Читачі «Фортуни» про медичну реформу

Уряд запропонував депутатам проекти законів про медичну реформу. За гарячою суперечкою в сесійній залі спостерігали мільйони людей. Уряд пропонує створити національну службу здоров’я, яка контролюватиме виконання договорів між пацієнтом і лікарем. Парламент ухвалив закон про структурні зміни в медицині у першому читанні. Однозначно, застаріла радянська система охорони здоров’я та формально безплатна медицина є неефективними у сучасних реаліях. Отже, нас очікує поступовий перехід до принципу «гроші ходять за пацієнтом», тобто, страхової медицини.

Ми дізнавалися, що думають про медичну реформу читачі «Фортуни», зокрема, самі медичні працівники.

 

Вікторія Коцур,
завідувач терапевтичного відділення в Стрийській міській поліклініці

Відбудеться чіткий розподіл медичної допомоги і медичних послуг. В такому районному центрі, як Стрий, буде лікарня (можливо декілька) з інтенсивним та плановим типами лікування. Первинна мережа (поліклініка з сімейними лікарями, терапевтами, педіатрами) буде працювати за принципом «гроші ідуть за пацієнтом».

Тому пацієнт зможе лікуватися у лікаря, з яким заключить угоду: з’являється взаємна відповідальність. Для громади міста не буде байдуже, в яких (по якості та ефективності) медичних установах лікуватися. Нарешті буде виконуватися ст. 49 Конституції України. Держава гарантує оплату абсолютно достатнього пакету медичних послуг для лікування та обстеження.

Хабарі «відімруть». Реформа абсолютно реальна. На жаль, іде дуже великий спротив і саботаж. Той, хто саботує, абсолютно не зацікавлений в позитивних змінах. Виникне довіра між лікарем і пацієнтом. А хто цього не зрозуміє, втратить, в тому числі здоров’я і кошти. І лікар, і пацієнт мають навчитися робити правильний вибір. Однозначно «за» реформу. Вона ставить основним завданням навчити людину бути здоровою.

А якщо їй потрібна допомога, то якісно її полікувати. Ефективність реформи залежить від нас з вами, від нашого розуміння і взаємної відповідальності. Згадала старий анекдот: «Як подумаю, який я інженер, – страшно йти до лікаря…» Тут на перший план повинен вийти професіоналізм. Якщо лікар буде погано лікувати, то він втратить пацієнтів, а можливо, і право лікувати.

Матеріальний стан лікарні напряму буде залежати від роботи її медичного персоналу. А також велику роль буде відігравати Стрийська міська рада та депутати міської ради. Адже вони будуть вирішувати, чи буде розвиватися медицина в місті. Чи і надалі стрияни будуть лікуватися в Америці, Італії, Польщі. Заробітна плата медичних працівників буде залежати від того, чи стала для них медицина покликанням і чи дійсно лікар чи медична сестра зуміють допомогти хворому. А всьому решта можна навчитися.

 

Андрій Баб’як,
з авідувач інфекційного відділення у Стрийській ЦМЛ

На мою думку, нова медична реформа позитивна і має більше плюсів, ніж мінусів. Безкоштовна медицина, задекларована в Конституції, є тільки на папері. В цій реформі вперше вказується, хто і кому має платити, а бюджетні кошти фінансують медичні послуги, а не ліжко-місця. Безкоштовними буде невідкладна медична допомога, огляд сімейного лікаря та паліативна допомога.

На мою думку, безоплатними мають бути природні пологи та вакцинація дітей. Частково оплачуваними будуть планові операції та стаціонар, консультації «вузьких спеціалістів». В цей розділ я б додав категорію населення: діти-сироти, інваліди 1-2 групи, учасники АТО – для яких безкоштовно. Для пенсіонерів та малозабезпечених – медичну субсидію.

Необхідно чітко розписати вартість медпослуг, частку фінансування з держбюджету, місцевого бюджету. Повністю платними будуть косметологія, стоматологія (крім ургенції), високоспеціалізоване лікування, якщо є аналог простіший. Позитив – пацієнт може обирати лікаря, відповідно стимул для лікаря – вища зарплата. В поліклініці попередній запис он-лайн, для пенсіонерів – по телефону. Викликає занепокоєння створення Нацагенції здоров’я, яка буде розділяти кошти бюджету(приблизно 70 млрд. грн. на рік). Можлива корупція – необхідний громадський контроль.

 

Василь Кубаш,
завідувач поліклінічного відділення Стрийської дитячої лікарні

Реформа медицини безумовно потрібна. У державі коштів немає для реалізації того закону, що прийняли у першому читанні. Якщо вона буде прийнята у такому виді, то перефирична медицина просто зникне і не виграє ніхто, всі у програші! Тільки страхова медицина із соціальним захистом дітей, інвалідів та пенсіонерів. Треба комп’ютеризувати усі заклади охорони здоров’я.

Дороги, доїзд швидкої, сучасна апаратура, оснащення первинної ланки і т.д. Люди не зовсім розуміють вислів «Гроші ходять за пацієнтом». Це на рік виділятиметься на кожного пацієнта певна сума грошей, і куди він звернеться за лікуванням, там вони залишаться. Тобто не буде виділятись на ліжко-дні, а на конкретну людину.

Але надто мала сума, яку вони пропонують, бо кожна медична послуга буде мати певну ціну і її ще не розробили, звісно, що вона не буде мізерною. Про дитячу службу ще нічого не відомо конкретно, але напевно до 14 років буде безоплатно, якщо збережуть саму дитячу службу.

Наші всі лікарі пройшли курси сімейного лікаря і готові, якщо настане нагальна реформа, працювати ними. Також лікарі дитячої лікарні та поліклініки беруть участь у семінарах, наукових конференціях по реформуванню та роботі сімейних лікарів.

 

Ігор Равлінко,
лікар травматолог у Стрийській ЦРЛ

Медична реформа давно потребує перебудови. Нова реформа передбачає виведення української медицини на новий якісний рівень. Як і кожна реформа, вона має свої плюси і мінуси. На мою думку, пацієнтам буде краще, – кожен пацієнт сам обиратиме собі лікаря, але не для всіх лікарів реформа буде доброю. На перших порах буде важко, проте з часом вона ставатиме ефективнішою і покращить медичне обслуговування.

Медичним закладам, які мають краще медичне обладнання і добрих спеціалістів, буде легше, – високопрофесійні лікарі зможуть отримати більше визнання та більшу і цілком легальну заробітну плату внаслідок своєї якісної роботи. Лікарям потрібно буде доводити свій рівень знань і працювати ще більше, щоб могти конкурувати з іншими, адже пацієнт обиратиме того лікаря та той медичний заклад, де буде ефективне надання медичних послуг.

Реформування в сфері охорони здоров’я – можливість якісного надання медичної допомоги. Дотримуюсь думки, що нам необхідно впроваджувати медичну реформу та нарешті змінювати застарілу систему медичного обслуговування в Україні, яка діє на сьогоднішній день. Тож, впевнено роблю висновок – реформа потрібна.

 

Оксана Стасів,
журналіст

Я уважно слідкую за медичною реформою в Україні й, звичайно, очікую важливих змін на краще. На скільки вона буде успішною залежить не тільки від міністерства, а й від самих медиків, їхнього бажання змінюватись й робити кроки у сторону реформ. Стрийська ЦРЛ цілком реально може бути центром госпітального округу й обслуговувати не тільки Стрийщину, а й прилеглі райони.

Однак тут потрібні кардинальні зміни в керівництві самої лікарні. Складається враження, що адміністрація лікарні не здатна вирішувати глобальні питання, зокрема забезпечити медпрацівників найнеобхіднішим для надання медичної допомоги. Від реформи я, як пацієнт, очікую гарантований пакет послуг від держави та прозору схему надання платних послуг й відповідну якість.

Платники податків повинні платити за реальну послугу, а не за міфічні ліжко-дні, які часто накручують штучно. Самі ж медики перестануть бути жебраками й заглядати у кишеню до пацієнта. Вони повинні отримувати гідну заробітну платню, при цьому чесно конкуруючи між собою. Добрий фахівець зароблятиме більше, а той, хто не працює над собою, змушений буде перекваліфіковуватись.

Та ж ситуація очікує й на лікувальні заклади. Ті, які будуть надавати якісні послуги, зможуть покращити свій матеріальний стан, а ті, які не витримають конкуренції, змушені будуть закритись. Мінусом медичної реформи є тільки її відсутність. Краще щось робити й помилятися, ніж взагалі нічого не робити. У стані очікуванні впродовж 25 років ми довели нашу медицину до такого зубожіння, що в країні скоро не буде ні лікарів, ні пацієнтів.

Розпитувала Наталія КАРПЕНКОВА

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Освятили пам’ятний знак герою АТО Андрію Грицану

Живе лиш той, хто не живе для себе,
хто для других виборює життя… (Василь Симоненко)