Читачі «Фортуни» про субсидії

Допомогу держави – субсидію – можуть отримувати більшість українських родин, якщо їхні комунальні витрати перевищують у середньому 15 відсотків щомісячного сукупного доходу. Уряд адресно заплатить за кожного громадянина.

Субсидія розраховується – окремо на опалювальний сезон і окремо на літній період – виходячи виключно з доходу зареєстрованих у будинку (квартирі) осіб і оформляється на будь-кого з членів сім’ї. Повторно подавати документи на оформлення допомоги необхідно буде лише тим, хто орендує житло та у кого відбулися зміни у складі сім’ї. Для решти субсидіантів перерахунок проведуть автоматично, без повторного звернення.

«Фортуна» дізнавалася, що думають про субсидію читачі нашої газети?

 

Олександра КРАВЧЕНКО,

викладач по фортепіано в музичній школі ім. О. Нижанківського

На мою думку, субсидії – це не допомога, а грабіж і пастка для людей. Не користуюсь субсидією, бо маю навіть острах, щось від держави брати, поки ми з чоловіком працюємо і спроможні ще оплатити комуналку. Правда з кожним роком все складніше і тяжче, економим на газі, воді і світлі. Дивлячись на сусідів, у яких вони чергах стояли (по кілька годин), по інстанціях різних самі ходили (чому немає в одній комп’ютерній системі?).

Просто дуже шкода наших бабусь, бо переважно вони сподіваються на допомогу від держави і проходять «сім кіл пекла». Моя думка про субсидії – держава нічого дарма не дає. Це як у приказці: правою рукою дала, лівою – забрала. Чи покращує субсидія матеріальний стан населення? – однозначно ні.

І ось, що я чула від сусідки, взимку платила менше, бо мала субсидію, а як почали робити перерахунки на весну, то ще сусідка винна була 3000 грн. Яку вона мала субсидію, нічого не розумію. Чому уряд вдався до такого кроку? – питання риторичне. На моє переконання – це мабуть якась афера.

 

Уляна ВАЙДА,
психолог студії розумних дітей «Пізнайко»

Субсидією користуюся від самого початку, як тільки вона з’явилася. Вважаю, що призначення субсидій полегшує виплату комунальних послуг. Особисто мені вдалося заощадити кошти по виплаті за спожитий газ. Але незважаючи на те, що всі засоби масової інформації наголошували на спрощеній системі подання довідок, я змушена була вистояти величезні черги та втратила багато часу при подачі документів на оформлення субсидій у кожній інстанції.

Цього року моя донька виписалася з квартири і знову почалося «ходіння по муках». У всі відділи, окрім РЕМу потрібно занести довідку про склад сім’ї з ЖЕКу, а це – знову черги, поневолі вислуховування негативу від людей про недосконалу систему роботи комунальних підприємств, пуста втрата часу. На мою думку, при сучасній комп’ютеризації цей процес можна значно спростити та полегшити для людей.

Cубсидія була б не потрібна, якби українці були працевлаштовані, мали гідні зарплати. Держава найперше довела людей до зубожіння низькими зарплатами, нереальним підвищенням тарифів на комунальні послуги, а тепер надає допомогу.

 

Костянтин НАЗАРЕНКО,
юрист, м. Стрий

Звісно, що субсидії важко назвати позитивним явищем. У першу чергу вони свідчать про жебрацький стан більшості суспільства. Як влучно зауважив один мій знайомий: «Ну давайте тоді запровадимо також субсидії на харчування, одяг, медицину! На це все теж грошей бракує!». Але слід визнати: субсидії це необхідний етап переходу на ринкові тарифи. Доки не налагодиться економіка, зростуть зарплати і можна буде перейти до монетизації, а згодом і відмови від субсидій. Очевидно, «борці за бідних людей» настільки далекі від них, що рівняють їх до себе.

Думають, що і решті доведеться сплачувати платіжки з багатьма нулями за палаци в Конче-Заспі. Але їм будь-яке підвищення тарифів покриває субсидія, тож вони давно вже не переживають з приводу тарифів. Але є і інший бік. У них досі немає лічильників на воду і газ, вони не ставлять «євровікна», не утеплюють стіни. Для чого? Все ж покриє субсидія! Отримувачі субсидій не мають мотивації до економії, навіть більше – їм це економічно не вигідно. Втім, дещо і тут вже починає змінюватися.

В контексті цього не можу обійти увагою поступову відмову наших комунальних служб від належного інформування споживача. Спершу зникли рахунки за електроенергію. Потім за воду. На сьогодні я отримую рахунки лише за тепло і газ. Відділи призначення субсидій мали б розсилати повідомлення про кожну зміну в їх нарахуванні. Ну гаразд, зрозуміло, що коштів на пошту чи людино-ресурсу бракує. Йдемо до них самі. Так у них ще й паперу бракує! Годі довідатися коли і на скільки змінювалася субсидія протягом сезону.

Нещодавно з подивом дізнався, що в мене існує «заборгованість» у 50 грн за газ, що в принципі неможливо, оскільки всі комунальні платежі в мене сплачуються автоматично в Приват-24 згідно виставлених інкасо. Думаю, що все це (обмеження інформації та створення «штучних заборгованостей») є свідомою політикою, спрямованою на скорочення кола отримувачів субсидій та економію бюджетних коштів за рахунок неуважних.

Тож закликаю отримувачів субсидій бути пильними і вимагати поновлення інформування про комунальні рахунки. Адже мало хто знає, що найменша заборгованість по комунплатежах може стати причиною припинення субсидії. І вже багато для кого стала! Можливо це вже дійшло і до Вас?

 

Анатолій ШАЛАЄВ,
журналіст-розслідувач, депутат Новороздільської міської ради

Безкоштовний сир – лише у мишоловці, яка ось-ось закриється. Подекуди дуже важко зрозуміти для кого власне розраховані ті субсидії. Для енергетично-комунальних монополістів, чи для простого населення. Я літом особисто не користуюсь субсидіями, що буде восени – не знаю.

Ціни на комуналку зростають постійно, відмовитись від централізованого опалення в Новому Роздолі практично не можливо, знову ж таки через монополіста, який надає місту і тепло, і воду, і світло, – отож, цілком ймовірно, доведеться збирати довідки та оформляти «на зиму» субсидію. Хоча, як на мене, це приниження людини – просити щось у держави, збирати довідки, квитанції.

Зараз є можливість електронного подання заявки на субсидію – це дещо спрощує процедуру, але все одно, підтвердження про її надання треба брати в управлінні соціального захисту. Я не можу зрозуміти одного – якщо на зиму 80-90 відсотків людей користуються субсидією, для кого вона є – для незаможних, малозабезпечених, чи для енергетично-комунальних монополістів, які субсидією страхують себе від кризи неплатежів мешканців.

Субсидія вбиває у людей стимули до праці та економії енергоресурсів. Навіщо мені офіційно працювати, якщо можна стояти на біржі, отримувати субсидію – і мати, коштом держави, той самий середній дохід? Навіщо економити енергоносії, купляти енергозберігаючі лампочки, лічильники тепла тощо – якщо сплачуєш все одно 15-20 відсотків свого доходу.

Будь-які ініціативи зі збереження тепла, газу – марні. Зимою так іноді палять у квартирі, що тепло випускають через відчинені вікна і нічого не вдієш, по селах газ, який не допалили до норми, передбаченою субсидією також випускали через кватирки. Чув, що зараз є зрушення в цьому керунку – комусь за економію енергоносіїв за минулий рік навіть повернуть якісь кошти, але наступного року вже такого повернення мабуть не буде, бо знизили норми споживання світла та газу.

Субсидії надають за рахунок бюджету, тобто все одно ми платимо за них зі своєї кишені, кількість субсидіантів постійно зростає, чи не краще – бюджетні кошти, які скеровують на субсидії – віддати на те, щоб не зростали тарифи, а субсидію, як пільгу для дійсно потребуючих, монетизувати?

Розпитувала Наталія КАРПЕНКОВА

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: