Що таке артеріальна гіпертонія?

Артеріальною гіпертонією (АГ), згідно з рекомендаціями ВООЗ та Міжнародного товариства боротьби з АГ, вважають стійке зростання рівня систолічного артеріального тиску (АТ) – 140 мм Hg і вище чи рівня діастолічного (АТ) – 90 мм Hg і вище.

АГ є найпоширенішим захворюванням серцево-судинної системи. За даними епідеміологічних досліджень підвищені цифри АТ в розвинутих країнах виявляють у 25-30% дорослого населення, а поширеність стійкої АГ становить 12-15%. АГ – визнаний фактор ризику ішемічної хвороби серця та інфаркту міокарда, основна причина розвитку хронічної серцевої недостатності та порушень мозкового кровообігу. На частку АГ припадає до 50% усієї смертності від серцево-судинних захворювань.

Що впливає на прогноз у хворих на АГ?

Серцево-судинні захворювання розвиваються переважно за таких факторів ризику:
— підвищення АТ;
— вік понад 55 років для чоловіків та понад 65 років для жінок;
— куріння, зловживання алкоголем;
— гіподинамія;
— гіперхолестеринемія;
— підвищення рівня холестерину в крові;
— цукровий діабет;
— сімейний анамнез стосовно серцево-судинної патології: серцево-судинні захворювання в молодому віці у членів сім’ї;
— надмірне вживання кухонної солі;
— абдомінальне ожиріння (окружність талії понад 102 см у чоловіків та 88 см – у жінок);
— вміст С-реактивного протеїну в крові понад 1 мг/дл.

Найвищий ризик щодо ускладнень або летального кінця мають особи із такими супутніми захворюваннями:
— цукровий діабет;
— цереброваскулярні захворювання (ішемічний інсульт, геморагічний інсульт і т. ін.);
— захворювання серця (серцева недостатність, інфаркт міокарда, стенокардія), стан після операції коронарної реваскуляризації тощо;
— захворювання нирок (діабетична нефропатія, ниркова недостатність);
— ураження периферичних судин;
— тяжка ретинопатія (геморагії або ексудати).

Як діагностувати АГ?
Артеріальна гіпертонія – це наслідок розладу роботи серцево-судинної системи, й тому варто пройти комплексне обстеження для виявлення конкретної причини АГ. Воно передбачає ультразвукову доплерографію, електрокардіографію (ЕКГ), електроенцефалографію (ЕЕГ), ультразвукове дослідження серця.

Отже, артеріальна гіпертонія є надзвичайно поширеним захворюванням, але своєчасна діагностика і адекватне лікування дають можливість суттєво зменшити ризик різноманітних ускладнень (інсультів, інфарктів і т. ін.) та збільшити тривалість життя.

Комплексне обстеження серцево-судинної системи можна здійснити у медичних закладах нашого міста. Воно передбачає як об’єктивне обстеження, так і інструментальне: флюорографію, загальні лабораторні обстеження крові та сечі, біохімічні обстеження крові (коагулограма, ліпідограма, сечовина, креатинін, електроліти і т. д.), при необхідності – ЕКГ, ультразвукове обстеження судин шиї та кінцівок, ЕКО серця, реоенцефалограма.

Коли починати лікування?

Після комплексної діагностики та обстеження фахівці призначають індивідуально підібране лікування та рекомендації щодо здорового способу життя. Контрольний огляд пацієнта проводиться за потреби, та не рідше 6 місяців, що дає змогу утримувати артеріальний тиск в межах фізіологічної норми.

Адекватне лікування всіх типів та стадій АГ дає змогу суттєво зменшити частоту виникнення ускладнень, а також утримувати рівень АТ в діапазоні фізіологічних величин норми. Надзвичайно високий тиск у водопроводі призводить до розриву металевих труб, тож уявіть, що може трапитися з еластичною судинною трубкою при надзвичайно високому внутрішньосудинному тиску.

Пацієнти, які регулярно контролюють стан серцево-судинної системи, підтримують свій організм у належній формі, завдяки чому ведуть активне життя. Контрольний огляд раз на 6–9 місяців та профілактичне лікування дають їм змогу реалізовувати всі свої плани стосовно роботи й особистого життя. В іншому разі серцево-судинна система рано чи пізно дасть збій, а це призведе до гіпертонічного кризу або навіть інсульту чи інфаркту.

У разі, якщо хворобу запущено, в організмі може одразу статися й не одна така судинна катастрофа. Зазначені критичні стани нерідко супроводжуються знепритомленням та іншими небезпечними симптомами, аж до виникнення коматозного стану. Тому набагато краще регулярно контролювати власний організм і за потреби своєчасно вдаватися до профілактичних заходів, аніж докладати величезних зусиль, щоб відновити нормальну життєдіяльність після «аварії» в судинному водопроводі.

У переважної більшості хворих до появи ускладнення АГ протікає безсимптомно. Як звичайно, за відсутності симптомів хворого непросто переконати в доцільності лікування. Тому в нашому місті з 15 по 29 травня 2017 року в медичних та великих торговельних закладах міста буде проводитись акція по вимірюванню артеріального тиску з метою раннього виявлення артеріальної гіпертонії. Прийдіть та виміряйте свій артеріальний тиск! Будьте здорові!

Підготували:
Демкович Н.М., лікар-кардіолог поліклінічного відділення Стрийської ЦМЛ,
Лагодюк Л.А., міський кардіолог – зав. кардіологічним відділенням Стрийської ЦМЛ

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: