Читачі «Фортуни» про інвестиційну привабливість Стрийщини

Сьогодні поговоримо про інвестиційну привабливість Стрийщини. Як приклад вдалої інвестиції, можна навести німецьке підприємство ТОВ «LEONI», яке розташоване у Стрию, де з моменту його відкриття працює уже 4 тис. осіб, що значно покращило рівень зайнятості населення Львівської області загалом. Важливою є популяризація Стрийщини в Європі з метою активізації вкладення коштів у розвиток регіону, його підприємств, і, водночас, удосконалення законодавчої бази щодо впровадження інвестиційної політики. Основними чинниками, на які інвестор повинен звертати увагу у виборі нашого краю для інвестування, є: значний ресурсний потенціал; робоча сила; вільна територія для розташування підприємств; сприятливе для інвестицій розташування Стрия та району. Наші читачі висловили свою думку: Чи є Стрийщина привабливою для інвесторів?

Андрій Стасів, депутат Стрийської міської ради

Якби Стрий не був інвестиційно привабливим, то в нашому місті не було б такого зростання кількості підприємців, магазинів, кафе та новобудов. А якщо це все є, то і хтось, а саме підприємці, вважають, що місто має хороший потенціал. На мою думку, села довкола міста також з’явились через те, що місто є інвестиційним магнітом. Я взагалі за об’єднання нашого міста з довколишніми селами в один адміністративний об’єкт, оскільки заводи, які вже є на Стрийщині, і ще однозначно що будуть в майбутньому, потребуватимуть фахових працівників, як з міста, так і з сіл. Наші люди є за своєю суттю усі підприємцями і мають неабиякий підприємницький хист, але економіка України і економіка сусідніх європейських держав є неконкурентною, тому і відбувається масовий відтік фахівців та, в цілому, людей за кордон. Щоб бути інвестиційно привабливим містом, владі Стрия необхідно розробити концепцію інвестиційної привабливості. Влада повинна розробити систему пільг та тарифів для різних адміністративних та господарських послуг, що дасть місту конкурентну перевагу під час вибору інвестором локації для майбутнього розміщення своїх активів. Значним потенціалом володіє промислова зона Стрия, яка при правильному підході: наявній електрифікації, газифікації, транспортним під’їздам, може стати плацдармом для розміщення великих заводів та компаній. Влада повинна чути інвестора, але також чути і громаду міста. Збудовані заводи повинні бути екологічно безпечними, їх продукція має бути високої якості, в компанії повинна існувати справедлива система мотивації і конкурентна заробітна плата, персонал повинен працювати в умовах якісної системи охорони праці. Також необхідно максимально використовувати вигідне транспортне розміщення міста Стрий, яке знаходиться на перетині Європейських шляхів, що дає нам можливість будувати готелі та логістичні центри. Всі вище перелічені напрямки дадуть поштовх середньому та малому бізнесу міста обслуговувати працівників та дадуть можливість розвивати місто.

Юрій Комарницький, громадський активіст

З точки зору географічного положення Стрий безумовно інвестиційно привабливе місто. Проте для інвестора чи то іноземного, чи місцевого важливо, насамперед, стабільний курс валюти, гарантія вкладення його капіталів і стабільність подальшої підприємницької діяльності. А це може гарантувати «тверде» законодавче поле. А в Україні вже 25 років йде постійна реформа і постійні зміни в законодавчій сфері, що стосується інвесторів і оподаткування. Гроші люблять спокій. Саме тому ми в цьому питанні на 85 місці в світі поруч з Намібією. Негативним фактором є корупція у різних проявах. Скажімо: кожного разу, коли з’являється потенційний інвестор, починаються «каруселі». Місцеві чиновники виставляють свої умови. Зазвичай їх апетити переходять усілякі розумні межі. Вони вимагають включити в райдер свої особисті інтереси. Тому на Львівщині досі не збудований жоден сміттєпереробний завод. А це питання як ніколи актуальне. Відомо, що були десятки пропозицій по регіону з цього питання. Ще один фактор – це політичні ігри містечкового рівня. Коли певні особи-активісти, або партії, починають «накручувати» місцевих мешканців, лякаючи їх недоцільністю побудови, або шкідливістю того чи іншого нового заводу чи об’єкта. Для того щоб до нас пішов інвестор потрібно всім: і владі, і мешканцям працювати над привабливістю нашої території. Перш за все розвивати туризм, сферу відпочинку, рекреаційні зони. У нас чудова природа, прекрасна річка (зробити набережну, як на морі), лікувальні води (Моршин), є запущені парки – ось вам і перший напрямок, куди необхідно інвестувати. Другою не менш важливою сферою для інвестицій мало би стати побудова сучасного сміттєпереробного заводу. Такий, як наприклад стоїть у самому центрі Відня. І третій напрямок інвестування: у нас колись було сильна база машинобудування. Чому б не розпочати випуск електромобілів у Стрию. Як партнер може бути концерн «Леоні».

Оксана Новацька, студентка

Безумовно, Стрийщина є привабливою для інвестицій. Цьому сприяють як особливості природно-кліматичних умов і економічно-географічне положення нашого регіону, так і виробнича і наукова спеціалізація та наявність трудового потенціалу. Стрий, згідно з статистикою, входить сьогодні в групу тих регіонів, де існує сприятливий клімат для інвестицій. Є безліч напрямків, в які, як на мене, іноземці могли б вкладати кошти. Проте є ряд таких, які потребують інвестування в першу чергу. На сьогоднішній день багато людей з нашого регіону виїжджають закордон в пошуках роботи, тому в першу чергу інвестиції потрібно спрямовувати на створення нових підприємств чи заводів з метою збільшення робочих місць. Ще однією з пріоритетних галузей, привабливих для інвестування, є медицина. Сьогодні кожен другий українець скаржиться на погане самопочуття, тож попит на медичні препарати та послуги щорічно зростає. Хочеться, щоб в нашому місті був зроблений акцент на онкологічних та серцево-судинних напрямках та травматології. І ще одна сфера, яка також потребує інвестування в нашому місті – сфера дозвілля та спорту. На мою думку, Стрий пасе задніх в цьому напрямку в порівнянні з сусідніми містами. Волейбольні та дитячі майданчики, парки, розважальні комплекси для дітей та молоді, мовні школи – це те, чого сьогодні не вистачає в Стрию. Інвестиції в спорт можна розглядати як інвестиції в сферу здоров’я.

Петро Маковський, голова Спостережної ради КС «Вигода»

Не є таємницею той факт, що значна кількість підприємств в Україні існує переважно завдяки іноземним інвестиціям. Після кризи, яка розпочалася у 2008 р., інвестиційна позиція України, як зрештою і багатьох країн, значно знизилась. З метою розвитку економіки держави варто представляти той чи інший регіон України в такому вигляді, який був би привабливим для інвестора. Чи є Стрийщина привабливою для інвесторів? Так. Чудові комунікації та транспортні розв’язки. Наявність робочої сили і в разі збільшення іноземних інвестицій відповідно будуть створюватися нові робочі місця, що позитивно впливатиме на вирішення проблем зайнятості в місті та районі. У яку галузь могли б вкладати кошти іноземці? Інформаційні технології (ІТ), машинобудування, сільськогосподарський сектор. Щоб зацікавити інвесторів, перш за все потрібен план інвестиційного розвитку. Також потрібно брати участь у форумах економного розвитку. Системно проводити конференції інвестиційного розвитку у місті та районі. Інвестори матимуть можливість безпосередньо вивчити наші можливості, знайомитися ближче із владою, громадою, інфраструктурою. Переваги Стрия очевидні в порівнянні з сусідніми районними центрами. Маємо унікальне місце розташування. Маємо приклади успішних інвестиційних проектів. Це дозволяє бути більш переконливим.

Віталій Михайльо, депутат Стрийської міської ради

Питання іноземних інвестицій є актуальним не тільки для Стрийщини, а й для усієї України. Звісно, кожен регіон має свої особливості. Однозначно – процес залучення іноземних інвестицій потрібно активізувати і певним чином регулювати. Чим ми можемо зацікавити інвестора? Вигідне географічне положення, близькість до кордону з Польщею, сільськогосподарські угіддя, рекреаційний та туристичний потенціал. Насамперед, потрібно впливати на інвестиційний клімат в межах повноважень місцевих органів влади, максимально використовуючи місцеві переваги. Не зайвим є узгодження економічних інтересів потенційних інвесторів та господарського комплексу області. У нас є багато перспективних молодих людей, які отримали хорошу освіту і в змозі розробляти та реалізовувати різнопланові інвестиційні проекти, здійснення яких матиме вплив та стабілізацію економіки цілої області. На жаль відсутня належна промоція Стрийщини, а також підготовлених інвестиційних проектів та неефективна система державної підтримки інвестиційної діяльності на субрегіональному рівні. Зберігаються бюрократичні та корупційні перешкоди при підготовці і погодженні інвестиційних проектів, отриманні дозволів на користування земельними ділянками, державним та комунальним майном, здійснення окремих видів діяльності. У міжнародній практиці підвищення інвестиційної привабливості на місцевому рівні поширене також формування електронних інвестиційних атласів територій з доступною повноцінною інформацією про інвестиційні проекти, можливості та конкурентні переваги територій, стан підтримки і розвитку підприємництва та інвестиційно-інноваційних програм. Одним словом, цим мають займатися фахівці.

Розпитувала Наталія КАРПЕНКОВА

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: