Чорнобильська трагедія – незагоєна рана України

Приблизно о 01:23:50 26 квітня 1986 року на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції стався вибух, який повністю зруйнував реактор. Чорнобильська аварія – найбільша та наймасштабніша техногенна, екологічно-гуманітарна катастрофа в історії людства. В довкілля було викинуто велику кількість радіоактивних речовин потужністю в 300 Хіросім. І хоч минув вже 31 рік від дня страшної трагедії, Чорнобильська катастрофа для України до сьогодні залишається незагоєною раною. У вересні 2003 року на саміті СНД тодішній Президент України Леонід Кучма запропонував країнам-учасницям Співдружності оголосити 26 квітня Міжнародним днем пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф. Рада голів держав СНД підтримала цю пропозицію.

У середу, 26 квітня, в Україні урочисто вшанували пам’ять учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Вже традиційно, у Стрию місцеві ліквідатори аварії на ЧАЕС, переселенці із зони відчуження, усі, кого відносять до категорії «чорнобилець», пересічні стрияни збираються на мітинг-реквієм біля пам’ятного Хреста та статуї Матері Божої, які знаходиться на розі вулиць Дрогобицької та Шумлявщини. Пам’ятний Хрест встановлений з нагоди 10-х роковин аварії, для того щоб згадати тих, хто загинув у нерівній боротьбі з атомом.

Саме цього дня відбулася поминальна панахида, яку відслужив настоятель церкви Всіх Святих Українського Народу отець Іван Барабаш. Чимало людей нашого краю прийшли, щоб подякувати людям, які рятували весь світ від ядерної небезпеки, а також вшанувати їх пам’ять. До присутніх звернулися ліквідатори Чорнобильської аварії о. Іван Барабаш та голова громадської організації «Союз Чорнобиль України» Стрийщини Степан Михайлик.

«Сьогодні весь світ у скорботі у зв’язку з черговою річницею аварії на Чорнобильській АЕС. Минув вже 31 рік, але й на сьогодні це найстрашніша радіаційна аварія, яка зачепила долі мільйонів людей. Вона показала і силу, і безпорадність людського інтелекту. Наше місто втратило 73 ліквідаторів, а Стрийщина – 59. Усі вони ціною власного життя боронили нашу Україну від невидимого ворога. Ті, кому пощастило більше, втратили найцінніше – здоров’я», – відзначили виступаючі.

Також до усіх присутніх звернулися заступник голови Стрийської міської ради Роман Волинець та заступник голови Стрийської РДА Оксана Мелень, які зазначили, що жодна катастрофа XX століття не мала таких важких екологічних наслідків, як Чорнобильська.

«Щороку пам’яттю і серцем ми повертаємося до трагічних подій квітня 1986 року, коли розпочалась боротьба незахищених людей з радіацією. Минають роки, але чорний день Чорнобильської трагедії продовжує хвилювати людей: і тих, кого він зачепив своїм недобрим крилом, і тих, хто пізніше народився далеко від покривдженої землі.

Цей день не минув безслідно і ще довго ми будемо відчувати на собі його наслідки та чутимемо його чорні дзвони. Тому нам не можна забувати про те, що трапилося, і слід зробити так, щоб наші нащадки не забували про Чорнобиль і передавали пам’ять про нього наступним поколінням. Доземно схиляємося в подяці перед ліквідаторами цієї страшної аварії. Перед живими. Перед пам’яттю до часу померлих від радіаційного смерчу», – зазначили посадовці.

Хотів би зазначити, що 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС проходило планове виключення реактора, що тривало 20 секунд і було звичайною перевіркою електрообладнання. Проте, через декілька секунд в результаті різкого стрибка напруги стався хімічний вибух, в результаті якого в атмосферу викинуто близько 520 небезпечних радіонуклідів. Вибух був настільки потужним, що забруднення розповсюдилося на значні території не тільки України, а й Білорусі та Росії.

За офіційними повідомленнями, відразу після катастрофи загинула 31 людина, а 600 000 ліквідаторів, які брали участь у гасінні пожеж і розчищенні, отримали високі дози радіації. На превеликий жаль кожний десятий, який брав участь у цій ліквідації, відійшов у вічність. Згідно з офіційними даними, радіоактивне опромінення отримали майже 8 мільйонів 400 тисяч жителів України, Білорусі та Росії. Було забруднено близько 155 тисяч кв. км, з яких 52 тисячі кв. км – сільськогосподарські угіддя.

Ці території забруднені цезієм-137 і стронцієм-90 з періодом напіврозпаду в 30 і 28 років відповідно. Майже 404 тисячі людей були переселені, проте мільйони, як і раніше, живуть в умовах, коли залишкова дія, що зберігається, створює цілу низку небезпечних наслідків. 15 грудня 2000 року діяльність ЧАЕС як виробника електроенергії було припинено…

Після панахиди усі присутні запалили свічки пам’яті, а ліквідатори Чорнобильської аварії мали змогу в актовій залі Стрийського районного будинку культури переглянути стрічку «Розщеплені на атоми».

Михайло Олійник. Фото автора

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: