ПРОЕКТ «АНДРІЇВСЬКИХ ВЕЧОРНИЦЬ НА ЖИДАЧІВЩИНІ»

У сучасних умовах стрімкого розвитку інноваційних та інформаційних технологій, цілодобовим доступом до будь-якого ресурсу мережі інтернет, коли слово Wi-Fi стає ключовим для спілкування молоді, ми і не помітили як втратили щось природнє, справжнє…своє…те, що належало нашим предкам. Смайли замінили усмішки, лайки до фотографій – дружбу, а повідомлення в месенджері – щире спілкування. Престижність на презентацію нового айфона – 90 відсотків, нової книги з історії України – 10 відсотків. Щось ми втратили, забули…

Саме над цим часто замислювався Герой Небесної Сотні Сашко Капінос, який за життя зробив багато добрих справ для відновлення українського культурного фронту: проведення вечорниць, облаштування спортивного залу у рідному селі, організацію просвітницьких та патріотичних заходів, створення молодіжної громадської організації «Сколоти», одного з найактивніших учасників Мовного майдану 2012 року та Революції Гідності.

Ми взяли за основу даного проекту проведення вечорниць у смт Гніздичів, що знаходиться на Львівщині і має вагомий культурний спадок традицій. Для того, щоб відновити українську традицію вечорниць, тобто спілкування молоді за спільною справою, танцями, співами та жартами, ми долучили до даного проекту провідних фахівців з історії, етнографії, знавців народних танців та пісень для того, щоб відродити українські вечорниці та зробити їх традиційними.

Це сприятиме прямо поставленій меті конкурсу – зацікавленню та залученню дітей і молоді до дослідження, вивчення й збереження культурної спадщини українського народу – живих традицій, звичаїв, обрядів, народних танців, традиційного народного співу, гри на традиційних народних інструментах, фольклору, а також підвищення обізнаності та залучення місцевих громад у цій сфері. Гніздичів – селище з населенням 9000 чоловік, що відповідає критерію конкурсу.

Водночас, під час вивчення досвіду проведення подібних вечорниць минулих років на Жидачівщині будемо намагатися повністю усунути найголовнішу їх помилку – театральна постановка, більшість присутніх пасивно спостерігають за дією на сцені – що перетворює вечорниці на звичайний концерт. Головною метою «Андріївських вечорниць на Жидачівщині» буде завчасне детальне вивчення традицій та обов’язкова участь всіх присутніх у заході, що унеможливлює пасивне спостерігання за дійством.

Анастасія ЖЕЛЕЗНЯК.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: