Це не просто солома, а промінчики сонця

У музеї Петра Обаля, що у Стрию, нова міні-виставка робіт вихованців гуртка «Вироби з соломки» Центру творчості дітей та юнацтва. Керівник гуртка Надія Тимків пишається своїми гуртківцями, роботи яких нещодавно високо оцінили на конкурсі народної творчості. І ось тепер вони представлені широкому загалу. Ангел, круторогі баранці, веселі півники, граціозні лебеді й тарілочки – усе це настільки майстерно й тонко зроблено, що диву даєшся, як маленькі рученята зі звичайнісінької соломки зуміли таке зробити.

«Це не просто солома, а промінчики сонця, які перетворилися в дитячих руках на справжні витвори мистецтва», – каже працівник музею Ірина Ханик, яка опікується експозицією. Вона ж радо зустрічає відвідувачів, все покаже і цікаво розповість як про діючу міні-виставку, так і про сам музей видатного художника Петра Обаля.

Соломоплетіння – одне із найдавніших народних ремесел. Солома «взувала й одягала» селян, утеплювала їхнє житло і служила їм постіллю. З неї люди навчилися виготовляти брилі, кошики, килимки, використовували для утеплення дверей у хлівах.

Соломоплетіння було відоме всім хліборобським народам задовго до появи ткацького й гончарного ремесла. Селяни вірили, що в соломі є сила родючості, благотворна здатність впливати на хід селянського життя. Тому соломі належала важлива роль у хліборобській обрядовості. Солома завжди була пластичним матеріалом для створення різних обрядових атрибутів і прикрас, у яких яскраво й образно виявились фантазія і майстерність селян.

Сьогодні вироби із соломи – це подарункова атрибутика, прикраси інтер’єру. В якості сувенірної продукції має попит особливий вид соломоплетіння – соломопластика: анімалістичні скульптури, ляльки, тарелі, кошички. Тож місцем зустрічі для зацікавлених отримати знання і навички із цього ремесла є Центр творчості дітей та юнацтва, а для тих, хто хоче помилуватися готовими виробами з соломки – музей Петра Обаля.

Наталія Карпенкова. Фото автора

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: