Борис Тарасюк: «Найбільший ворог України – це агресивна путінська Росія, а також п’ята колона та олігархічний режим»

Минулого четверга наше славне місто Стрий відвідав відомий український політик та дипломат, народний депутат України, віце-президент Парламентської асамблеї «Східного партнерства», заступник голови партії Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» Борис Тарасюк. У читальній залі Стрийської центральної міської бібліотеки він зустрівся з бібліотечними та музейними працівниками нашого міста, а також з активом Стрийської міської та районної партій ВО «Батьківщина». Відтак, Борис Іванович дав інтерв’ю для нашої газети.

Довідка: Тарасюк Борис Іванович. Народився 1 січня 1949 року у смт Дзержинськ (нині – Романів) Житомирської області. Український дипломат та політик. Закінчив Київський університет ім. Тараса Шевченка, факультет міжнародних відносин і міжнародного права (1975 рік). Працював:

1975-1981 рр. – аташе, 3-й, 2-й, 1-й секретар Міністерства  закордонних справ України;

1981-1986 рр. – 2-й, 1-й секретар Постійного Представництва України при ООН;

1986-1987 рр. – 1-й секретар відділу міжнародних організацій МЗС України;

Один із фундаторів зовнішньополітичного курсу суверенізованої УРСР (1990 рік) та незалежної Української держави.

1991-1992 рр. – керівник секретаріату Міністерства закордонних справ України, начальник відділу політичного аналізу і координування МЗС України;

З березня 1992 по грудень 1994 рр. – заступник міністра закордонних справ України. Голова Національного комітету України з питань роззброєння (червень 1992 – квітень 1995 рр.), голова Державної міжвідомчої комісії з питань вступу України до Ради Європи (1993-1995 рр.);

З грудня 1994 по вересень 1995 рр. – 1-й заступник міністра закордонних справ України;

З вересня 1995 по квітень 1996 рр. – Надзвичайний і Повноважений Посол України в Королівстві Бельгія, Королівстві Нідерланди і Великому Герцогстві Люксембург (листопад 1995-квітень 1998 рр.); глава Місії України при НАТО (жовтень 1997 – квітень 1998 рр.).

З 17 квітня 1998 по 29 вересня 2000 та з 4 лютого 2005 по 30 січня 2007 рр. – міністр закордонних справ України. Лідер Народного Руху України (2003-2012 рр.).

Народний депутат України  4-го (14.05. 2002-17.03.2005 рр.), 5-го (15.05.2006-12.09.2006 рр.), 6-го (23.11.2007-12.12.2012 рр.), 7-го (12.12.2012-27.11.2014 рр.), 8-го скликань (з 27.11.2014 року по даний час). Заступник голови Комітету в закордонних справах Верховної Ради України (з 2014 року по даний час), голова підкомітету з питань законодавчого забезпечення і контролю за діяльністю дипломатичної служби.

З 2013 року і на даний час – заступник голови партії Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина». Віце-Президент Парламентської асамблеї «Східного партнерства». Ідеолог європейської та євроатлантичної інтеграції України.

У 2013-2014 рр. очолював міжнародний напрямок діяльності Комітету національного порятунку ЄвроМайдану.

Кавалер ордена князя Ярослава Мудрого та орденів «За заслуги» I,II,III ступенів.

Разом з дружиною Ніною Тарасюк виховали трьох дітей Ольгу, Богдану та Олега.

– Борисе Івановичу, кому вигідна війна в Україні і як довго вона триватиме?

– Війна в Україні вигідна злочинному російському режиму, який складається з колишніх та нинішніх агентів КДБ, які поставили за мету не допустити успіху демократичної та процвітаючої України, в якій вони вбачають небезпеку своєму пануванню над російським народом. Тому путінський режим зацікавлений у тому, щоб сіяти хаос, для того, щоб не допустити успішної України і для того, щоб війна тривала стільки, скільки це можливо для них забезпечити. Тому, ми повинні розуміти і роз’яснювати це нашим партнерам з різних демократичних країн світу, про те що треба все зробити аби не допустити реалізації путінського плану – хаосу в Україні.

– Якби Україна була членом Євросоюзу та НАТО чи порушила б тоді Росія українські кордони?

– Звичайно що ні. В тому і полягає, сказав, помилка української політичної еліти, якщо її можна так назвати. В усіх країнах Центральної та Східної Європи, Балтійських країнах, політичні еліти прийняли для себе правильні рішення. І ці рішення полягали в тому, що їхні держави і суспільства мають бути об’єднані в демократичній Європі і зокрема у Європейському Союзі та НАТО. І вони реалізували свої наміри. Лише в Україні, яка вагалася відносно вектору свого розвитку аж до 2014 року, до початку російської агресії, яка допомогла більшості українських громадян зрозуміти, що НАТО це є безпека України і що треба прагнути членства в НАТО. Тому я вважаю, що Україна повинна твердо ставши на цей шлях реалізувати курс на членство і в НАТО і в Європейському Союзі. Але це не робиться змінами до Конституції України, це робиться повсякденною роботою, яка включає: боротьбу з корупцією, створення Верховенства права, правила поведінки, європейські цінності, яких на жаль, поки що немає в Україні.

– Пане Борисе, хто найбільший ворог України?

– Україна має два найбільших ворога. Перший найбільший ворог – це агресивна путінська Росія, а другий не менш небезпечний ворог –  це п’ята колона олігархічний режим, який практично думає і дбає лише про себе, а не про державу, не про Україну і не про український народ. Тому нам треба побороти цих двох ворогів.

– В одному із інтерв’ю Ви говорили, що Україна не може бути експортером революції! Що Ви мали на увазі?

– Україна не може бути експортером  революції, тому що ми повинні перш за все дбати про порядок і процвітання своєї власної держави. У який спосіб це зробити, вже залежить від конкретних історичних умов. І ті історичні умови, які були в Україні і на передодні Помаранчевої Революції і на передодні Революції Гідності вони були унікальними і на відміну від усіх інших народів Україна і українці заслужили значно кращої долі ніж вона склалася у нас. Тому треба все робити для того, щоб міняти своє життя на краще. А буде це зроблено через Революцію або в еволюційний спосіб, це вже залежить від конкретних історичних умов. Але не можна переносити ситуацію в Україні на будь-яку іншу країну.

– На Вашу думку, як можна вирішити проблему деокупації Донбасу?

– Це надзвичайно складна тема, але однозначно, що шляхом Мінських домовленостей і у нинішньому форматі це не вирішується. Уже шостий рік пішов війни і не може бути вирішений. І у такий спосіб дається можливість за розмовами про мир і безпеку реалізувати путінській Росії свої плани щодо України. Тому треба міняти формат і Юлія Тимошенко пропонує повернутися до Будапештського меморандуму, який має механізм забезпечення і гарантій територіальної цілісності суверенітету України і включити в обов’язковому порядку США і Великобританію і разом з Німеччиною, Францією, а також з Європейським Союзом, як інституцією створити новий формат. І цей новий формат повинен продукувати нові принципи мирного врегулювання. А далі усі учасники повинні підписатися і нести політичну відповідальність за реалізацію накресленого, чого немає досі. І встановити графік реалізації цих домовленостей.

 

Розмовляв Михайло ОЛІЙНИК.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: