Читачі «Фортуни» про те, чому досі не покарано нікого за вбивства на майдані

Однозначної відповіді на це питання ніхто не дасть. Жодна суха статистика щодо процесу розслідування та покарання злочинів проти Майдану не притупить біль постраждалих, родичів та близьких загиблих й кожного українця.

Спробуємо уявити масштаби роботи, які потрібно провести слідству. Врахуймо той факт, що досвіду розкриття масових розстрілів в Україні ще не було. Кожен випадок, кожна смерть вимагає допиту свідків і збору доказів, десятка експертиз. Але наближається четверта (!) річниця загибелі Небесної Сотні, а жодного винуватця досі не покарано. 

Мабуть ми ніколи не будемо задоволені результатами цих судів, адже наші побратими втратили на Майдані життя, а їхні вбивці, в кращому разі, отримають довічне, бо смертна кара у нас заборонена. В гіршому – будуть переховуватися в Росії. Стрий має двох лицарів Небесної Сотні – Андрія Корчака та Юрія Дяковського.

Під час Революції Гідності стрияни активно працювали у Штабі супротиву, чимало наших земляків місяцями тримали оборону Майдану в Києві. Ми запросили висловити свою думку на шпальті нашої газети тих, хто в першу чергу має право коментувати цю ситуацію.

Наталя ОЛІЙНИК, активістка Євромайдану

Ніхто не покараний, тому що влада не зацікавлена в оприлюдненні та покаранні винних, бо вона сама до цього причетна. Справу про вбивства на Майдані умисно затягують. Головні підозрювані вже давно втекли за кордон. Все, що влада говорить про розслідування на Майдані – це просто імітація, наче вона щось робить.

Свої своїх не здають! За розгін і побиття студентів, за перші смерті на Майдані – Сергія Нігояна, Михайла Жизневського, Юрія Вербицького та Романа Сеника, за Небесну Сотню повинні нести покарання ті, хто це зробив і ті, хто дав наказ на криваву розправу. Вони мають сидіти в тюрмі, а судді випускають їх під домашній арешт. За 4 роки після Майдану спромоглися посадити аж одного тітушку!

А обвинувачення висунуто 350 підозрюваним! Це не те, що бездіяльність правосуддя, це пряме ігнорування їхніх обов’язків та вимог родичів загиблих і всього народу покарати вбивць. Дуже хочу вірити, що винних покарають, але, на жаль, в Україні панує система безкарності і це сильно підриває віру в те, що вбивці відповідатимуть за свої криваві злочини. Система влади в країні майже не змінилася, як цього сподівався Майдан.

У ній залишилися люди із попередньої системи, яким не вигідне логічне завершення справи Майдану, незважаючи на незаперечні докази. Якби хоча б один високопосадовець втратив на Майдані когось зі своїх рідних, то справа не стояла б на місці. Я сподіваюсь, що в тюрму сядуть винні у кривавих розгонах Євромайдану.

Для цього потрібна політична воля влади, чесне правосуддя і обов’язкова наша участь – не маємо права мовчати про це, маємо наполегливо вимагати покарання винних. Звичайно головним винуватцем у розстрілах Майдану є Янукович, який тоді був Президентом і відповідав за все, що відбувалося в країні. Не менша «заслуга» і тодішнього міністра внутрішніх справ Захарченка.

Багато експертів кажуть, що у цій справі чітко прослідковується російський слід. Винуваті є! Але вони не покарані і невідомо коли будуть відповідати за скоєне. І чи взагалі будуть? І вже 4 роки минуло після Майдану, на сході країни йде війна, та попри все вірю в справедливість, в те, що правда буде відомою, а зло покаране! І щиро вірю в нашу перемогу!

 

Ольга СОЛОМАХА-КОРЧАК, сестра вбитого майданівця

Після Майдану, ще в лютому-березні 2014 року, багато доказів було знищено (відео, зброя, з якої стріляли). А багатьом винуватцям було дозволено втекти. За вбивства на Майдані в першу чергу мали би відповісти високопосадовці, люди, які давали накази (Янукович, Захарченко, Якименко). Але, на мою думку, також винними є ті, хто виконував злочинні накази.

Не вірю в те, що винні будуть покарані, оскільки пройшло вже чотири роки, і виглядає так, що теперішня влада не дуже зацікавлена у проведенні справедливого розслідування. Для цього, в першу чергу, потрібна політична воля керівництва держави.

 

Ростислав ТИЩЕНКО, волонтер, заступник коменданта наметового містечка в Києві під час Революції Гідності

Минає четверта річниця від загибелі Небесної Сотні, але їх вбивці – досі не отримали покарання. Чому? Бо ми не зламали хребет системі. Не змогли припинити участь олігархів (великого бізнесу загалом) у підкилимному політичному житті.

Ми привели до влади людей з комерційним мисленням без далекоглядних державницьких підходів. Кругова порука серед «своїх» дала позитивний результат для злочинців. Хтось відкупився, комусь дали змогу втекти за кордон. На мою думку, відповісти повинен весь поіменний список, хто голосував за диктаторські закони 16 січня 2014 р.

Кара їм – пожиттєва ізоляція від суспільства з повною конфіскацією майна на користь держави. Або ж фізична ліквідація. Другий варіант більш дієвіший. Покарання за ті злочини відбудуться рано чи пізно, і це беззаперечний факт. На жаль, такі чинники як політична воля, чесне правосуддя чи якісь інші чинники в теперішній владі відсутні. Не слід очікувати від них позитивних змін.

Коли чиновники стоятимуть на захисті наших конституційних прав, а не будуть сидіти «царьками» при своїх маєтках, тоді ситуація в нашій державі зміниться. Наказ про розстріл Майдану дав Путін. Щодо виконавців того злочинного наказу, то тут більше запитань, чим відповідей.

Про причетність Авакова і його дружбана Пашинського до розстрілу майданівців вже було сказано-переказано, але ніхто так і не запитав за цей час у Пашинського, що то була за снайперська гвинтівка, яку він вивіз у невідомому напрямку і де зараз вона знаходиться. Чекаємо…

 

Тарас БАТЕНКО, народний депутат України, виборчий округ №123 (Миколаївський, Перемишлянський, Золочівський райони та м. Новий Розділ)

Четверта річниця загибелі Небесної Сотні… Вкотре згадую ці сумні події нашої новітньої історії, в яких загинули сотні наших найкращих співвітчизників – Небесна Сотня, ціною життя відстоювала на Майдані власну гідність та європейський вибір нації. Покарання вбивць Небесної Сотні, покарання тих, хто дав наказ розігнати студентів, дав наказ стріляти по безневинних людях – було одним з пунктів Угоди Коаліції, яку ми підписували ще на початку роботи парламенту цього скликання.

Щороку Президент України, Генеральний прокурор та інші високопосадовці – дають запевнення, що вбивці таки будуть заслужено покарані, проте віз надалі там… Суд над Януковичем, який ніколи не повернеться в Україну – це просто бутафорія. За чотири роки ми реально не покарали жодного винуватця кровавої бойні на Майдані.

Хтось втік, подібно до Януковича в Росію чи інші країни, хтось – «домовився» і далі веде свій бізнес в Україні, торгує з агресором або навіть посідає чільні посади в кабінетах влади та правоохоронних органах. Про яку перемогу на сході України може бути мова, якщо влада домовляється з вбивцями Небесної Сотні і за чотири роки не спромоглася покарати практичного жодного замовника вбивств.

У будь-якій країні, така резонансна справа, як розстріл мирних демонстрантів у центрі столиці, стала б справою честі для нової влади, яка лише завдяки крові героїв Небесної Сотні зайняла свої посади. Але тільки не в Україні, – у нас цю справу затягують і намагаються задушити бюрократичною тяганиною. Моя позиція незмінна – жодних компромісів із вбивцями Небесної Сотні!

 

Вікторія КОЦУР, волонтер, голова ГО «Майдан Стрийщини»

За вбивства на Майдані мають відповісти вбивці та організатори вбивства. І тут немає головних і другорядних, бо вчинено зло проти життя людини. Я думаю, що вони дотепер не покарані, бо захищені від покарання тими, хто залишився на владних посадах і не допускає правосуддя. Я думаю, що ще під час Революції Гідності потрібно було радикальніше провести люстраційні зміни.

Чи будуть вони засуджені? Думаю, що будуть засуджені: якщо не людським судом, то Божим. Політична воля керівництва країни мала би бути визначною у цьому процесі, але… Згідно з ст. 5 Конституції України: «Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування».

То якщо дотепер не покарані винні за розстріли на Майдані, значить, на мою думку, органи державної влади або не справляються зі своїми обов’язками, або саботують Конституцію. В той же час народ не має волі здійснити владу безпосередньо. А мав би кожен на своєму місці дотримуватися Закону і вимагати його виконання. Хто винен і хто відповість? Це прості і в той же час складні запитання, а тому і не буде простих відповідей. Та все має вирішувати Закон, який є один для всіх.

Розпитувала Наталія КАРПЕНКОВА

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: