Михайло ЦИМБАЛЮК: «Нас восени очікує економічна криза! Лише єдність проукраїнських сил у владі зможе мінімізувати її наслідки»

Нещодавно Дрогобиччину відвідав голова Львівсь­кої організації ВО «Батьківщина», депутат Верховної Ради від ВО «Батьківщина» Михайло Цимбалюк. В офісі Дрогобицької партійної організації народний обранець  зустрівся із представниками  місцевих ЗМІ.

Політик проаналізував економічну та політичну  ситуацію в області та Україні загалом. Пропонуємо вашій увазі основні тези його виступу.

Вперше за роки незалежності – уряд без програми дій!

Володимир Зеленський – перший президент України, який має повноту влади, що дає йому можливість навести лад у країні та виконати всі передвиборчі обіцянки. Натомість, ще до епідемії Covid-19, країна мала 70 млрд грн непоступлення в бюджет. Денис Шмигаль не зумів сформувати команди,  немає міністра освіти у той час, коли проводиться ЗНО! Міністра екології призначили тільки тепер. Немає першого віце-прем’єра, взагалі невідомо, хто може у випадку відсутності  Дениса Шмигаля виконувати обов’язки прем’єра!

Але найстрашніше – це відсутність  плану дій щодо виходу із кризової ситуації. Дає надію лише те, що все  ж глава держави визнає помилки – він звільнив Олексія Гончарука, тепер критикує дії Дениса Шмигаля.  Але те, що парламент не підтримав  програму уряду – поганий сигнал для наших міжнародних партнерів та ознака розколу у монобільшості. Причина – розбіжність цієї програми із Меморандумом, який нещодавно Україна підписала із МВФ. Зобов’язання перед МВФ, які взяла на себе влада, не витримують жодної критики і несуть ряд загроз, серед яких – збільшення комунальних тарифів для населення, підвищення штрафів аж до позбавлення майна і житла громадян через заборгованість за комунальними платежами!

Також Меморандум передбачає формування судової гілки влади виключно  іноземцями без впливу українців, тобто Україні загрожує перехід під зовнішнє управління! А на додачу – замість обіцяних МВФ 12 млрд доларів – тільки короткострокова програма на протидію коронавірусу в сумі 5 млрд доларів! Нагадаю, Україні лише цього року потрібно повернути 8 млрд доларів боргу! Через ці причини певна частина народних депутатів, в тому числі моно­більшості,  не проголосували за програму дій уряду. Це дуже три­вожний сигнал. Уряд сьогодні працює без програми, без імунітету, без повної комплектації!

Безробіття та трудова міграція

Станом на сьогодні  маємо 450 тисяч безробітних, а за іншими неофіційними даними –  від 3,5 до 4 мільйонів! Чому така велика кількість? Бо в нас було неофіційне працевлаштування, і ці люди, які отримували зарплати в конвертах, зараз звільнені. Згідно з останніми даними статистики вже більше людей повернулася знову в Польщу, аніж на початку епідемії приїхали в Україну.

Вони змушені виїжджати, тому що всі задекларовані  обіцянки фінансової підтримки та звільнення від сплати податків малого і середнього бізнесу, які давала влада –  в реальності не виконуються!

Розбалансованість системи державної влади

Влада переживає кадровий голод. Нові обличчя, які замінили професіоналів, не дають собі ради. Це почали визнавати уже й на вищих  рівнях влади. Зокрема, про проблему кадрів говорить і голова фракції від «Слуги Народу» у ВР Давид Арахамія.  Тож, цілком можливо, що  в найближчій перспективі матимемо ще один уряд, але уже сформований за професійними критеріями з представниками різних парламентських фракцій.  Такий уряд справді може стати урядом порятунку  країни  і  ВО «Батьківщина» готова долучитися до його формування.

Про соціальні стандарти і де на це взяти гроші

Із  програми «Новий курс України»  ВО «Батьківщина», з яким партія йшла на вибори, вдалося втілити лише деякі її пункти щодо соціальних стандартів.

Ті підвищення пенсії, які маємо зараз – комусь 100 грн, а комусь і 20 грн – навіть не покривають зростання  цін!   Немає обіцяних зарплат вчителям. Немає збільшення зарплат лікарям. Підняли платню тільки тим медикам, які контактують з хворими на Covid-19. Але ж ризику інфікуватися піддаються зараз практично всі медпрацівники!

Влада питає:  «А де брати гроші?».  Відповідь проста: поверніть 70 мільярдів, які  є на рахунках «Нафтогазу» – це ті гроші, що люди сплатили за  підвищені тарифи на газ.

Друге джерело: всі пам’ятають, як Ігор Уманський, міністр фінансів ще попереднього уряду,  заявив про недоотримання в держбюджет 10-12 мільярдів гривень щомісяця через маніпуляції із ПДВ.  Незважаючи на створення тимчасових слідчих комісій, це питання не вирішене і по сьогодні.

А саме ці гроші могли б іти на підняття соціальних стандартів, підвищення пенсій в тому числі!

Про приватизацію стратегічних підприємств

Ще одна загроза  підписання угоди з МВФ – те, що Україна зобов’язується продати стратегічні державні об’єкти. Десь ще можна оправдати продаж збиткового «Укрспирту». А от, візьмімо Одеський припортовий завод, який справді несе «золоті яйця» для бюджету?! А «Укртрансгаз»? Його «розчленували» – один транспортує, другий розподіляє. Так тут навіть не про приватизацію, а про концесію йдеться! Це щось подібне, як взяти в оренду авто, їздити скільки заманеться, а потім, коли воно вже розбите – повернути без будь-яких відшкодувань. Але найстрашніша річ, коли під час війни  хочуть продавати підприємства «Укроборонпрому»!

Про гральний бізнес

Фракція  ВО «Батьківщина»  виступає проти закону  про гральний бізнес, який намагається «протиснути» влада. Цей закон знову поверне горе у сім’ї з ігроманами. Бо він не про казино та готелі 5 зірок, як раніше декларувалося, а про повернення «одноруких бандитів» у наші міста – і в Дрогобич, і в Борислав, і в Трускавець –  для цього лише необхідно мати зал площею від 200 кв. м. Цього не можна допускати, бо це збагачення окремих осіб за рахунок біди в багатьох українських сім’ях.

Адмінреформа без врахування думки людей

Децентралізація – одна із найуспішніших реформ попередньої влади.   Але, на жаль, теперішня влада завершує зміну адміні­стративно-територіального устрою, незважаючи на думку громад та представників місцевого самоврядування. Обласні ради усунуті від процесу формування ОТГ, за людей усе вирішили в обл­держадміністраціях та уряді. Проводиться процес укрупнення районів (на Львівщині їх має бути 7 замість 20), але, при цьому, ніхто не знає – залишаться районні ради чи ні, які вони матимуть повноваження, чи обиратимуть їх 25 жовтня?

Що далі?

Восени нас очікує економічна криза, яка може паралізувати всі напрямки, в тому числі і банківську систему. Можемо мати проблему з виплатою пенсій  та заробітної платні працівникам бюджетної сфери, вчителям зокрема. Для представників чинної влади та глави держави, вже стає очевидним  вибір: або й надалі іти з командою, яка є непрофесійною, немає управлінського досвіду і нездатна проводити реформи, а тільки руйнує економіку, або запросити, так як ми це пропонуємо, всіх керівників парламентських фракцій  і сказати: «Ми хочемо виживати в цій державі  і бути цивілізованою нацією. Давайте всі об’єдну­ватись, незалежно від політичних програм, і створювати уряд, можна сказати, національного порятунку. Тоді кожен бере свою ділянку роботи, розуміючи, що це  може навіть коштувати політичного майбутнього, але робити все можливе, щоб зберегти хоча те, що ще можна зберегти.

Із огляду на надскладну економічну ситуацію, яка тільки поглиблюється, Михайло Цимбалюк закликає усіх громадян на місцевих виборах 25 жовтня підтримати гідних та мудрих професіоналів, які чітко розуміються на місцевому самоврядуванні та господарці.  Інакше ради ми не дамо.

  Підготувала   Вікторія ІЛЬКІВ.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

НОВИНИ КРАЮ.

Стартувала нова соціальна ініціатива «Добра шафа»