БІБЛІОТЕКА – ЦЕ ОСТРІВОК СПІЛКУВАННЯ, ІНФОРМАЦІЇ, ПРОСВІТНИЦТВА

      Нарешті на дворі справжня зима, різдвяна погода і настрій. Здається, що у перші дні нового року завмирає усе світське життя, жінки говорять тільки про рецепти і як пережити  багаточисельні застілля? Та ні. Як то кажуть: не хлібом єдиним. У Стрийській Центральній районній бібліотеці  та й по книгозбірнях Стрийщини робота не зупиняється навіть у ці святкові дні. Сьогодні директор РЦБС Галина Цуцуп гість «Фортуни».

           – Пані Галино, яким був 2018 рік для бібліотекарів Стрийщини?

      – Рік був напружений, працівники бібліотек робили все можливе, щоб вселити у читачів не тільки віру, надію, але й прагнення самим долучитись, щоб і віра, і надія були реалізовані. Кожна бібліотека – це малий проект Великої України: від того, наскільки наші читачі знаходять свою нішу в суспільному і громадському житті, наскільки формують свою активну життєву позицію, наскільки в громаді цінують працю бібліотекаря – це відображення всіх процесів суспільного життя. Нам радісно від того, що в бібліотеках стало затишніше: читачі, особливо, молодшого, середнього шкільного віку обирали бібліотеку як не тільки пізнавальний центр, але й як відпочинковий, розвиваючий, як родинне середовище.  Для читачів поважного віку наші бібліотеки були центрами спілкування, змістовного проведення вільного часу, самовдосконалення, і, звичайно, рідною просвітницькою домівкою! Ми вдячні всім, хто долучився до оновлення, зміцнення матеріальної бази, до поповнення бібліотечного фонду, волонтерам, нашим читачам, громадам.

      – 2019 рік оголошено на Стрийщині Роком Степана Бандери. І бібліотекарі чи не першими внесли свою лепту в його відзначення?

      – Можна сказати й так. Ще напередодні 1 січня, дня народження Степана Бандери у наших бібліотеках розпочалися тематичні заходи. Так, у бібліотеці с. Заплатин проведено презентацію книжкової виставки «Степан Бандера – борець нової епохи» до 110-ї  річниці від дня народження Провідника ОУН УПА.  А в  приміщенні Олексицької СЗШ історичний екскурс «Незламний борець за волю України». Його підготували працівники культури спільно з педагогом- організатором Іриною Капустинською. Захід розпочався благословенням місцевого пароха о. Василя. Про життєвий шлях, революційно-визвольну діяльність Провідника ОУН розповіли директор Народного дому Галина Типак та бібліотекар Галина Сосна. Присутні переглянули у записі фрагмент виступу Степана Бандери на похороні Євгена Коновальця. Читачем бібліотеки Мирославом Давидою продекламований вірш про видатного Провідника ОУН, а також прозвучала пісня у виконанні юного соліста Захара Юрківа.

      Своїми враженнями про зустріч з родиною Степана Бандери (Оксаною та Володимирою) поділилася вчитель української мови і літератури та шкільний бібліотекар Марія Николин. На завершення бібліотекар Галина Сосна презентувала присутнім книжкову виставку «Степан Бандера – борець за волю України».

      – Знаю, що 2 січня бібліотекарі продовжили знайомити читачів з легендарною постаттю Степана Бандери.

      – Так, у Стрийській районній бібліотеці для дітей провели історичний екскурс «Степан Бандера –  символ нації», де користувачі ознайомилися з літературою про Степана Бандеру, постать, без якої уявити собі історію України минулого століття неможливо. Гортаючи сторінки книжки Віти Левицької «Степан Бандера і Я» діти дізналися про добу, коли жив провідник нації, про події що спонукали його до боротьби та про несправедливі звинувачення, що їх фальсифікували недруги України.

      Вечір реквієм «І горів, і яснів, і страждав і вмирав він для Неї» до 110 річниці від дня народження Степана Бандери відбувся у бібліотеці с. Лисовичі. Бібліотекар Галина Мартинів презентувала книжкову виставку «Лицар подвигу, лицар ідеї і чину».

      У Народному домі с. Семегинів у приміщенні бібліотеки відбулася історична година, присвячена пам’яті Степана Бандери «Степан Бандера – символ нації». Коли поміж хлібом і свободою народ обирає хліб, він зрештою втрачає все, в тому числі і хліб. Якщо народ обирає свободу, він матиме хліб, вирощений ним самим і ніким не відібраний – це головний лейтмотив зустрічі.

      Цікаво й змістовно пройшла історична студія «Родина Степана Бандери в історії Стрийщини» в центральній районній бібліотеці. На захід запросили наукову працівницю краєзнавчого музею «Верховина», краєзнавця, дослідницю життєвого шляху та національно-визвольної боротьби родини Бандерів Зеновію Ханас. Найбільшу увагу приділили оточенню, в якому проходило дитинство, юність, становлення Степана Бандери як Провідника ОУН, як Провідника і Символа Української нації. Слухачі мали можливість поринути в шкільне, гімназійне життя (тепер сучасна школа-гімназія № 7 м. Стрия, 34-го ВПТУ) та студентське життя Степана Бандери. Зачитані уривки з книги Г. Дем’яна, М. Посівнича, а також з праці «Перспективи Української революції», «Родина Бандерів», «Мої життєписні дані» та записані спогади мешканців передмістя Стрия-Ланів. Пані Зеновія запросила всіх на екскурсію в музей-садибу Родини Бандерів. Змістовним цікавим доповненням до студії став виступ начальника відділу культури Юлії Курилишин, яка пригадала про зустрічі з дослідником історії України періоду Другої Світової війни, автором праці «Україна і Німеччина у Другій Світовій війні», в якій висвітлено одне з найважливіших подій – Проголошення Акту Незалежності України і ролі ОУН та Степана Бандери в долі українського народу.

      У бібліотеці села Нижня Стинава відбувся патріотичний захід приурочений 110-й річниці від дня народження Степана Бандери «І настане час коли один скаже: «СЛАВА УКРАЇНІ!». І мільйони відповідатимуть: «ГЕРОЯМ СЛАВА!», а в НД с. Нежухів спільно з бібліотекою було проведено історичне читання: «Степан Бандера – один із ідеологів українського націоналістичного руху ХХ ст.». Зазначу, що протягом усього 2019 року ми проведемо ще чимало тематичних заходів.

      – Але ж січень, це ще й зимові канікули, Різдвяні свята. Як залучаєте школярів до читалень?

      – Школярі є безпосередніми учасниками наших заходів. І звісно ми подбали й про їхнє дозвілля. Ось у бібліотеці с. Кути влаштували так звану «майстерню радості» де вчилися виготовляти паперових ангеликів. Захід продовжили зимові читання «Різдвяні історії з книжкової шафи». Користувачі бібліотеки познайомилися з творами, представленими на книжковій виставці-інсталяції «Завітала зима в Україну».

      У бібліотеці-філії с. Братківці, щоб  зимові канікули, омріяна пора кожного школяра, проходила для дітей з користю і цікаво, бібліотекою було проведено два майстер-класи «Різдвяна казка» з читачами молодших класів. А ще діти виготовляли символ Нового року – свинку, сніжинки та ангела-мотанку, щоб цей ангел став для усіх дітей України добрим родинним оберегом.

Розмовляла Наталія КАРПЕНКОВА.

 Фото із соцмережі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: