргород, що на Полтавщині. А нагодою для такого гарного товариства був  День автентичного костюма, який традиційно першої неділі вересня відзначають в Україні.

Стриянам ще минулого року припав до душі такий захід. Тож цьогоріч організатори особливо ретельно готувалися для прийому гостей. ГО «Агенція регіонального розвитку «Перспектива Стрийщини» за підтримки фонду громад «Рідня» та Львівської обласної ради врахувавши попередній досвід зуміли провести феєричне дійство. Було зібрано і показано автентичний одяг України 18-20 століття з приватних та музейних колекцій. Заохочували й відвідувачів прийти на свято у своєму оригінальному одязі, що називається «з бабусиної скрині». Приємно, що таких гостей було чимало, які радо демонстрували й розповідали про родинний одяг, який переходить із покоління в покоління і це створило неймовірну атмосферу спілкування та дотичності до історичного минулого, народного мистецтва, яке не втрачає актуальності й сьогодні.

Програма свята була насиченою на цікаві атракції. Провели майстер-класи та організували виставки-продаж: народна майстриня Галина Гром – ткацтво; Оксана Рудавська – хустков’язання; народна майстриня Надія Кузан – вишивка; народна майстриня Леся Яворська – бісероплетіння, мисткині Ірина Сікора –  домашні ужиткові речі, а  Діана Замотаєва  – прядіння вовни, одяг з вовни; Тутова Марина – лялькарство.

Пізнавальними були лекторії про автентичну ношу, бо це вкрай важлива частина просвіти, обміну досвідом. Цьогоріч збагачували знаннями відвідувачів: заступник директора з наукової роботи краєзнавчого музею «Верховина»  Зеновія Ханас    розповіддю на тему «Із колекції автентичного одягу та зразків вишивок Ольги Бачинської»; про «Елементи ткацтва у автентичних сорочках Жидачівщини» – викладач Дрогобицького педуніверситету ім. Івана Франка, майстер народної творчості, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України Галина Гром; вже не вперше дивувала засновник і голова громадського об’єднання «Родовід», народна майстриня Оксана Рудавська  лекцією  «Хустков’язання в українській традиції».

Щоб усе пройшло, як по нотах, а ще весело й колоритно, працювала велика команда. Музичний супровід забезпечував фольклорний колектив Народного дому м. Стрия під керівництвом Олександра Ілечка. Координацію із майстрами здійснювала мисткиня, педагог Ольга Савчин. Краєзнавчий музей  «Верховина» (директор Галина Верес) представив автентичну ношу Стрийщини. Дуже важливу роботу із технічного та організаційного забезпечення виконав керівник проекту Юрій Комарницький, який не давав сумувати тим, хто завітав на цю чудову подію.

Зуміли здивувати і зацікавити  гості із м. Жовква.  Колекцію костюмів  представила керівник ГО «Культурні ініціативи»  Катерина Плечій із родиною. Із с. Коростів, що на Сколівщині п. Степан продемонстрував жіночий костюм кінця 19 ст,, а також чоловічу сорочку, якій понад 140 років. Завдяки п. Галині з смт Дашава відвідувачі помилувалися декількома жіночими костюмами та чоловічими сорочками. А ще були представлені автентичні жіночі ноші із с. Великі Дідушичі та с. Добряни Стрийського р-ну.

Оригінально презентували широкому загалу цікаві експонати з музею «Ікон Пресвятої Богородиці», що у курортному Моршині,  керівник і натхненник цього музею Богдан Сидорак, за участі секретаря Моршинської міської ради  Миколи Воєводи з дружиною Іриною та їхніми дітьми. «Вишенькою на тортику»  стала демонстрація автентичної бойківської ноші представниками товариства «Бойківщина» Андрієм Німцем (голова) та їх членкинею, народним майстром п. Оксаною.

Ліричного настрою додавав виступ співаків, які виконали твори у давньому притаманному нашим предкам жанрі: Анастасії Мхітарян з Дрогобича, Софії Петрів з Стрия (викладач Марія Щупак) і Тарас Мільчаковський дует «Просто Марія» – керівник проекту «Наш світ». Неперевершена хореографічна композиція у постановці Народного ансамблю танців «Стрияночка» Стрийського міського Будинку культури під керівництвом заслуженого діяча естрадного мистецтва України Олексія Боровницького та Олени Боровницької заворожила і примусила пританцьовувати гостей свята.

Координатор по роботі зі ЗМІ Святослав Сурма (Фонд «Рідня») наголошує на важливості тематичної площини свята, зокрема, в пріоритеті відродження традицій виготовлення і культури вжитку автентичного одягу в Україні та, зокрема, у бойківському краю –  Стрийщині, популяризація народного одягу, створення потужної платформи для спілкування музейних працівників, приватних колекціонерів, мистецтвознавців, етнографів, дизайнерів, майстрів декоративно-прикладного мистецтва та фотомитців, а також об’єднання громади.

Особлива подяка волонтерам, які допомагали Фонду громад «Рідня» у цій події. «Ваша підтримка була для нас дуже потрібна, ви робите неймовірну річ –  служите іншим, це вартує дуже багато, бо змінюючи себе ви змінюєте Україну. Вклоняємося учасникам Університету третього віку, Катерині Плечій та її чоловікові,  Катерині Беницькій, Степану Беницькому, Богдану Грабовичу, Роману Мазяку, ініціатору проекту «Стрий – місто магнолій» Михайлові Шмігельському за пригощання фантастичним напоєм –  чаєм з магнолій», – зазначає Святослав Сурма.

Свою лепту у кінцевий результат внесли й партнери свята: Стрийська міська рада, Стрийська районна рада та державна адміністрація, Рада реформ при Стрийській районній раді, Туристично-інформаційний центр м. Стрия, ГО «Культурні ініціативи» м. Жовква, Фонд громади с. Коростів. Медіапартнери – рекламно-інформаційна газета «Фортуна», газети «Гомін волі», «Рідне поле», ТРК «Лан», радіо місцевого мовлення «Стрий», радіо «Стрий-ФМ» і «Фреш-ФМ».

Громадський діяч,  один із засновників КС «Ви-года», Голова Наглядової ради фонду «Рідня»  Петро Маковський переконаний: «Відроджуємо свою автен-тичність – зміцнюємо свою ідентичність. Важливо, щоб ми створювали події, які повертають нас до джерел, своїх витоків, до оберегів нашого національного буття, які творилися століттями і стали основою нашої самобутності поруч із мовою, піснею, самоорганізацією. Тому надзвичайно приємно спостерігати за дітворою, яка цікавиться роботою майстрів, сама пробує, пригортається до національної скарбниці творити, любити і розвивати».

Святослав Сурма поділився думками, які виникли після підготовчої роботи та самого свята: «Хотів би запросити стриян активніше долучатися до подій, які відбуваються у нашому місті. Бо так приємно самим творити коло довіри й приємно спілкуватися. Обов’язково варто приходити з дітьми.  Адже діти,  внуки переймають свідомо, а часто підсвідомо, наші звички добрі чи погані, в тому числі, як проводити дозвілля. А звичка берегти, розвивати, любити своє, пробуджує національну ідентичність і спонукає передавати своїм дітям пошану і любов до свого родоводу. Це так важливо. На таких заходах починається наша нація і наша держава. Саме так. Пам’ятайте. Традиційний день автентичної ноші в Україні – перша неділя вересня. Готуйтеся до цього великого дня. Часу є досить. Приходьте до фонду громад «Рідня» з власними ідеями, як краще організувати цей день. Як долучити весь Стрий, Стрийщину, всю Україну і весь український світ, бо там де живе українець – там б’ється серце України! Разом ми зможемо все».

Р.S. Офіційний фотограф дня – фотомайстер, волонтер корпусу миру США, який працює при Фонді громад «Рідня»  Скотт-Еверест Карпентер.

Наталія КАРПЕНКОВА.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

НОВИНИ

Зображення біля пішохідних переходів