Тиждень підтримки грудного вигодовування

Всесвітній тиждень грудного вигодовування відзначається щорічно на початку серпня в понад 170 країнах світу з метою охорони, заохочення та підтримки грудного вигодовування. Цього року ювілейний 25-ий тиждень (1-7 серпня) проходив під гаслом «Підтримуємо грудне вигодовування разом». Стрийська дитяча поліклініка та лікарня завжди підтримують цю акцію.

У теперішній час відомо безліч переваг грудного вигодовування. Доведено, що грудне молоко і грудне вигодовування – найважливіша річ, яка рятує життя та забезпечує здоров’я як дітей, так і матерів, дає економічні вигоди та підвищує добробут родини. Проте, на виключно грудному вигодовуванні знаходиться менше 40 відсотків дітей у всьому світі.

З кожним роком виробники дитячого харчування все активніше просувають свій товар, а грудне вигодовування знецінюється. Ось чому дуже важливо, щоб суспільства всіх країн зосередили свої зусилля на захисті, підтримці та заохоченні до грудного вигодовування – єдиного природного способу годування дітей. Ця акція покликана захистити право дитини харчуватися материнським молоком, а також роз’яснити вагітним жінкам і молодим мамам необхідність і важливість грудного вигодовування.

Всесвітній альянс на підтримку грудного вигодовування (WABA) запропонував присвятити цьогорічні заходи тижня грудному вигодовуванню як інтегрованій частині Цілей Сталого Розвитку. З 2016 року WABA започаткувала 15-річний план із здійснення цілей сталого розвитку шляхом пов’язування кожної з таких цілей з грудним вигодовуванням. 25-річчя Всесвітнього тижня грудного вигодовування в 2017 році відзначили під гаслом спільної праці для загального блага.

Протягом відзначення Тижня грудного вигодовування у медичних закладах Львівщини пройшло ряд заходів для привернення уваги широкої громадськості до важливості грудного вигодовування. Зокрема, пройшли лекції для вагітних жінок та матерів на тему «Як забезпечити успішне грудне вигодовування», науково-практичні семінари з організації роботи «Школи батьківства» для медичних працівників, що надають допомогу матерям та дітям, а також обласний науково-практичний семінар «Грудне вигодовування – реалії та перспективи розвитку» для неонатологів пологових стаціонарів Львівської області.

Зазначу переваги грудного вигодовування. По-перше, воно є природнім і дешевим способом годування малюків і дітей. Воно доступне для кожного та не переобтяжує бюджети родин у порівнянні зі штучним дитячим харчуванням. Таким чином, грудне вигодовування сприяє подоланню бідності. По-друге, грудне вигодовування як виключний спосіб годування та грудне вигодовування, що триває до досягнення малюком щонайменше дворічного віку, забезпечує високоякісне харчування та адекватний рівень енергії, може допомогти попередити голод, недостатнє харчування та ожиріння.

Грудне вигодовування також забезпечує харчову безпеку для малюків. По-третє, грудне вигодовування істотно покращує здоров’я, розвиток та виживання новонароджених і малюків. Воно також сприяє покращенню здоров’я та самопочуття матерів у коротко- і довгостроковій перспективі. По-четверте, грудне вигодовування є одним з інструментів рівності, оскільки забезпечує кожному малюку справедливість та найкращий старт у житті.

Грудне вигодовування є правом виключно жінок, тому суспільство зобов’язане підтримувати матерів заради оптимального грудного вигодовування. Досвід грудного вигодовування надає матері віру у власні сили, оскільки вона здатна контролювати, як харчується її дитина. По-п’яте, грудне вигодовування та адекватне допоміжне харчування мають принципове значення для здатності до навчання. Грудне вигодовування та якісне адекватне додаткове харчування потужно й позитивно впливають на розумовий та когнітивний розвиток і таким чином сприяють освіті.

А також, грудне вигодовування повною мірою забезпечує потреби дитини у воді, навіть у спекотному кліматі. З іншого боку, молочні суміші вимагають доступу до чистої води, засобів санітарії та гігієни. Грудне вигодовування вимагає нижчих затрат енергії у порівнянні з промисловим виробництвом дитячого харчування. Воно також скорочує потреби домогосподарств у воді та паливі. Жінки, що вигодовують дітей грудьми, за умови необхідної підтримки роботодавців, є більш продуктивними та відданими.

Захист материнства та інші заходи на робочому місці допоможуть жінкам поєднувати грудне вигодовування та іншу зайнятість або роботу. Гідна робота повинна відповідати потребам жінок, що вигодовують грудьми, зокрема тих, що опинилися в скрутному становищі. В процесі індустріалізації та урбанізації матерям, що годують грудьми та працюють поза власною оселею, доводиться давати раду багатьом викликам. Ясла поблизу роботи, кімнати для грудного годування та перерви для годування малюків здатні покращити ситуацію.

Наголошую, що практика грудного вигодовування не є однорідною в планетарному масштабі. Грудне вигодовування потребує захисту, просування та підтримки в усіх, та в першу чергу вразливих соціальних верствах. Це допоможе скоротити нерівність. У метушні великих міст матері, що годують грудьми, та їхні малюки повинні почуватися безпечно в громадських місцях. У випадку катастроф та гуманітарних криз жінки та діти потерпають значно більше від інших. Вагітні та жінки, що годують грудьми, потребують спеціальної підтримки за таких обставин.

Грудне вигодовування забезпечує джерело поживних речовин і харчування, яке є здоровим, доцільним, нешкідливим для довколишнього середовища, стійким, природнім та таким, що не споживає багато ресурсів. Грудне вигодовування захищає здоров’я та харчування малюків за несприятливих обставин і під час природних лих, викликаних глобальним потеплінням.

Грудне вигодовування згадується в багатьох документах і конвенціях про права людини. Важливими є національні закони, спрямовані на підтримку та захист матерів, що годують грудьми, та малюків, для забезпечення дотримання їхніх прав. Глобальна стратегія харчування новонароджених і дітей раннього віку сприяє міжгалузевій співпраці та може спиратися на різноманітні партнерства заради підтримки розвитку шляхом реалізації програм та ініціатив щодо грудного вигодовування.

Василь КУБАШ, завідувач поліклінічним відділенням
Стрийської дитячої лікарні

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: