101 РІЧНИЦЯ ВШАНУВАННЯ ПАМ’ЯТІ ГЕРОЇВ КРУТ. ГЕРОЇ КРУТ У НАШІЙ ПАМ’ЯТІ…

15 січня 2007 року Президент України Віктор Ющенко видав наказ «Про вшанування пам’яті Героїв Крут» з метою виховання у громадян, особливо молоді, поваги до історичного минулого Українського народу та у зв’язку з 89-ю річницею героїчної загибелі юнаків у бою під Крутами. З тих пір, щороку 29 січня у всіх куточках України відзначають нову героїчну сторінку в історії українського визвольного руху – бій під Крутами.

Стрийщина відзначила День пам’яті Героїв Крут різноманітними заходами. Так, у всіх школах Стрия відбулися тематичні уроки. Працівники відділу 1-4 класів Центральної міської дитячої бібліотеки ім. В. Стефаника здійснили бібліовізит до учнів 3 класу СЗШ №6 та провели історичну бесіду  «Крути – історія наша і слава».  На абонементі відділу обслуговування ЦБ  ім. М. Шашкевича оформлено тематичну експозицію Український календар «Крути – бій за майбутнє». Виставку приурочено 101 річниці подвигу українських юнаків під Крутами. Користувачі бібліотеки мали змогу ознайомитися з літературою, представленою на виставці.
Працівники відділу культури Стрийської РДА після виробничої наради, 29 січня, також перегорнули цю трагічну сторінку, яка сколихнула і пробудила всю Україну. Перегляд документальних кадрів і слова пісні та поезії не залишають байдужим. Юнаки, які показали приклад мужності, відданості й незборимості духу викликають повагу та захоплення, яке десь перегукується і з сьогоденням. Сила духу й патріотизм українцям мабуть, що передається генетично і одвічне прагнення мати незалежну державу й нині відстоюють нащадки тих, хто 101 рік тому стійко й фанатично захищав рідну землю.
«Бій під Крутами – це героїчна й водночас трагічна подія. Вона знаменувала початок нової епохи національного пробудження українців, усвідомлення права жити на власній землі та святого обов’язку – боронити її. Визначально, що ця жертовна любов зародилася в серцях молодих людей – найкращих представників українського студентства. Тож, схилімо голови в хвилині скорботи в пам’ять про тих, хто боронив незалежність України ціною власного життя», – зазначила начальник відділу культури Юлія Курилишин.
Бібліотечні працівники району до цієї дати презентували книжково-ілюстративну виставку «Бій під Крутами – символ патріотизму і жертовності».
Вшановуючи пам’ять героїв Крут, 26 січня в Народному домі села Гірне відбулася година спілкування «Ці хлопці до загибелі стояли, бо Україну й волю захищали». Ведучі заходу розповіли про криваві сторінки історії, наголосили на тому, що вже хоч і минуло стільки часу від дня трагічної загибелі студентського куреня під Крутами, але нам знову доводиться обороняти власну незалежність ціною людських жертв. Згадали Героїв Небесної сотні та всіх українців, хто в різні роки, не шкодуючи свого життя, виборював свободу України. Діти декламували патріотичні вірші, присвячені героям Крут.
Пам’ять загиблих героїв вшанували хвилиною мовчання, запаливши свічку.
У Добрянській СЗШ І-ІІ ст. провели ряд заходів, присвячених Дню пам’яті героїв Крут. 28 січня педагогами-організаторами Л. Давидою та Г. Киринчук проведено загальношкільну лінійку «Крути – символ героїзму українського юнацтва». Цього ж дня прес-центр школи випустив шкільний інформаційний вісник «Трагедія Крут: крізь призму минулого і сучасного».
У вівторок, 29 січня учні 5-9 класів разом із вчителем української мови та літератури Л. Соколик, вчителем історії В. Зубрицьким та педагогами-організаторами Г. Киринчук та Л. Давидою вирушили до сільської книгозбірні, де спільно з бібліотекаром с. Добряни Л. Лесів провели патріотичний урок історії «Крути – молода кров». «Світова історія знає багато жертв в ім’я ідей, але аналогічної Крутам не було. 29 січня 1918 року біля невеличкої станції Крути на Чернігівщині сталась трагедія, яка сколихнула, пробудила всю Україну. У цей день жменька юнаків у нерівному бою віддала своє життя, але відстояла честь України», – розповіла Л. Лесів.
Вчитель історії В. Зубрицький детально зупинився на передумовах бою молодих патріотів. Упродовж заходу лунали патріотичні вірші у виконанні учнів 5-9 класів. Підсумовуючи виступ, учитель української мови та літератури Л. Соколик наголосила, що подвиг молодих українських героїв, які віддали своє життя заради світлого майбутнього України, загинувши на станції Крути, багато в чому нагадує подвиг Небесної сотні та «кіборгів». Наприкінці заходу провели флешмоб «Бій під Крутами – бій за майбутнє!». Організатори сподіваються, що в пам’яті учнів назавжди залишиться подвиг студентів, що полягли під Крутами в боротьбі за вільну Україну.
Учні Стрілківської СЗШ І-ІІІ ст. вшанували Героїв Крут лінійкою пам’яті «Ніколи Україні не забути цих юних душ нескорений політ» та флешмобом «Тризуб єднає». Школярі переконані, що подвиг студентів-крутян став символом мужності та беззастережної любові до Батьківщини. Битва під Крутами – одна з визначних сторінок історії України, яку ми маємо пам’ятати.

У кінотеатрах стартував показ художнього фільму «Крути 1918». Ця стрічка знята за реальною історією бою на залізничній станції Крути. На тлі доленосних подій в країні двоє братів Андрій і Олекса Савицькі закохуються у чарівну дівчину Софію. Більшовики підступають до Києва, місто наповнене «червоними» агентами. Уряд УНР кидає на боротьбу з ворогом усі боєздатні частини армії, включно з юнкерами і студентами. Чотири сотні юнаків, серед яких Андрій і Олекса, стають проти 4-тисячного добре озброєного війська. Хто вже встиг подивитися фільм, стверджують, що це хороший і якісний екшин, який сподобається людям різного покоління.
Читаймо, дивімося, пізнаваймо, цікавмося і тоді знатимемо історію України, яку десятиліттями замовчували, перекручували, знищували, переписували. Ми і наші діти гідні знати правду. Крути – вас не забути…

Наталія КАРПЕНКОВА.
Фото із соцмережі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: