Читачі «Фортуни» про податок на домашніх тварин

Верховна Рада хоче ухвалити законопроект, згідно з яким власники домашніх тварин будуть змушені платити податок за чотирилапих улюбленців. Українців зобов’яжуть реєструвати домашніх тварин та платити за них по 180 гривень – відповідний законопроект опублікований на сайті Верховної Ради і вже викликав неабиякий резонанс у суспільстві.

Згідно з документом, реєстрації будуть підлягати всі тварини, віком від 2 місяців – після неї тварині видаватимуть довічний порядковий номер, який прикріплюватиметься до нашийника.

Також господарі зобов’язані будуть при переїзді повідомляти в 5-денний термін ветеринарну службу про наявність у них домашніх тварин; введуть обов’язкове відвідування ветеринарних клінік – не рідше, ніж раз на три роки; заборонять розводити потомство на дому – це доведеться робити виключно в ліцензованих племінних розплідниках і кінологічних клубах, що мають ліцензію.

Контроль за дотриманням всіх нововведень пропонується покласти на Нацполіцію – силовики зможуть приходити до українців додому і перевіряти, чи носить їхній кіт нашийник; чи в належних умовах утримується собака; чи не виникло у домашньої тварини «незаконної» вагітності, а також тимчасово вилучати тварин до суду. Ми поцікавилися у читачів газети «Фортуна», що вони думають з цього приводу.

Михайло ВИШНЬОВСЬКИЙ, тренер з розвитку кооперації у Львівській аграрній дорадчій службі

Закон не читав, але чув про нього у ЗМІ. Вдома маємо кішку, яка стерилізована. Якщо коротко: про податок абсурд; щодо нагляду Нацполіції за дотриманням умов тварин, то виникає питання, а вони що більше роботи не мають?

Як господар кішки зі стажем скажу, що  утримання тварини накладає певний обов’язок, тож у присвоєнні тварині до­ічного порядкового номеру, який прикріплюва­тиметься до нашийника, можливо є позитив, бо тоді  за бродячих тварин буде кого спитати. А так послуги ветлікаря платні і має бути обов’язкова схема щеплення.

На мою думку, було б доцільно окремо прописати, що не може тендітна дитина вигулювати собаку без відповідного інвентаря, зокрема, акцентувати увагу на бійцівські, або агресивні породи собак. Розробити регламент утримання тварин і дати право накладати штрафи, ветлікарями та органами місцевого самоврядування. Першочергово і невідкладно навести порядок з безпритульними тваринами. Взагалі, Закон не на часі. Є набагато важливіші проблеми в державі.

 

Олена ШУМАНСЬКА, дизайнер

У нашій родині є домашні улюбленці, бо вважаю, що тоді діти ростуть добрішими, вчяться  бути відповідальними. Звичайно, в державі має бути прядок, та на мою думку, такий законопроект тільки ускладнить ситуацію з тваринами в Україні. Буде ще більше кинутих на призволяще братів наших менших.

Адже не кожна людина може собі дозволити витрачати на тварину досить велику суму, в яку входить одноразове чіпування, планові щеплення та стерилізація. Власне, тому цей законопроект і викликав хвилю обурення в суспільстві. Дуже важко усвідомлювати скільки тварин не зможуть повноцінно жити в сім’ях тільки тому, що вони не породисті чи тому, що господарі не можуть забезпечити виконання вимог цього закону.

Виглядає так, що це рішення спрямоване на масове винищення домашніх тварин. Тому що багатьом легше просто позбавитись від котика чи собаки, ніж виділити для них достатньо часу і фінансів.

 

Роксолана БУРАК,  юрист, депутат Стрийської міської ради

Хоча я домашніх тварин не маю та добре розумію почуття тих, хто утримує собак чи кішок. Та є інший бік медалі.  В Україні давно існує проблема з безпритульними тваринами. Про це свідчить і ситуація в нашому місті Стрий. Облік тварин, контроль за їх розмноженням та здоров’ям, податки, штрафи, пов’язані з домашніми тваринами, створення притулків для безпритульних  тварин – це нормальна світова практика.

Багато цивілізованих країн таким чином позбулися проблеми з безпритульними тваринами. Зважаючи на війну в країні та нестабільну економічну  ситуацію, питання реєстрації тварин не є першочерговим, але, звичайно, нашій державі потрібне законодавство, яке б врегулювало питання відповідальності господарів тварин, порядок обліку тварин, запобіганню розповсюдженню хворіб, зменшення кількості безпритульних тварин, тощо. Власне, проект Закону який ми обговорюємо,  якраз і передбачає  реєстрацію не тільки домашніх тварин, а й безпритульних тварин.

Автори Законопроекту, акцентують увагу на важливості запобігання зростання чисельності безпритульних тварин, сприяння створенню комфортних умов співіснування людей та тварин у населених пунктах  та покращення їх санітарно-епідемічного стану,  зниження рівня агресії населення по відношенню до тварин, запобігання  злочинам, пов’язаним з жорстоким поводженням з тваринами, сприяння зростанню рівня моральності у суспільстві, підвищення іміджу України як країни, що поділяє гуманний та цивілізований підхід щодо вирішення питань, пов’язаних з тваринами.

Але попри плюси Законопроекту, звичайно, виникають питання щодо реалізації цих норм на практиці: Як відповідально господарі тварин віднесуться до своїх обов’язків? Як якісно працівники Національної поліції будуть реалізовувати свої повноваження в цій сфері? Як  місцева влада буде здійснювати опіку над безпритульними тваринами та створювати умови для домашніх тварин  (створення притулків, майданчиків для вигулу собак,  крематоріїв тощо)?

Ну і звичайно,  питання фінансування в даному випадку постає найгостріше. Адже чи готові державний та місцеві бюджети понести витрати на забезпечення виконання цього Законопроекту? На разі це тільки проект закону, який ще обговорюється  у комітетах і для того, щоб набути законної сили, потрібно, щоб за нього проголосували депутати у першому та другому читаннях. Але якби не склалась ситуація із законопроектом, в контексті теми домашніх тварин слід пам’ятати  цитату класика Антуана де Сент-Екзюпері «Ми відповідальні за тих, кого приручили».

 

Наталя ЧОРНОБАЙ, приватний підприємець

Про закон я чула, але всіх деталей не знаю. У мене є дві собаки і кіт. А ще ми маємо кроликів. Я думаю, що у нас в державі вирішують питання не з того боку. Як можна прийти до якоїсь бабусі в селі і сказати платити за котів і собак? Як вона прослідкує за кіткою, яка родить по декілька разів на рік? Якщо це заможні господарі і мають дорогих тва­рин, то нехай платять, вони на черевички для свого пе­сика витрачають більше, ніж бабусина пенсія.

Якщо є бажання власників, нехай стерилізують тих домашніх улюбленців, але безкоштовно. Ми скоро будемо платити і за повітря, бо ще воно не оподатковується. Такою є моя дум­ка, яка має право на життя. Будучи депутатом, я б бра­лася за більш нагальні справи і проблеми, а не створювала би нові служби і не витрачала б людські гроші на це.

 

Оксана ПОХИЛО, педагог

Дуже люблю кицьок і вдома маю кота. Я чула про цей законопроект. В усіх розвинених країнах є такі закони, але справа у тому, що наша країна, нажаль, до таких не належить. На мою думку, аналогічні закони приймають тоді, коли вже все в країні працює на висоті і рівень життя у людей відповідний, тож їм оплатити такий податок не проблема, є кошти на стерилізацію й належне утримування.

Але в час, коли війна, коли освіта, медицина, соціальні проблеми і багато іншого в повному завалі, братися до домашніх тварин це – БЕЗГЛУЗДО! На вулицях появиться дуже багато покинутих тварин, люди, які ледь себе можуть прогодувати і ще й діляться з братами меншими, не зможуть платити податок.

Розпитувала Наталія КАРПЕНКОВА

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: