«Мій стиль життя кардинально змінився», — Михайло ЖУРАВЧАК

Стрий прагнув змін, тому після останніх місцевих виборів відбулося повне перезавантаження влади. Змінився очільник міста та його оточення. До звиклих трьох заступників додалося ще двоє, оскільки реформа територіальних громад розширила межі Стрийського району і відповідно додалося обов’язків. Яке ж воно нове обличчя влади? Хто тепер відповідає за зміни на наших теренах? Гість «Фортуни» сьогодні – наймолодший, тридцятитрирічний заступник міського голови Михайло Журавчак.

Народився він у с. Гайдучина, що неподалік смт Дашава. Середню спеціальну освіту –  технік електрик здобув у Стрийському аграрному  коледжі, а відтак,  кваліфікацію «Магістр інженер дослідник у галузі електроенергетики» – у Львівському національному аграрному університеті (ЛНАУ) та закінчив бізнес-школу при Києво-Могилянській академії. Встиг попрацювати електромонтером у ПП «СМіО», до речі, останні два місяці перед звільненням в.о. головного інженера-енергетика підприємства; електромонтером розподільчих мереж, техніком ВТГ  у ПАТ «Львівобленерго» Стрий РЕМ;  інженером-енергетиком у ПАТ «Концерн Галнафтогаз» та викладає у рідній альма-матер – Фаховому коледжі навчає електриків.

Щорічний учасник комерційного турніру м. Стрия з футзалу; в 2014 році видав збірку оповідань. Колеги характеризують пана Михайла комунікабельним, стресостійким, креативним, відповідальним, пунктуальним, дисциплінованим, виваженим, впевненим у собі. Сам про себе чиновник каже, що вміє розставляти пріоритети, свої погляди відстоює активно та аргументовано. До сфери інтересів, окрім роботи, відносить художню літературу, спорт, гру на музичних інструментах, практичну психологію.

– Михайле Юрієвичу, як Ви потрапили на роботу до міської ради?

– Перед місцевими виборами я був у команді міського голови Олега Канівця, тому після перемоги він, формуючи нову команду запропонував  мені стати його заступником у сфері житлово-комунального господарства, зокрема, в коло моїх обов’язків входить інвентаризація комунальної власності ОТГ, розробка структури ЖКГ у районі, питання щодо КП «Ринок «Водоканал». Життя постійно вимагає руху вперед і дуже хочеться долучитися до змін нашого міста й громади загалом. Я тут живу, тут живе моя сім’я і думка про те, що я зможу стати частиною команди, яка прагне створити комфортне життя в рідному місті додала оптимізму.

– Широкому загалу Ви стали відомі нещодавно, після появи на всіх центральних телеканалах, де довелося коментувати креативну боротьбу з боржниками «Водоканалу» на бігбордах. Чия ж ідея такої публічної форми «покарання» злісних неплатників?

– Ідея належить «Водоканалу». Звичайно, що я її погоджував і підтримував. «Стрий Водоканал» нам дістався у досить плачевному стані – з величезними боргами. Зараз ми намагаємося реанімувати підприємство. Ведемо і будемо вести активну роботу зі стриянами, які не хочуть платити. Бігборди – це була інформаційна, публічна акція, щоб загострити проблему, нагадати про відповідальність кожного мешканця сплачувати за отримані комунальні послуги. Ведеться серйозна судова практика. Подано більш ніж на пів мільйона звернень у суд, будуть прийняті рішення про стягнення боргів. Ще підготовлено близько 70 заяв на суму більше мільйона гривень. Хочу заспокоїти тих мешканців, які регулярно сплачують за воду, що згідно санітарно-гігієнічних норм не маємо права відключати населення від водопостачання та водночас ми можемо обмежити водопостачання та водовідведення і тут ми можемо застосувати проти будинків-боржників в частині водовідведення – відключення.

– Чи співпали Ваші уялення про роботу заступника міського голови з реаліями?

– До цього я не працював у державних структурах, але співпрацював з ними. Що можу сказати, рівень швидкості прийняття рішень відрізняється, бо така складова, як бюрократична машина ще залишається. Десь треба зібрати необхідні підписи, переконатися, що все враховано. Звісно, моя теперішня посада кардинально відрізняється від тих, які я обіймав до цих пір. Зовсім змінилася специфіка роботи. Я довго обдумував пропозицію роботи у міській раді, радився з дружиною, зважув всі «за» і «проти». Вже зрозумів, що ця робота 24 на 7, і вона впливає на особистий простір.  Мій стиль життя змінився дуже.

– Якою є співпраця з депутатським корпусом?

– З депутатами у мене живий, конструктивний діалог. Розуміємо їхнє бачення, вони дослухаються до наших зауважень.  Засідання комісій перед сесією проходять толерантно в робочій атмосфері. Компроміси народжуються в дискусіях.

– Що найважче у роботі?

– Взимку, коли газовики почали відключати боржників від газопостачання я особисто їздив з ними до опівночі й слідкував, щоб людям відновили подачу газу. Хоча з керівником газовиків ми дійшли порозуміння, контроль я залишив за собою.  Нівелювання часових рамок – ось мабуть, найважче. Я встаю о 6.00 год., а коли закінчиться робочий день я не знаю. Попит на зміни в місті Стрию  й ОТГ  великий. Люди дуже хочуть змін. Закарбувалося в пам’яті, як протягом перших 3-4 місяців пересічні громадяни без кінця приходили, щоб поспілкуватися. Фактично щодня був прийом громадян у всіх заступників. З пропозиціями, проханнями, зауваженнями.  Вони відчули, що нова влада відкрита, готова до дискусії, немає бар’єру: я влада – люди ніхто.  Найбільше нарікань на роботу так званих ЖЕКів, застарілі комунікації, відсутність парків, скверів тобто комфортних відпочинкових зон.

– Ви, зазвичай, наступаєте на власні граблі чи вчитеся на чужих помилках?

– Звісно, мудра людина старається вчитися на чужих помилках та з іншого боку та людина, яка нічого не робить не набиває гуль. Стараюся набиратися досвіду від інших та не без того, що набиваю собі гулі. Коли наполегливо працюєш буває й таке, що приймаєш помилкове рішення й потрібно це визнавати.

– Багаточисельні кіоски, так звані МАФи, які погодьтеся, не додають галицького шарму Стрию, чи зазнають змін?

– Є частина мешканців, які справді скаржаться на МАФи. Але вони є й потрібно розбиратися у кожному конкретному випадку наскільки все законно. Якраз, 24 червня на черговій сесії міської ради ми затверджуватимемо комплексну схему розташування МАФів, тимчасових споруд. Звертатимемо увагу на зовнішній вигляд і розташування у тій чи іншій локації. До жовтня місяця ми маємо закінчити формування цієї комплексної схеми із затвердженням конкретних місць: де вони можуть стояти, де категорично – ні. Не забуваймо, що це підприємницька діяльність. Люди вклалили кошти і тепер це їхній основний заробіток. Але зовнішній вигляд, дійсно має відповідати архітектурним вимогам. Затвердимо загальні правила і вимоги до технічних складових.

– Одне з ноу-хау в місті – це паркомати. Є прихильники, є противники. Що пропонує влада стриянам?

– Тема паркування для нас досить складна. Те, що її треба втілювати – це однозначно. Але треба її робити правильно. Дискусій було багато серед самих заступників. Це не буде збір коштів, як пишуть у соцмережах «доброзичливці», а насамперед, впорядкування транспортного руху в місті. У нас окрім паркоматів буде своя муніципальна інспекція з паркування. Ми вже набрали людей, які проходять навчання, закуповуємо спеціальні програми для інспекторів паркування де вони матимуть доступ до бази даних реєстрації автомобілів по номерних знаках і смежитимуть не лише за тим, чи людина заплатила за паркування, а за тим, чи водій не порушив правила паркування, особливо в центральній частині міста. Бо культура водіїв часто кульгає. Інспектори будуть наділені такими повноваженнями, як миттєве реагування на порушення правил дорожнього руху у площині: стоянка, зупинка, паркування та несплата за паркування у спеціально відведених майданчиках і кошти зі штрафів будуть йти безпосередньо у міський бюджет.

– Коли буде впорядкована ситуація зі стихійною торгівлею навколо центрального ринку?

– Зараз будується багато торгових центрів і вони чекають підприємців. Потрібно витримати конкуренцію і ми її витримаємо.  Центральний ринок впорядкований і комфортний як для продавців так і для покупців. Найголовніше, що ціна оренди торгових місць не є високою. Плануємо перебудувати нашу так звану «гуманітарку». Вигляд її морально застарілий. Буде здійснено реконструкцію й головною моєю вимогою є те, що там мають бути комунальні вбиральні. Що стосується підприємців поза ринком, то прийшов той час, коли вулицю Торговицю, Кравецьку, Зелену потрібно звільняти від торгівлі. До речі, час локдауну, карантину продемонстрував, що тільки на ринку можна забезпечити санітарно-гігієнічні умови. Рухаємося у тому напрямку, щоб місто наше мало європейський вигляд, щоб все відбувалося цивілізовано. Ринок був і залишиться. Працюємо з підприємцями, щоб надати їм місця на території ринку. Ведуться не прості дискусії. Каменем спотикання є офіційна підприємницька діяльність, сплата податків. Люди, які не хочуть їх сплачувати, не хочуть змін, тому й існує стихійна торгівля за межами ринку. З цим явищем має боротися поліція. Наша принципова позиція у правовому полі – всі, хто хоче торгувати мають бути зареєстровані, як фізична особа підприємець, оскільки це є податки, які наповнюють місцевий бюджет. Є наповнення бюджету, можна тоді будувати дороги, парки, не забуваймо, що у нас є медицина, освіта, культура, дошкільні заклади де потрібне відповідне фінансування.

– Ваше життєве кредо.

– У житті все змінно. Незважаючи на зону відповідальності, яку ти взяв на себе потрібно бути людиною. Повага і людяність.

Розмовляла Наталія КАРПЕНКОВА.

Фото автора.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: