1911 – 2011: Славетна історія галицького клубу

(Продовження. Початок http://fortuna-gazeta.com.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=1219&Itemid=4)

IV Розділ: Відродження «Скали»

На початку 1989 року під тиском громадськості та за підтримки міського спорткомітету, який багато років очолював Василь Коханчик на хвилі національного відродження було відновлено футбольний клуб «Скала».

Першим президентом клубу став Володимир Бурій, якому допомагав відомий далеко за межами Стрийщини футбольний фахівець Микола Зелінський. Дебютувала команда в II обласній лізі.

Склад команди: воротарі – Зеновій Кізима, Олексій Мінець, Григорій Олійник, захисники – Микола Лешко, Микола Дмитришин, Ярослав Попадинець, Святослав Дідун, Ігор Брікнер, Роман Контар, Богдан Попів, Зеновій Тимчишин, Василь Собко, Іван Коштура, півзахисники – Василь Берездецький, Ярослав Музика, Олександр Курсік, Володимир Волков, Мирон Волянський, Віктор Куричко, Олег Білецький, Руслан Бойко, Ярослав Чехов-ський, Володимир Іванчуков, нападники – Дмитро Петрухін, Віктор Кіченок, Володимир Бурій та інші.

У сезоні 1989 року у своїй групі «Б» футболісти стрийської «Скали» посіли друге місце і разом з командами «Зоря» і «Медик» (Моршин), а також з лідерами групи «А» –«Сокіл» (Золочів), «Сокіл» (Лисятичі) та «Явір» вийшли у фінальний турнір. Переможцем турніру став «Медик», «Зоря» зайняла друге місце. Ці команди перейшли у першу обласну лігу.

«Скала» посіла останнє, шосте місце у фінальному турнірі. Вже у наступному сезоні – 1990 року стрийська «Скала» за декілька турів до завершення чемпіонату області достроково стала переможцем II обласної ліги і здобула право в наступному сезоні виступати в I обласній лізі.

Два роки потому,  через скрутне фінансове становище, футбольний клуб «Карпати» (Кам’янко-Бузька) здобувши право виступати у I українській лізі, відмовився від участі і завдяки голові Стрийської міської об’єднаної ради Роману Шрамов’яту та його тодішньому заступнику Михайлу Гладію, це право отримала футбольна команда «Скала» (Стрий), яка незабаром дебютувала у I українській лізі (група «Б»).

Потрібно відзначити, що протягом всієї непростої історії існування ФК «Скала» (Стрий) у роки незалежності України, починаючи з 1991 року і до наших днів і команда, і центральний міський стадіон «Сокіл» отримували постійну посильну допомогу міської влади.

У складі тодішньої стрийської команди виступали: воротарі – Богдан Стронціцький, Юрій Вірт, Данило Ріхард, Андрій Гайдук, захисники – Сергій Романишин, Дмитро Михайлов, Тарас Павліш, Ігор Мачоган, Володимир Когут, Андрій Грінер, Володимир Вільчинський, півзахисники – Анатолій Петрик, Віталій Шевчук, Михайло Кутельмах, Роман Гнатів, Михайло Стопець, Віктор Сидоренко, Андрій Паршиков, Богдан Мазур, Василь Івахнюк, В’ячеслав Піньковський, Василь Бігун, Сергій Данів, Віталій Шумський, нападаючі – Андрій Покладок, Володимир Ковалюк, Микола Закотюк, Василь Кардаш, Андрій Мазур, Богдан Бандура. Президент клубу – Володимир Бурій, головний тренер – Михайло Вільховий, начальник команди – Микола Зелінський, який відіграв важливу роль у становленні команди.

Свій перший матч у I українській лізі  «Скала» провела у Стрию проти ужгородського «Закарпаття». Ця гра закінчилася унічию – 0:0. У цьому сезоні стрияни набрали 31 залікове очко і розділили четверте-шосте місця серед 14-ти команд разом з ужгородським «Закарпаттям» та білоцерківською «Россю».

Найкращим бомбардиром у стриян став Василь Кардаш – 6 м’ячів. Справжній фурор стрийська «Скала» створила у Кубку України – 1992 року. У 1/32 Кубку України футболісти Стрия мінімально здолали опір вінницької «Ниви», далі в 1/16 у Луганську сенсаційно переграли вищоліговий «Зоря-МАЛС» 1:2 (голи на рахунку Василя Кардаша та Богдана Бандури).

В 1/8 Кубка України на стриян очікувала футбольна баталія з володарем Кубка Володарів Кубків 1975, 1986 рр., Суперкубка УЄФА 1975 року, 13-ти разовим чемпіоном СРСР, 9-ти разовим володарем Кубка СРСР – київським «Динамо».

Перша гра, яка відбулася у Києві на Республіканському стадіоні, принесла сенсаційний результат – 1:1 (гол на рахунку Василя Кардаша). Матч-відповідь у Стрию викликала неабиякий інтерес у вболівальників не тільки Західної України. За різними даними на матчі були присутні від 17 до 19 тисяч глядачів.

І це при тому, що стрийський стадіон «Сокіл» на той час вміщував всього- на-всього 7 тисяч 200 глядачів. У I таймі стрияни зусиллями Віктора Сидоренка вийшли вперед (43 хв.). У II таймі імениті суперники раз по раз атакували ворота господарів і на 53-й хв. зрівняли рахунок.

А у додатковий час гол Олега Саленка приніс киянам важку, вимучену перемогу – 1:2. У подальшому стрийський клуб очолювали: Зеновій Хоркуца, Богдан Кобрин, Анатолій Барабасевич, Віталій Сєргєєв, Ігор Куль, Володимир Фек та Зіновій Карпінський. 

{mosimage}А тренували стриян: Андрій Карімов, Юрій Шулятицький, Олексій Кухар, Юрій Смєрдов, Роман Покора, Олег Бенько, Богдан Бандура, В’ячеслав Мавров, Микола Дмитришин. У першiй половині 90-х стрийська «Скала» провела свої дебютні міжнародні, товариськi матчі з польськими та угорськими командами.

У 1996 році стрийський клуб припинив своє iснування через фінансові труднощі. У 2001 році році зусиллями міської влади та Володимира Фека футбольну команду у Стрию було відроджено. Футбольний клуб «Газовик» (Комарне) переїхав до Стрия, де об’єднався з місцевою командою «Газовидобувник-Скала», яка виступала у першості Львівщини. Так було створено футбольний клуб під назвою «Газовик-Скала» (Стрий), який зайняв місце комарненського «Газовика» в групі «А» II ліги чемпіонату України.

З приходом на тренерський місток досвідченого Богдана Бандури, якому допомагав стриянин В’ячеслав Мавров, команда почала демонструвати результативну та змістовну гру, наслідком якої стала боротьба за вихід у першу лігу чемпіонату України. Головним суперником стриян за підвищення у клаci був ФК «Поділля» (Хмельницький). В сезоні 2003/2004 рр., здобувши вольову, мінімальну перемогу у домашньому поєдинку над хмельницькими футболістами – 1:0, «Газовик-Скала» посів I місце в групі «А» II ліги та підвищився у класі. Ось хто «кував» перемогу у формі стрийської «Газовик-Скали»: Ігор Вітів, Ярослав Годзюр, Любомир Гальчук, Сергій Романишин, Віталій Шукатка, Юрій Войтович, Роман Галун, Микола Баглай, Ростислав Горецький, Андрій Ільчишин, В’ячеслав Котляр, Павло Котовенко, Ігор Краївський, Євген Кубрак, Степан Маковійчук, Володимир Мубінов, Андрій Ніканович, Роман Піцур, Олег Теплий, Дмитро Трухін, Юрій Удич, Володимир Бобилєв, Роман Гнатів, Роман Толочко, Павло Онисько. Президент клубу – Володимир Фек.

Головний тренер – Богдан Бандура, другий тренер – В’ячеслав Мавров. На сезон 2003/2004 рр. також припадає блискуча перемога стрийської команди  над вищолiговим футбольним клубом «Зiрка» (Кіровоград) – 1:0 у матчі на Кубок України. У 2005 році «Земляцтво Стрийщини» виділило 500 тисяч гривень на реконструкцію Стрийського центрального міського стадіону «Сокіл». По завершенні чемпіонату сезону 2005/06 у першій лізі (6-е місце) через фінансові труднощі «Газовик-Скала» припинив своє існування. Виходом стало створення футбольного клубу «Львів» з новим президентом і місцезнаходженням.

ТзОВ «Футбольний клуб «Львів» зареєстровано 22 травня 2006 року, а вже наступного дня у Києві близько 15-ї години засідання Бюро ПФЛ України прийняло рішення про визнання «Львова» правонаступником «Газовика-Скали» у I лізі. Стрийська команда втратила статус професіональної і відновила існування лише у 2007 році, коли отримала фінансову підтримку від генерального директора ТзОВ «Екран» Зіновія Карпінського, взявши назву «Скала-Екран». Проте, на початку 2008 року через брак коштів, підприємство відмовилося самотужки утримувати команду. Сезон 2009 року клуб розпочав під традиційною назвою «Скала» у прем’єр-лізі чемпіонату Львівщини, де виступало 10 клубів.

Натомість зусиллями добре відомих далеко за межами Стрийщини бізнесменів та меценатів Миколи Кмітя та Всеволода Біласа у II українській лізі з’явилася нова команда – ФК «Скала» (Моршин). ФК «Скала» був  зареєстрований у Моршині, проте свої домашні матчі проводив на стадіоні «Сокіл» у Стрию. Головним тренером працював тоді заслужений тренер України Олександр Томах. У лютому 2011 року ФК «Скала» (Моршин) було перейменовано у ФК «Скала» (Стрий). Президент ФК «Скала» – Микола Кміть, директор ФК «Скала» – Олександа Кравчук.

Тренує футбольну команду «Скала» (Стрий) відомий у минулому тренер вінницької «Ниви» та юнацької збірної України. Володимир Рева. Допомагає йому тренувати футболістів майстер спорту України, екс-гравець львівських «Карпат», стриянин Анатолій Петрик. Навесні 2011 році підписали контракт з київським «Динамо» гравці юнацької збірної України: Олександр Єрмаченко та Олександр Чорноморець.

Склад команди: «Скала» (Стрий): воротарі – Василь Шпук, Олександр Михалевич, В’ячеслав Левицький; захисники – Михайло Басараб (капітан команди), Василь Білий, Сергій Жиловець, Олексій Лазебний, Юрій Мазур, Василь Олійник, Вадим Олійнич, Ярослав Сухоцький, Тимур Рустамов, Роман Козак; півзахисники – Тарас Бутрак, В’ячеслав Воронін, Юрій Голіней, Віталій Дністрян, Назар Кміть, Володимир Пришнівський, Юрій Антонів, Сергій Рева, Євген Сиващенко, Георгій Яворський; нападаючі – Андрій Ковальчук, Роман Копистинський, Василь Коропецький, Василь Лаврінок, Максим Марченко, Віталій Дністрян, Богдан Скоцький та Дмитро Ширай.

До речі у складі ФК «Скала» (Стрий) виступають два гравці молодіжної збірної України: Сергій Жиловець та Назар Кміть. На протязі усього сезону ФК «Скала» продемонстрував цікавий, комбінаційний, атакуючий, динамічний та результативний футбол. Хотів би відзначити, що підопічні Володимира Реви у цьому чемпіонаті посіли 7-е місце. У 22 календарних матчах команда «Скала» (Стрий) здобула 10 перемог, 5 матчів звела унічию та 7 разів залишала поле переможеною. У ворота суперників забили 26 м’ячів, у власні пропустила 19 м’ячів. Мета у стрийської команди одна – перша українська ліга, при цьому показувати динамічний, комбінаційний, атакувальний та результативний футбол.

Слід відзначити, що вболівальники стрийського футболу впевнені, що славні перемоги нинішнього покоління стрийської «Скали» ще попереду…

Виступи ФК «Скала» та «Газовик-Скала» у ПФЛ України:

Михайло Олійник, фото автора та з архіву автора

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: