Андрій Баб’як: «COVID-19 повів себе досить агресивно»

Минулого тижня на запрошення «Фортуни» у редакцію завітав завідувач інфекційним відділенням КНП «Стрийська центральна міська лікарня» Андрій Баб’як і розповів про ситуацію з СOVID-19 у нашому регіоні, та зокрема на Стрийщині. 

– Андрію Мироновичу, розкажіть будь ласка, що таке коронавірус і звідки він взяв­ся?

– Перші дані про коронавірус відомі ще з 60-х років минулого століття. Перші чотири види коронавірусу відомі давно. Вони з’яв­лялися у вигляді ГРЗ і викликали легке респіраторне захворювання, яке закінчувалося як правило виздоровленням. На початку 2000-х років появився перший сигнал про коронавірус, так званий SARS. Він почався у Китаї, поширився у США, але його досить швидко вдалося локалізувати. У 2012-2013 рр. у Саудівській Аравії та ОАЄ з’явився так званий близькосхідний коронавірус – MERS. Але і його вдалося локалізувати. Нинішній коронавірус, офіційна назва – SARS-COV-2 з тієї ж родини, але він появився у грудні 2019 року і повів себе досить агресивно, зовсім не так як його попередники. Є різні теорії його появи і одна з них, говорить, що це – мутація від тварини до людини. Припускають, що вірус пішов від кажанів, яких китайці їдять та які деколи навіть термічно не оброблені. Методом пасажу пройшла мутація і вірус адаптувався в організмі. І друга версія – штучна, тому, що там де почався спалах, а це китайське місто Ухань, є величезний вірусологічний центр. Можливо пішов витік матеріалу, тому люди почали хворіти саме там. Коли почалася госпіталізація перших хворих у Китаї, лікар забив на сполох і доповів, що поступають хворі з невідомою хворобою, а деякі – навіть дуже важкі. Китай як ми знаємо – комуністична країна, тому його відразу попередили, щоб не сіяв паніку. На жаль, згодом цей лікар помер, заразившись коронавірусом від пацієнтів. Але однозначно, це не бойовий штам. Якщо би це був бойовий штам, то помирали би молоді люди. А тут є чітка тенденція в усьому світі – помирають в основному люди похилого віку та немічні люди, які мають супутні паталогії.

– Коронавірус виробляє імунітет? Чи можна ним повторно заразитися?

– Будь-який вірус чи бактерія однозначно виробляє імунітет. На жаль, однозначно ми не можемо сказати, яка тривалість цього імунітету. Наприклад: кір – це пожиттєвий імунітет, грип – сезонний імунітет, тобто один сезон, один рік. Дані про COVID-19 у світі настільки малі, що ми не можемо сказати, скільки цей імунітет буде тривати. Ну як мінімум сезон – це точно.

– Скільки тестів роблять щодня у Стрию?

– У Стрийській міській лікарні вже опрацьована світова методика, так званий ІФА – імуно-ферментний аналіз. У нас роблять аналізи на антитіла, так звані: імуноглобулін М – це означає, людина, яка хворіє у даний момент та імуноглобулін G – тобто людина, яка хворіла колись, тому що кожний вірус залишає слід. Це дуже добре у плані діагностики. Але такої стандартної цифри в день у нас немає, тому, що методом ІФА обстежуються, по-перше: що два тижні медики, які працюють у коронавірусному госпіталі та усі хворі, які поступають до нас. А динаміка захворюваності у нас буває різна. В один день може бути 10 хворих, в інший – два, три. На даний момент станом на 5 липня, методом ІФА зроблено більше 700 аналізів і що цікаво приблизно 10%, це виявлено антитіла, при чому усі антитіла співпадають з львівськими ПЛР – полімеразна ланцюгова реакція. Тобто це висока якість. Але, на жаль, маємо поодинокі випадки зараження серед медичних працівників. Це не факт, що це є під час виконання офіційних обов’язків, але такі факти є.

– Чи можна сподіватися, що коронавірус має сезонний характер і ми його швидко позбудемося?

– Ми дуже сподівалися, що він пройде як сезонний грип. Але вся тенденція показує, що це хибний шлях. Тому, що ми зараз на піку літа: досить висока температура навколишнього середовища, досить висока сонячна інсоляція і ультрафіолет. Але, на превеликий жаль, у нас іде тільки зростання. Якщо ми поєднюєм, що зараз іде спалах максимальний – це Бразилія та Південна Африка. На жаль, вірус буде стійкий у зовнішньому середовищі і мабуть нам треба буде це чекати ще до літа наступного року. Поки не виробиться або колективний імунітет, це означає – 70 % на­селення має перехворіти або буде знайдена вакцина.

–  При яких симптомах треба звер­титися до лікарів, щоб уникнути усклад­нень?

–  Це дуже цікаве питання і на даний час дуже актуальне. То­му що з однієї сторони у суспільстві є коронофобія, люди при кож­ному симптомі хочуть негайно лягати у лікарню. А з другої сторони – є край негативне відношення, причому як до хворих так і до медиків. Частина суспільства вважає, що це є фейк, що ми відбиваємо гроші і хворих немає. Не хочу багато говорити про тих людей, які не вірять. Я хіба що можу одне їм зробити – організувати екскурсію. Я буду просити журналістів і ми вже спілкувалися з деякими, для того, щоб зробити репортаж, по типу львівського – репортаж з червоної зони та інтерв’ю з хворими. І ми це зробимо, для тієї частини суспільства, яка вважає що це фейк. А тепер до суті запитання. Дійсно, усім підряд не треба йти у лікарню, тим більше, що ми вже і так переповнені. А загрозливі симптоми такі: температура вище +38 С, важко дихати і на рентгені діагностовано або пневмонію або коли Ви зробили КТ (комп’ютерну томографію) і є так звана картина матового скла. Але, на жаль, у нас у суспільстві КТ – платне, тому що дуже мало державних КТ. Проте це дуже ефективний метод, тому що ми перевіряли і маємо свій досвід. Якщо на КТ є картина матового скла, то 90% – ПЛР пози­тивний.

– КНП «Стрийська міська лікарня» визначена однією з опорних лікарень на СОVID-19 на   Львівщині. З яких міст та районів у нас лікуються люди?

– Офіційно ми стартували 16 травня 2020 року о 9.00 год. Як і положено, я як завідувач інфекційним відділенням особисто приймав першого хворого. А день перед тим було рішення нашого департаменту розконсервувати перші резервні бази. Ми обслуговуємо регіон: міст Стрий, Моршин, Новий Розділ, Стрийський, Сколівський, Миколаївський та Жидачівський райони. Ми вже відпрацювали більше 7 тижнів і динаміка захворюваності наступна. Більшість хворих є не у нас на Стрийщині, а у Миколаївському та Жидачівському районах. І більшість людей у нас лікується саме з цих районів. Тому ми оцей регіон зараз обслуговуємо.

– Як Стрийщина виглядає на фоні решти районів Львівської області із захворюванням на коронавірус?

– На даний момент ми входимо у ТОП-7 по захворюваності на COVID-19 на Львівщині, після Львова, Пустомитівського, Жовківського, Яворівського районів. Зараз пішов великий ріст по Миколаївському районі. І нас фактично Миколаївщина вже обігнала. Ситуація і у нас і у них  не дуже добра.

 – Яка статистика на СОVID-19 у нас на Стрийщині?

 – Щодня у нашу лікарню поступають хворі з підозрою. Раніше до нас поступали хворі з високою температурою і кашлем. А зараз ми кладемо у лікарню з високою температурою, кашлем та із задишкою і пневмонією. Тому що у нас дуже мало місць. Що ж стосується офіційної статистики, то вона така. Станом на 5 липня 2020 року на стаціонарному лікуванні в КНП «Стрийська міська лікарня» зна­ходиться 73 хворих, у тому числі: в інфекційному відділенні – 20, реанімація – 8, центральний корпус – 45. Всього хворих з підозрою на COVID-19 є 132 людини (73 – Стрий, 59 – Стрийський район). Всього підтверджених на COVID-19 виявлено у 94 людей (54 – Стрий, 40 – Стрийський район). Всього померли 6 людей (3 – Стрий, 3 – Стрийський район). Всього одужали 40 людей (22 – Стрий,18 – Стрийський район). Ось така невтішна статистика. Але я впевнений, що незабаром ми подолаємо цю недугу і все у нас буде добре.

Розмовляв Михайло ОЛІЙНИК.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: